Фатіма Бойко належить до неформальної міжнародної групи жінок, які розшукують своїх дітей і онуків, що опинилися в Сирії та Іраку під час військових дій. У цій групі є активістки, наприклад, з Азербайджану, Киргизстану, Казахстану, Росії, Латвії, Німеччини та Швеції, а Бойко — головна по Україні. Бойко 68 років, вона уродженка Таджикистану й останні роки живе в Німеччині. Завдяки громадянству однієї з європейських держав вона має можливість подавати запити до країн Євросоюзу — й отримувати на них відповіді.
На пострадянському просторі держави бояться відкрито займатися поверненням своїх громадян з «Ісламської держави», оскільки це непопулярне рішення: народ противиться, щоб у країну поверталися люди, яких вони таврують «терористками», а їхніх дітей — «дітьми терористів». Процес реінтеграції та ресоціалізації цих людей займе роки, однак якщо вони залишаться в тюрмах і таборах, є великий шанс, що вони радикалізуються. Крім того, жити і виживати там дуже важко.
Українки вперше відкрито заявили про проблему й публічно попросили допомоги в держави. Це сильний крок, адже впродовж кількох років про це мовчали всі. Фатіма говорить, що зайнялася нею, тому що більше ніхто не міг цим зайнятися. Передусім вона хотіла повернути додому свою племінницю й сімох її дітей. Вона вважає, що Аміна опинилася в «Ісламській державі» не зовсім з власної волі.
«Друзі її чоловіка сказали йому, що в Сирії потрібна його допомога, щоби будувати будинки для мусульман, — а він будівельник, — розповідає Бойко в інтерв'ю Забороні. — Аміна змушена була поїхати за ним, щоби не розлучати дітей із батьком. На той момент вона була вагітна четвертою дитиною. У Сирії її чоловіка вбили за те, що він збирався виїхати звідти: його відправили на машині на завдання й підірвали».
Бойко розповідає: коли стало ясно, який масштаб проблеми, вона почала звертатися до самих різних людей за підтримкою, але всі вони як один крутили пальцем біля скроні: «де ти й де війна в Сирії й ІДІЛ?». У 2019 вона написала звернення до президента Володимира Зеленського та до омбудсвуман Людмили Денисової із проханням взятися за повернення українських жінок і дітей, проте це не призвело до жодних конкретних дій. Пресконференція в жовтні 2020 року стала останньою краплею. Після неї в Міністерстві закордонних справ України, каже Бойко, пообіцяли повернути дітей до нового року.
«Поки втішних відповідей немає, — каже Бойко. — На мої дзвінки відповідають: ми працюємо, ведуться переговори. Не знаю, що потрібно зробити. Наші жінки — не загроза суспільству. Вони всі усвідомили свою помилку, що поїхали слідом за своїми чоловіками, що були обмануті. Жінки й діти — жертви війни, і поки вони живі, треба подумати про їхнє здоров'я».
Що почитати на Забороні з цієї теми:
Магда в Ісламській державі. Заборона розповідає історію польки, яка живе в сирійському таборі для біженців У сирійських таборах живуть десятки українок із дітьми, які втекли з ІДІЛ. Вони роками чекають повернення на батьківщину, але їх не забирають