'
Читаєте зараз
Групове зґвалтування дівчини на Закарпатті: чому суд виніс резонансний вирок

Групове зґвалтування дівчини на Закарпатті: чому суд виніс резонансний вирок

Ilona Kivva
Автор:
  • Напад на дівчину стався ще у серпні 2021 року, але судове засідання відбулося тільки у 2023 році.
  • Поліція відкрила провадження за статтею про зґвалтування, але суд перекваліфікував справу, розглядаючи її за статтею про сексуальне насильство (дії без проникнення).
  • Інтереси дівчини захищала служба захисту дітей місцевої сільради, у якій працює мати одного з кривдників. Ця ж служба дала хлопцям позитивні характеристики.

Воловецький районний суд у Закарпатській області визнав винними підлітків, які вчинили сексуальне насильство щодо 14-річної односельчанки. Вирок фактично передбачає умовне покарання. Рішення спричинило розголос, на який відреагували генпрокуратура та омбудсман. Випливли деякі порушення, які дозволяють оскаржити рішення.

Заборона розповідає про справу про сексуальне насилля на Закарпатті.


У селі Верхні Ворота троє підлітків зґвалтували односельчанку

До правоохоронців ще у вересні 2021 року звернулася бабуся 14-річної дівчини та повідомила, що над її онукою вчинили сексуальне насилля. Сталося це у серпні того ж року, йдеться у заяві Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.

«Поліцейські встановили та розшукали причетних до злочину – двох підлітків 15 років та одного — 14. Це односельці потерпілої. Співробітники поліції Закарпаття провели всі необхідні першочергові слідчі дії, зібрали достатньо доказів та повідомили всім трьом про підозру у скоєнні групового зґвалтування неповнолітньої», — розповіли правоохоронці.

Підлітки, за інформацією обласної прокуратури, затягли дівчину у підвал будинку одного з хлопців. Там вони вчинили щодо неї дії сексуального характеру і зняли це на відео. 

Читати більше новин в Telegram

Кримінальне провадження відкрито за третьою часиною статті 152 Кримінального кодексу України —  зґвалтування, вчинене групою, або щодо неповнолітньої. Санкції передбачають від семи до 12 років позбавлення волі.

Справу розглядав Воловецький районний суд. Засідання відбулося у березні 2023 року. Зокрема, було встановлено, що дівчина прийшла у підвал добровільно на запрошення друга. 

Один з хлопців вдарив дівчину у живіт, аби залякати, а інший — затиснув між ногами її голову. Після цього зняли з неї одяг та спідню білизну і «вчинили дії сексуального характеру, не пов’язані з проникненням у тіло, з використанням геніталій та пальців рук в області її статевих органів».

Відповідно до цих обставин, суд розглядав покарання відповідно до статті 153 — сексуальне насильство (Зґвалтування — це ст. 152). За групове насильство, або вчинене щодо неповнолітньої, передбачається позбавлення волі від п’яти до семи років. 

Вирок у справі про напад на Закарпатті: генпрокуратура подала на оскарження

Всі троє підлітків визнали свою вину. Суд призначив покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі, але з випробувальним терміном у два роки. Це означає, що впродовж двох років хлопці перебуватимуть на волі. Увесь цей час вони зобов’язані періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу і повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання (як при умовному терміні). Якщо вони не матимуть проблем із поліції і вчасно відмічатимуться у відділку, то до в’язниці не сядуть.

Також родина дівчини вимагала компенсацію моральної шкоди у розмірі 450 000 грн (60 000 з них вже добровільно відшкодували сім’ї підлітків). Суд зменшив загальну суму до 180 000 гривень.

«Призначаючи обвинуваченому міру покарання, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпечності злочину, дані про особу винуватого: раніше несудимий, позитивно характеризується за місцем проживання та навчання, виховується в сім`ї з обома батьками, матеріально-побутові умови хороші. Обставини, передбачені ст.66 ККУ, які пом’якшують покарання: щире каяття, вчинення кримінального правопорушення неповнолітнім, часткове відшкодування потерпілій завданого збитку  (пункти один, два, три ч.1 ст. 66). Обтяжуючих обставин справи згідно ст.67 КК України немає», — йдеться у вироку.

Вирок суду у справі про зґвалтування 14-річної дівчини на Закарпатті. Скріншот: Єдиний реєстр судових рішень

Якщо при розгляді кримінального провадження судом буде буде встановлено, що в діях особи відсутній склад злочину, в якому її обвинувачують, однак є склад іншого, менш тяжкого кримінального правопорушення, суд має право вибору: або просто виправдати особу по обвинуваченню у цьому більш тяжкому правопорушенні, або перекваліфікувати діяння за статтею, яка передбачає відповідальність за менш тяжке кримінальне правопорушення, і засудити особу за цією статтею. 

Вирок викликав резонанс у ЗМІ й соціальних мережах. Приміром, чи не найбільше репостів набрав допис медійниці Маші Єфросиніної, в якому вона коротко переказала ситуацію та вирок.

Після розголосу одним з перших на інцидент відреагував очільник Закарпатської ОВА Віктор Микита. Він пообіцяв, що родині постраждалої буде надана вся необхідна допомога, а також ініціював вивчення діяльності відповідальних осіб, які могли призвести до ситуації.

Також вирок прокоментував омбудсман Дмитро Лубінець. За його словами, під час судового процесу права дівчини було порушено, бо вона не мала адвоката. Замість правозахисника її інтереси представляла служба захисту дітей місцевої сільради. Ця ж служба дала ґвалтівникам позитивні характеристики. 

«Ми ретельно проаналізуємо дії судді. Буде направлений відповідний лист до Вищої ради правосуддя. Ми ретельно проаналізуємо дії прокуратури. Відповідний лист буде направлено на генпрокурора та до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Також проаналізуємо діяльність місцевої служби захисту дітей, працівник якої представляв інтереси дівчинки в суді. Адже, як виявилося, мати одного із хлопців є працівницею тієї служби соцзахисту дітей. Справа перебуває на моєму контролі», — заявив Лубінець.

Вже 27 березня Генеральна прокуратура України почала підготовку документів для оскарження судового рішення (вирок набирає чинності через 30 днів після винесення, цей час дається на апеляцію і інші оскаржувальні дії).

Дівчинка продовжує жити в тому ж селі та ходити в ту ж саму школу.

Раніше Заборона розповідала про правомірність рішення суду у справі Дар’ї Кригіної. Наприкінці квітня 2022 року СБУ затримала дівчину за підозрою у коригуванні російської артилерії по Харкову та позиціях ЗСУ. Більше ніж пів року вона перебувала під вартою у СІЗО, але у грудні її відпустили під заставу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій