Хмари з хімікатами: як у Саудівській Аравії намагаються змінити погоду
- У Саудівській Аравії у небі розпилюють хімічну речовину, щоб викликати дощі.
- Така технологія називається засівання хмар і застосовується у багатьох країнах.
- У ОАЕ придумали інший спосіб, який не вимагає використання хімікатів.
Саудівська Аравія розпочала програму засівання хмар, яка направлена на створення штучних опадів. Для цього у хмарах з літаків розпилюють йодид срібла, який скупчує навколо себе краплинки води, що викликає дощ. Країна є однією з найпосушливіших у світі, тому програма є вкрай важливою. При цьому ефективність такого методу досі не доведена.
Заборона розповідає про те, як у Саудівській Аравії намагаються контролювати погоду, як працює ця технологія та де ще у світі її застосовують.
Програма збільшення опадів у Саудівській Аравії
28 квітня 2022 року у трьох районах Саудівської Аравії запустили першу фазу урядової програми із засівання хмар, яка має штучно викликати дощі, повідомляє Aawsat News.
Для цього з літаків над хмарами розсіюють хімічну сполуку йодид срібла. В хмари впорскують дрібні частинки речовини, навколо яких потім збираються краплі води. Зіткнувшись одна з одною, краплі збільшуються в розмірах, що підвищує ймовірність дощу. Влада країни сподівається, що у такий спосіб кількість річних опадів зросте на 10-20%.
Зазначимо, що Саудівська Аравія є однією з найпосушливіших країн світу.
Читати більше новин в TelegramЗасіювання хмар: як це працює
У 1946 році вчений з США Вінсент Шефер випадково зробив відкриття. Він займався проблемою маскування військ і вирішив спробувати створити штучні хмари.
«Він побудував спеціальну камеру, яку охолоджував і таким чином отримував туман. А одного разу він вніс у камеру шматок твердого СО2, який відомий у народі як сухий лід. В результаті цього експерименту туман закристалізувався і розсіявся. Таким чином Шефер виявив реагент, із яким 16 листопада 1946 року він піднявся у повітря і засіяв у висококупчастих хмарах лінію довжиною 20 кілометрів. В результаті утворилась зона кристалізації і почав падати штучний сніг», — розповів старший науковий співробітник відділу фізики атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України Борис Лєсков.
Методи, які використовуються у різних країнах, полягають у розпилені у хмарах хімічних речовин на кшталт йодиду срібла або сухого льоду, щоб створити цикл конденсації в хмарах, але парадокс у тому, що ефективність цієї процедури досі не доведена.
На практиці це працює так: мікрокристалики йодиду срібла розсіюються у холодній хмарі, що містить переохолоджену рідку воду. Структура речовини подібна до льоду, тому краплинки води у хмарі починають скупчуватися навколо кристаликів, замерзають, стаючи важчими, і починають литися на землю у вигляді опадів.
Чи шкідливий йодид срібла
Використання йодиду срібла взагалі було поставлене під сумнів через потенційну шкоду речовини при розчиненні у воді, адже це токсична сполука для людей, тварин і рослин. Доведено, що повторне засівання хмар на одній і тій же ділянці може призвести до кумулятивного ефекту сполуки.
Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA) вважає, що речовина напряму впливає на забруднення ґрунту та води. Дослідження EPA 2013 року показали, що концентрація йодиду срібла, виявлена в районах, де застосовувалася методика засівання хмар, набагато перевищує межу допустимої токсичності для риб та нижчих організмів.
Керування погодою: які країни практикують
Попри недоведену ефективність, технологію засівання хмар активно застосовують в основному країни Близького Сходу та деякі країни Азії, адже зміни клімату у світі спричиняють у й так посушливих регіонах ще більші засухи. Так, експериментувати із керуванням клімату продовжують, зокрема, Китай та Об’єднані Арабські Емірати.
У 2021 році у КНР заявили про плани до 2025 року розширити свою програму застосування штучного дощу та снігу до площі у 5.5 мільйона квадратних кілометрів, що становить майже 60% території країни. Програма має на меті не лише викликати дощі, а й зупиняти їх. Головний науковий співробітник факультету наук про Землю і глобальні зміни Пекінського педагогічного університету заявив: «50 000 китайських муніципалітетів регулярно практикують засівання хмар. По суті, [йдеться] про спроби не допустити, щоб зливи з градом знищували урожай, тож мова йде про намагання прибрати дощ з хмар до того, як він стане достатньо небезпечним».
У 2021 році в ОАЕ вдалося штучно викликати дощ у 50-градусну спеку. При цьому хімікати у хмарах не розпилювали. Для створення дощу використали дрони, які запускали електричні розряди. Заряд стимулював краплі води збиратися докупи, вони важчали та падали на землю у вигляді опадів. Експеримент проводив Національний центр метеорології у Дубаї спільно з вченими з Британського університету Редінга.
Раніше Заборона розповідала про електрифіковану дорогу, яку будують в США. Вона буде заряджати електромобілі під час руху.
Читати більше новин в Telegram