'
Читаєте зараз
Готуємось до будь-яких сценаріїв. РНБО терміново зібралася через мігрантів із Білорусі

Готуємось до будь-яких сценаріїв. РНБО терміново зібралася через мігрантів із Білорусі

Yevhen Koziarin
Мігранти на кордоні з ЄС
  • Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що ситуація з біженцями є спецоперацією Росії. 
  • В прикордонних областях з Білоруссю можуть запровадити надзвичайний стан.
  • Польський посол в Україні назвав мігрантів «одночасно і зброєю, і жертвою».

Київ готується до ймовірного запровадження надзвичайного стану у сусідніх з Білоруссю регіонах та до посилення кордону. Вже визначено можливі пункти проникнення нелегальних мігрантів.

Заборона розповідає, як силові органи налагоджує систему щодо можливого перекидання мігрантів з польського на український кордон.


Данілов назвав міграційну кризу спецоперацією Росії

14 листопада 2021 року в Луцьку пройшла міжвідомча нарада силових органів та очільників прикордонних з Білоруссю областей щодо підготовки до можливого прориву кордону. Секретар Ради нацбезпеки Олексій Данілов заявив, що вже затверджені заходи щодо захисту держкордону на ділянці з Білоруссю.

«Восьмий рік триває військова агресія з боку РФ, і те, що зараз відбувається на польсько-білоруському кордоні, не можна назвати гуманітарною кризою. Це чергова спецоперація РФ, яка проводиться з метою розхитування ситуації в Європі та на нашому кордоні», — сказав він.

Данілов додав, що за даними розвідки, станом на 14 листопада на території Білорусі знаходилося «вже близько 16 тисяч осіб — так званих біженців». «Ця ситуація може торкнутися нас безпосередньо, тому маємо вжити усіх необхідних заходів реагування. Україна готується до різних сценаріїв розвитку ситуації на кордоні між Білоруссю та Польщею», — зазначив секретар РНБО України.

Читати більше новин в Telegram

Під час наради посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцкій висловив переконання, що здійснюється «гібридна операція Союзної держави, що має характер міграційної атаки, де мігранти є одночасно і зброєю, і жертвою». 

Тим часом на кордоні з РБ Польща посилила оборонні заходи. Біженцям у мегафон пояснюють, що до ЄС їх не пустят, а Білорусь їх обманула.

Надзвичайний стан у прикордонних з Білоруссю областях

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський заявив, що у разі загострення ситуації в прикордонних з Білоруссю областях може бути запроваджено надзвичайний стан. Мова йде про Волиньську, Рівненьську, Київську та Чернігівську області.

«Визначені місця дислокації для посилення прикордонної служби, Нацгвардії, Нацполіції, визначена взаємодія з підрозділами тероборони, формуваннями з охорони громадського порядку, і саме вони будуть в координації захищати кордон. Ми бачимо, для цього буде необхідність. Як сказав секретар РНБО, пропрацьовані різні сценарії цих дій, аж до тих, щоб запроваджувався надзвичайний стан у цих прикордонних областях», — зазначив очільник МВС.

СБУ наразі застосовує комплекс заходів для вивчення ситуації, зокрема створюються спільні мобільні групи з поліцією та прикордонниками для роботи.

Мапа України
Мапа України з кордонами. Джерело: Google Maps

Голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко заявив, що область здатна посилити охорону кордону з Білоруссю. «Загалом для охорони кордону на території області є можливість спрямувати понад 2,5 тисячі осіб. Вже проведені зустрічі з керівництвом відповідних громад, які будуть надавати допомогу нашим військовим та прикордонникам у разі такої потреби», — заявив він.

За даними прикордонників, ситуація на ділянці кордону на території Житомирщини контрольована, найімовірніші пункти проникнення нелегальних мігрантів уже визначено.

Що таке надзвичайний стан

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться указом президента. Після цього його має затвердити Верховна Рада — упродовж двох днів із моменту звернення президента, зазначає Hromadske.

Він передбачає можливе тимчасове обмеження прав і свобод людини та законних інтересів юридичних осіб. Наприклад, може вводитися особливий режим в’їзду/виїзду на території НС, забороняються масові заходи тощо.

Надзвичайний стан в Україні можуть ввести не більше ніж на 30 діб і не більше як 60 діб в окремих її місцевостях. Його можуть продовжити указом президента, але не більш як на 30 діб.

Що передбачає указ президента про надзвичайний стан

Указ президента про введення має містити інформацію щодо:

  • обґрунтування необхідності введення надзвичайного стану, відповідно ст. 4 ЗУ «Про правовий режим надзвичайного стану»;
  • межі території, на якій вводиться надзвичайний стан: це можуть бути окремі території, або вся територія України;
  • час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться: не більш як 30 днів для території всієї України і не більш як 60 днів для окремих територій України;
  • перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік конституційних прав і свобод, які тимчасово обмежуються: переважно це стосується обмеження свободи пересування, руху транспортних засобів, обмеження масових зібрань, встановлення особливого порядку роботи підприємств та запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності. Права, визначені частиною другою ст. 64 Конституції, не можуть бути обмежені;
  • органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається здійснення заходів надзвичайного стану, та межі їх додаткових повноважень.

Вже з цим документом президент звертається до Верховної Ради, яка або повністю, або частково підтримує указ (або не підтримує взагалі).

Раніше Заборона писала про табір мігрантів, який облаштували біля кордону з Польщею.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій