'
Читаєте зараз
ГО Заборона Медіа стала інформаційним агентством. Це — вимушений крок

ГО Заборона Медіа стала інформаційним агентством. Це — вимушений крок

Markiian Oliiarnyk
Заборона прошла независимый аудит. Публикуем его результаты (спойлер: отличные)
  • Громадська організація Заборона Медіа зареєструвала інформагентство.
  • Це вимушений крок, адже для відмов у наданні інформації зазначається відсутність ліцензії ЗМІ
  • Випадки перешкоджання журналістській діяльності в Україні почастішали — ІМІ.

Міністерство юстиції України офіційно зареєструвало «Заборона Медіа» як інформаційне агентство. Цей крок є вимушеним, адже журналістам редакції все частіше почали відмовляти у законному праві отримувати інформацію.

Підставою для відмови зазвичай вказується відсутність ліцензії ЗМІ. І хоча саме такі дії є порушенням закону, Заборона пішла на компроміс, аби читачі отримували об’єктивні дані, що є одним із завдань журналістики.


Порушення рівного доступу до публічної інформації

Раніше редакція «Заборони» працювала на підставі статуту громадської організації, як і багато інших журналістських редакцій у країні. Проте останнім часом ми все частіше стикаємося із відмовою державних органів, чиновників, представників парламенту, Офісу президента, силових відомств у наданні журналістам інформації.

Причиною відмови найчастіше називають статус громадської організації та відсутність ліцензії ЗМІ.

Вимога про те, що інформація має надаватися лише журналістам, які є співробітниками ліцензованого ЗМІ, не прописана в жодному законі чи підзаконному акті, тому ми розглядаємо такі відмови як порушення рівного доступу до публічної інформації. Тим більше, що закон України «Про інформацію» прямо гарантує забезпечення рівних можливостей щодо збирання, отримання, використання, розповсюдження та захисту інформації.

Читати більше новин в Telegram

Інститут масової інформації (ІМІ) зафіксував у 2020 році 125 випадків перешкоджання журналістській діяльності (на 26 випадків більше, ніж у 2019-му) та 22 порушення, пов’язаних з доступом до інформації (на 1 більше, ніж у 2019-му).

Крім того, нещодавнє опитування ІМІ показує, що 84% опитаних журналістів у 2021 році стикалися з порушеннями своїх прав та обмеженнями свободи слова у зв’язку з карантином. Зокрема, серед основних порушень, респонденти назвали недопуск на відкриті заходи влади, судові засідання (40%), психологічний тиск та кібербулінг через матеріали на тему коронавірусу або вакцинації (27%), проблеми з акредитацією (21%) та відмову у надання доступу до інформації (20%).

26 листопада президент України Володимир Зеленський провів прес-конференцію, на яку неможливо було акредитуватися журналістам — на захід запросили представників 32 ЗМІ, яких обрали в Офісі президента за непрозорими критеріями.

Заборона готує кілька судових позовів

«Реєстрація як інформагентство — вимушений крок. Редакція Заборони пішла на нього через те, що представники держави використовують неіснуючі норми законодавства для того, щоб не надавати журналістам інформацію, яка може мати інтерес для суспільства», — пояснив СЕО ГО Роман Степанович.

Він також повідомив, що редакція готує низку судових позовів до державних відомств за порушення закону про доступ до інформації.

Свідоцтво про державну реєстрацію інформаційного агентства ГО Заборона Медіа

Заборона Медіа — незалежне видання про суспільство та культуру, що розповідає про громадські виклики, свободи та межі безпеки, про людей, які обстоюють базові права та змінюють уявлення про те, як може бути влаштований світ.

Раніше Заборона розповідала про те, що ГО пройшла потужний незалежний аудит фінансової діяльності. З результатами може ознайомитися кожен охочий.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій