'
Читаєте зараз
HIMARS в дії. Як американські РСЗВ працюють на війні в Україні

HIMARS в дії. Як американські РСЗВ працюють на війні в Україні

Markiian Oliiarnyk
  • Збройні сили України отримали від західних партнерів дев’ять установок Хаймерс та аналогічних систем.
  • Американські ракетні системи мають значні переваги над російськими і дозволяють нищити ворога за лінією фронту. 
  • Завдяки іноземному озброєнню ЗСУ позбавляють окупантів десятків складів і пунктів управління, що наближає Україну до перемоги (але потрібно більше).

В Україні з кінця червня проти ворога працюють дев’ять HIMARS М142 та їх аналогів від США і союзників. Технологічно вони на десятиліття випереджають російські Урагани та Смерчі, якими країна-агресор накриває здебільшого цивільні об’єкти і населення. За допомогою американських ракетних систем Збройні сили України (ЗСУ) щодня знищують бази і опорні пункти окупанта, що розташовані на тимчасово окупованих територіях. Росія втрачає близько 1000 тонн боєприпасів і вимушена тримати логістику в 100 км від фронту.

Заборона розповідає, чим особливі Хаймерси і як вони працюють на війні в Україні.


Російські Ураган та Смерч відпочивають: особливості систем Хаймерс 

У війні проти України Російська Федерація використовує вітчизняні РСЗВ Ураган і Смерч. Вони експлуатуються з 1975  і 1987 років і мають застарілий принцип роботи, зазначає італійський військовий експерт Томас Тейнер. В ракетних установках російської армії встановлені оптичні приціли. Це означає, що військові мають вручну готувати установку до стрільби, на що йде близько 10 хвилин. Крім того, страждає точність і окупантам не вдається прямо вражати ціль;

«Коли Смерч випускає свої 12 ракет, кругове ймовірне відхилення становить 170 метрів. Але лише половина ракет падають у радіусі 170 метрів від фактичної цілі, а решта йде ще далі», — пояснює Тейнер.

Перезаряджання також відбувається вручну. Росіяни витрачають на нього в обох установках близько 20-40 хвилин. Тобто на розгортання, заряд, приціл і випуск снаряда необхідно близько години. Згідно з характеристиками, дальність максимальної стрільби Урагана становить усього лише 35 км, Смерча — 90, але за словами військового експерта, насправді вона значно менша.

Читати більше новин в Telegram
Пін-ап фото в кабіні Хаймарса. Фото: Anastasia Vlasova for The Washington Post via Getty Images

Переваги американських М142:

  • У HIMARS кругове можливе відхилення становить лише п’ять метрів, адже вони використовують ракети з GPS-наведенням. Попри сотні спроб, російським конструкторам освоїти цю технологію не вдалося.
  • Перезарядка американських РСЗВ відбувається за п’ять хвилин, тому що військовим не потрібно власноруч завантажувати ракети в систему, вони вже наявні в спеціальному ракетному блоці. Поки система наводиться, веде стрільбу та змінює дислокацію, вантажівка відправляється за додатковими блоками, що дозволяє використовувати артилерійську установку з ефективно та без години підготовки.
  • Завдяки попередньо встановленим блокам і сучасним системам наведення, від заняття позиції до початку стрільби Хаймерсам потрібно трохи більше хвилини. Так, за годину  вони можуть відпрацювати до 6 разів: дрон фіксує ціль, передає GPS-координати оператору установки, після чого та веде прицільний вогонь.
  • М142 мають чималу дальність стрільби — офіційно це 70 кілометрів. Але Тейнер стверджує, що на ділі реальний діапазон значно більший, в чому окупанти вже запевнились, отримуючи удари по складах, які розташовані за 100 км від лінії фронту.  
  • Велику роль грає і мобільність. HIMARS настільки швидкі, що все, що Росія випустить у відповідь, потрапить в умовну ціль, коли американська РСЗВ давно зникне з місця.

Знищили десятки складів: наслідки роботи HIMARS на ЗСУ

Завдяки точності і дальності М142 з кінця липня Збройні сили України знищили десятки складів, опорних пунктів, логістичних центрів і радіолокаційних станцій контрбатарейної боротьби росіян, які знаходились на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Херсонщини. 

До прикладу, українськими ракетно-артилерійськими підрозділами нанесено влучні потужні удари по двом командним пунктам ворожої армії на півдні країни. Одну з наймасштабніших цілей — завод хімічного машинобудування Сніжнянськхіммаш на окупованій частині Донецької області, куди окупанти завозили більшу частину техніки і озброєння з 2014 року. Вдалося повністю ліквідувати 4 липня саме за допомогою Хаймерсів. Також Збройні сили почали використовувати американські РСЗВ на Запорізькому напрямку, продемонструвавши, як високоточні установки відпрацьовують вночі по різних цілях одночасно.

Станом на 8 липня Україна має на озброєнні дев’ять установок HIMARS та аналогічних систем від Сполучених Штатів та інших партнерів. Проте, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, щоб змінити лінію фронту і перейти до контрнаступу, Україні потрібні ще десятки Хаймерсів.

«Росіяни беззахисні перед ними. Вони дуже хвилюються. РСЗВ HIMARS дозволили Україні точно вражати російські цілі за лінією фронту, які раніше були поза досяжністю української зброї…Але нам знадобляться ще десятки таких ракетних систем, щоб змінити хід бойових дій на сході України», — наголошує Данілов.

7 липня під час візиту в Київ сенатори США Ліндсі Гремі і Річард Блюменталь, пообіцяли відкриту підтримку рішення щодо надання Україні ракет більшої дальності для систем HIMARS, а також іншого далекобійного озброєння, включаючи протикорабельні ракети Harpoon та системи протиповітряної оборони, що дозволить вражати ворога на ще більших відстанях.

Раніше Заборона розповідала про право України пошкодити або зруйнувати Кримський міст американськими протикорабельними ракетами Harpoon. Такий варіант розвитку подій буде можливим у разі ескалації Росії у Чорному морі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій