'
Читаєте зараз
Хотіли поцупити гармату, але не здужали. Окупанти вкрали з музеїв Херсона все, що про Україну

Хотіли поцупити гармату, але не здужали. Окупанти вкрали з музеїв Херсона все, що про Україну

Yevheniia Kostina
  • Напередодні ‘жесту доброї волі’ росіяни методично грабували місцеві культурні заходи.
  • Загарбники виносили з будівель історичні документи-докази про Україну, картини українських художників та давню зброю.
  • В ООН кажуть, з лютого-2022 втрачено понад 200 культурних об’єктів на території України.

Російські війська покинули Херсон 11 листопада 2022 року. За 8.5 місяців окупації місто бачило терор, катівні, пограбування і вбивства. Перед втечею ворог мінував шляхи відходу та вичищав місцеві музеї — виносили все, що могли, особливо те, що підтверджувало українську ідентичність.

Заборона розповідає про свідчення робітників культурних закладів.

Херсонський обласний музей

Пограбування є частиною ширшої спроби знищити будь-яку українську ідентичність, яка відрізняє Україну від Росії. За даними комітету ООН з питань освіти, науки і культури, з початку великої війни понад 200 українських культурних об’єктів частково або повністю зруйновано, пише оглядач The Wall Street Journal Йен Ловетт.

З моменту заснування в 1890 році Херсонський обласний музей зібрав 18 000 експонатів. За два тижні інвентаризували колекцію зброї: виявилося, що близько 90% її було вкрадено.

«Багато співробітників  співпрацювали з росіянами. Вони втекли в жовтні. 24 жовтня дві вантажівки під’їхали до музею, і близько 50 чоловіків почали завантажувати в них артефакти. Їхній [росіян] план був знищити нашу історію. І сказати, що тут була тільки російська історія», — розповіла секретар музею Олена Єременко.

Читати більше новин в Telegram

Колекція природничої історії місцевості з експозиціями тварин, які мешкають у цьому регіоні, залишилася майже недоторканою. Експонати радянських часів також здебільшого збереглися, окрім деяких бойових медалей та гармат.

Але кімнати, де демонструються артефакти до Російської імперії, включно з давньогрецькими поселеннями в цьому районі, були вичищені. Зникли документи про заснування міста. Залишилося кілька кам’яних стовпів, надто важких, щоб їх було легко нести, як і гармата, яку росіяни загнали в коридор, але не вилізли звідти.

Херсонський художній музей

1 листопада призначений Росією керівник Херсонського художнього музею наказав проукраїнській співробітниці Ганні Скрипці прибути до музею. Коли вона приїхала, то виявила 10 осіб у цивільному, які представилися працівниками російських музеїв. Наступні 36 годин вона провела в полоні в музеї, їй заборонили виходити, поки росіяни не зібрали та не забрали все, що було в колекції.

За її словами, російські робітники сказали їй, що евакуювали мистецтво, щоб врятувати його від української армії. Працівники музею намагалися ретельно упакувати роботи. Але ще 30 чоловіків без явного досвіду виносили частини. З багатьма предметами неправильно поводилися, тож, ймовірно, вони втрачені назавжди.

З 13 500 експонатів музею, за словами пані Скрипки, вилучено щонайменше 10 000. Більшість скульптур і великих картин залишилася, за винятком деяких найцінніших. «Місцеві релігійні ікони зникли. Кімната, де колись зберігалися картини художників з України та інших пострадянських країн, була абсолютно голою. Очевидно, що вони вкрали наше українське минуле», – сказала співробітниця музею.

Раніше Заборона розповідала про історію, структуру та архітектуру Херсона, який виник як комфортне для військоих операцій місто у другій половині 18 століття.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій