'

Головні кінопремʼєри вересня. Вибір Заборони

Maria Pedorenko

Редакторка Заборони Марія Педоренко зібрала традиційний гайд кінопремʼєрами місяця. У вересні на глядачів чекає міфологізований байопік про Піночета-вампіра, кіноверсія боротьби Яніни Соколової з онкологією, неочікуваний горор із зіркою «Сексуальної освіти», а також багатий на гучні тайтли фестиваль інді-кіно з Америки «Незалежність» (деякі з них потрапили в нашу торішню підбірку найкращих фільмів року).


Що дивитися на фестивалі «Незалежність»?

«Після сонця» / Aftersun

Режисерка: Шарлотта Веллс

Коли: з 7 до 13 вересня, кінотеатр «Жовтень»

Стрічка, яку з обережністю варто дивитися людям з father issues в анамнезі. 11-річна Софі та її 30-річний батько Калум (Пол Мескаль з «Нормальних людей») їдуть на короткий відпочинок у Туреччину. Компанію їм складає любительська відеокамера. Саме вона стане свідком сімейних радощів, а заразом і вхопить те, що не одразу можна побачити — тонку зміну емоцій, промовисте мовчання чи слова, які набудуть сенсу лише з часом.

Для режисерки Шарлотти Веллс «Після сонця» — великою мірою автобіографічна стрічка. У фільмі чимало недомовленості, втім, майже кожна сцена має нерідко болючий підтекст, зокрема і, здавалося б, звичайний танець під Under Pressure Бові та Меркʼюрі. Тримайте це в голові, якщо раптом історія понесе вас хвилями ностальгії за літнім відпочинком.

«Тар» / TÁR

Режисер: Тодд Філд

Коли: з 7 до 13 вересня, кінотеатр «Жовтень»

Лідія Тар — віртуозна диригентка, яка має список здобутків, довший за титули Денерис Таргарієн. Вона досліджує культуру корінних народів, викладає в мало не найкращому музичному виші світу та готується до запису нового концерту з оркестром віртуозів. А ще Лідія Тар страждає на фаворитизм. Коли одна з її колишніх улюбленок піде на радикальний крок, Тар зустрінеться з катком cancel culture, і те, як вона подолає цей важкий шлях — окремий вид мистецтва. 

«Тар» — це 2,5-годинний портрет засліпленої своєю персоною людини, яка має у житті все та геть не боїться це втратити. Титульну роль виконує блискуча Кейт Бланшетт. Її Лідія — непохитний айсберг, який ховає під водою всі свої слабкості. Та сильна головна героїня — не єдиний здобуток стрічки. Режисер занурює аудиторію в незнайомий багатьом світ музичної еліти, що живе за правилами джунглів, хоч і під неймовірно красивий саундтрек. А в фіналі просто збиває з ніг, залишаючи глядача сам на сам з широким спектром суперечливих емоцій.

«Чемпіони» / Champions

Режисер: Роберт Фарреллі

Коли: з 7 до 13 вересня, кінотеатр «Жовтень»

Головне feel-good movie фестивалю — нова режисерська робота від автора комедій «Всі шаленіють від Мері» та «Я, знову я та Ірен» з Вуді Гаррельсоном у головній ролі.

В центрі історії — гарячкуватий, але вправний тренер команди юніорів з баскетболу. Після невдалого матчу він за один вечір проходить шлях від бару до вʼязниці, і тепер має спокутувати гріхи перед державою. Як? Замість 18 місяців за ґратами суддя на сезон відправляє його тренувати баскетболістів з різними формами інвалідності. І це полегшене покарання стане для нього одночасно професійним та персональним викликом.

«Пісня про кохання» / A Love Song

Режисер: Макс Вокер-Сільверман

Коли: з 7 до 13 вересня, кінотеатр «Жовтень»

Фей і Літо — самотні мандрівники. Крім досвіду кочового життя, їх поєднує ще й спільне минуле: перша закоханість, міцна дружба, ностальгія. Вони зустрінуться знов у горах Колорадо — постарілі, обидва вдівці, але з багажем теплих спогадів. Чи змінить ця зустріч їхнє життя? Чи після ночі просто неба вони знову розʼїдуться самітниками?

Повнометражний дебют Макса Вокера-Сільвермана, з теплом прийнятий на фестивалях «Санденс» і «Берлінале» — це щемка, розіграна на двох драма, в якій камерність стосунків сусідує з розмахом суворого Заходу Америки.

«Вся ця краса та кровопролиття» / All the Beauty and the Bloodshed

Режисерка: Лора Пойтрас

Коли: з 7 до 13 вересня, кінотеатр «Жовтень»

Друга в історії Венеційського фестивалю документальна стрічка, яка забрала головний приз. Основна лінія оповіді — це історія боротьби американської фотографки з фармацевтичним монстром. 69-річна Нен Ґолдін з камерою вже понад пів століття, і розквіт її карʼєри припав на середину 1990-х, коли у США розпочалась опіоїдна епідемія. Через наявність наркотичної речовини в загальнодоступних знеболювальних люди ставали залежними від опіоїдів та вмирали десятками тисяч щороку. Свою провину в цьому визнала компанія Purdue Pharma, чиї власники за сумісництвом відомі як щедрі філантропи в артспільноті. Та цьому зізнанню передували багаторічні протести, де Ґолдін була постійною учасницею. 

З повною програмою фестивалю «Незалежність» можна ознайомитися тут.

Що дивитися в кінотеатрах?

«Я, Ніна»

Режисерка: Марися Нікітюк

Коли: у кіно з 7 вересня

Телеведуча та акторка Яніна Соколова представляє історію власної боротьби з раком — у форматі ігрового кіно. В парі з режисеркою Марисею Нікітюк («Коли падають дерева») Соколова спродюсувала стрічку, засновану на реальних подіях зі свого життя, коли протягом семи місяців вона намагалася вилікуватися від онкології — і зрештою перемогла.

За сюжетом, молода журналістка Ніна дізнається, що в неї рак. У неї є люблячий чоловік, двоє дітей, купа друзів і гарна робота, та все це вона може втратити, якщо хвороба візьме своє. Несподіваною опорою для жінки стає молода онкологиня Олександра, якій Ніна довіряє свій порятунок.

«Душа команди» / Llenos de Gracia

Режисер: Роберто Буесо

Коли: у кіно з 14 вересня

Ще одна життєствердна історія в цьому переліку, стрічка, яка отримала гран-прі цьогорічного фестивалю кіно для дітей і підлітків «Чілдрен Кінофест». 

Іспанія, 1994 рік. Неортодоксальна монахиня сестра Марина стає викладачкою у школі-інтернаті для хлопчиків. Її оточують юні розбишаки, готові без упину випробовувати черницю на міцність своїми пустощами та витівками, та раптово сестра Марина знаходить «ключик» до своїх вихованців. Коли під час забороненої вилазки дітей вона бачить, як ті захоплено грають у мʼяч, викладачка вирішує започаткувати шкільну футбольну команду.

Стрічка «Душа команди» заснована на реальних подіях — хлопчик Вальдо, який фігурує у фільмі, виріс у професійного футболіста і навіть грав за «Реал Мадрид». Свій перший гол він присвятив саме черниці та написав на футболці її ім’я.

«Диявольська гра» / All Fun and Games

Режисери: Ерен Селебоглу, Арі Коста

Коли: у кіно з 14 вересня

Звикли бачити Ейса Баттерфілда соромʼязливим підлітком з «Сексуальної освіти»? Готуйтеся побачити його темний бік, бо в «Диявольській грі» він постане одержимим садистською сутністю. Сатанинські метаморфози продиктовані самою локацією — сюжет фільму розгортається в сумнозвісному Салемі, де знайшли свою смерть сотні відьом. Багатьох з них перебили ритуальним ножем, і саме його багато років по тому знайде група підлітків, не здогадуючись, що приховує артефакт. Разом зі знахідкою почнеться гра на виживання, і, як притаманно слешерам, до фіналу гри дійдуть далеко не всі.

Крім Баттерфілда, у стрічці засвітилися й інші серіальні зірки: Наталія Даєр, також відома як Ненсі Віллер з «Дивних див», і юний Бенжамін Еван Ейнсворт, якого ви могли бачити у «Привидах садиби Блай».

«Привиди у Венеції» / A Haunting in Venice

Режисер: Кеннет Брана

Коли: у кіно з 14 вересня

Черговий кіновихід легендарного детектива Еркюля Пуаро з обличчям Кеннета Брани, який знову екранізує класичні романи Агати Крісті. Цього разу — «Вечірку на Гелловін».

Третя після «Вбивства у Східному експресі» та «Смерті на Нілі» стрічка переносить глядача до повоєнної Венеції. Втомлений життям Пуаро відійшов від детективних справ і збирається розважити себе спіритичним сеансом, де зберуться кілька десятків гостей. Утім, всі ми розуміємо: де зʼявляється Пуаро, там буде вбивство. Тож що сталося, допоки гості розмовляли із духами?

Як і попередні фільми серії, ще похмуріші «Привиди у Венеції» нашпиговані знайомими обличчями: від лауреатки цьогорічного «Оскара» Мішель Єо до Тіни Фей і Джеймі Дорнана.

«Реаліті» / Reality

Режисерка: Тіна Саттер

Коли: у кіно з 21 вересня

Ще одна стрічка, заснована на реальних подіях, — історія 25-річної Реаліті Віннер, ветеранки Повітряних сил, яка присвятила життя службі в американській розвідці. Одним червневим ранком вона повернулася додому з пробіжки, де на неї вже чекали співробітники ФБР. В наступні кілька годин, що і стали основою цього камерного трилера, на Реаліті чекає допит, де головне питання — чому вона злила у відкритий доступ секретні документи про втручання Росії у президентські вибори у США.

Титульну роль у фільмі виконала Сідні Свінні, яка за півтори години екранного часу вміло позбавляється амплуа примхливої дівчини, що закріпилося за акторкою після серіалів «Ейфорія» та «Білий лотос».

«Євродонбас»

Режисер: Корній Грицюк

Коли: у кіно з 21 вересня

Два роки тому Заборона розповідала про молодого режисера Корнія Грицюка, який зняв ігрове кіно про Україну без людей і тоді працював над стрічкою про європейське минуле Донбасу. І от нарешті цей фільм виходить на великий екран.

«Євродонбас» — це півторагодинне розслідування, що розвінчує радянські міфи про регіон, промислову славу якого привласнила собі влада СРСР. 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейського світу, де за індустріальний розквіт відповідали німці, бельгійці, британці, французи та американці.

Що дивитися на стримінгах?

«Злочинець» / Perpetrator

Режисерка: Дженніфер Рідер

Коли: на Shudder з 1 вересня

Королева кінохітів 1990-х Алісія Сільверстоун звертає на стежку горорів — і не вперше. Якщо ви не бачили слоубернер «Будиночок» (2019), зверніть увагу — в неї там коротка, але дуже яскрава роль.

Цього ж разу Сільверстоун грає загадкову тітку Гільду, до якої на перевиховання відправляють племінницю-бунтарку Джонні. Разом із тіткою вона святкує свій 18-й день народження, що одночасно стає для дівчини своєрідним обрядом ініціації. З імпульсивної тінейджерки вона перетворюється на дику хижачку, і, коли в школі зникають дві дівчини, саме Джонні розпочинає полювання на злочинця.

«Еренгард: Мистецтво зваблення» / Ehrengard: The Art of Seduction

Режисер: Білле Аугуст

Коли: на Netflix з 14 вересня

Казотте — знаний майстер любовних справ. Принаймні так він себе позиціює при дворі великої герцогині. А вона вірить, і впевнена, що саме Казотте може знайти дружину для її соромʼязливого принца, від якого залежить майбутнє видатної родини. Як плату за свої послуги Казотте просить руку неприступної красуні Еренгард. Утім, він не знає, що його ігри з серцями інших людей неодмінно призведуть до скандалу і — щонайгірше — до великої закоханості самого Казотте, на яку він зовсім не чекав.

«Граф» / El Conde

Режисер: Пабло Ларраїн

Коли: на Netflix з 15 вересня

Автор мальовничих байопіків «Джекі» та «Спенсер», чилієць Пабло Ларраїн знову фокусується на історичній постаті, але з неочікуваним твістом. Головний герой стрічки «Граф» — кривавий диктатор Августо Піночет, який в реальному світі помер 2006 року від інфаркту, а в кіновсесвіті — перетворився на вампіра, що досі жадає крові. Що? Так!

У сатиричному трактуванні Ларраїна він — 250-річний монстр, який вперше скуштував людської крові ще за часів Французької революції (і навіть мав зустріч із Марією Антуанеттою), а тепер хоче нарешті піти на покій. Та вурдалаки з оточення не відпускають, допоки Піночет не зробить свій останній укус.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій