'
Читаєте зараз
Жест доброї волі, пастка чи бігство РФ: що означають новини з Херсону

Жест доброї волі, пастка чи бігство РФ: що означають новини з Херсону

Ilona Kivva
Автор:
  • Ворожа армія окупувала частину Херсонської області 24 лютого 2022 року.
  • Контрнаступ ЗСУ, найімовірніше, почався 29 серпня з прориву оборони 109-го полку бойовиків «ДНР».
  • Міністр оборони РФ 9 листопада наказав вивести війська з правого берега регіону.

Російська армія заявила про масований відступ з правобережної частини Херсонщини, зокрема, з обласного центра. До цього жеста доброї волі окупанти здійснили заходи оборонного укріплення, що може свідчити або про підготовку пастки для українських захисників, або про захист шляхів відходу. Генеральний штаб ЗСУ не давав підтверджень словам підступного ворога, але завіряє, що продовжує наступальну операцію. 11 листопада українська армія повернулася в Херсон.

Заборона розповідає про деокупацію ЗСУ частини Херсонщини та про трактування дій противника іноземними розвідками.


Шойгу наказав вивести війська з частини Херсонської області: що це означає

Командувач Збройних сил Росії в Україні Сергій Суровікін 9 листопада попросив міністра оборони РФ Сергія Шойгу погодити організацію оборони по бар’єрному рубежу річки Дніпро. Шойгу доручив розпочати відведення військ та перекинути сили і техніку за Дніпро.

«Наразі ми не можемо підтвердити або спростувати інформацію про так зване виведення російських окупаційних військ з Херсону. Ми продовжуємо ведення наступальної операції відповідно до свого плану», — йдеться в заяві Генштабу ЗСУ від 10 листопада. З 1 жовтня просування військ в глибину оборони окупантів склало до 36.5 кілометрів.

Сили оборони тут зруйнували логістичні шляхи та систему забезпечення, порушили систему управління — не залишили ворогу іншого виходу, ніж вдатися до втечі. «За кожним так званим жестом доброї волі противника стоять колосальні зусилля наших військ. Так само, як ворог відходив з Києва та Харківщини, залишав острів Зміїний, ймовірний вихід із Херсону — це результат наших активних дій», — нагадав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати більше новин в Telegram

Вже 11 листопада над будівлею Херсонсьої ОВА замайоріли український прапор та стяг Європейського Союзу.

Дуже важливо дотримуватися певних правил.

Росія вцілому і її армія зокрема вкотре показала, ким вони є насправді: підступними грабіжники, гвалтівниками та вбивцями, не поважаючими гуманість та звичаї війни. Тому варто очікувати:

  • масового мінування територій, будівель та предметів;
  • катівень;
  • обстрілів з іншого берега та Криму;
  • дій дрг.

Окупація Херсона: коли почався контрнаступ ЗСУ

Російські війська увійшли у Херсонську область у перший день повномасштабного вторгнення. Генічеський та частина Скадовського, Херсонського та Каховського районів були окуповані. Також противник захопив Каховську ГЕС та переправи через Північно-Кримський канал.

До 1 березня росіяни захопили практично увесь лівий берег річки Дніпро, яка розділяє область, і підійшли до Херсона. В окупації вже перебували найбільші міста регіону: Генічеськ, Скадовськ, Олешки, Каховка, Нова Каховка, Гола Пристань.

Два дні за Херсон точилися бої, але місто було оточене і вже 3 березня повністю захоплене. До 1 квітня 2022 року росіяни окупували практично усю область.

Інфографіка: ISW

Майже п’ять місяців за підступах до регіону йшли важкі бої, масовано прорвати блокпости окупантів не вдавалося. Однак увесь цей час українські захисники систематично завдавали ударів по районах концентрації, військових засобах та логістичних вузлах ворога по всій Херсонській області, кажуть у Інституті вивчення війни (ISW).

Це зробило російські позиції на західному (правому) березі Дніпра неспроможними просуватися вглиб України з цього напрямку.

«Українські війська здійснювали постійні атаки на мости через Дніпро та націлювалися на центри постачання та склади боєприпасів на східному березі, що погіршувало здатність російських військ постачати угруповання на західному березі», — пояснили військові аналітики.

Повноцінний контрнаступ ЗСУ, найімовірніше, почався 29 серпня. Українські захисники почали проривати оборону 109 полку бойовиків «ДНР», які тримали рубежі області, а російські десантники, що були їх підтримкою, втекли з поля бою. Того ж дня у Новій Каховці почалася евакуація колаборантів.

Генеральний штаб ЗСУ зберігав оперативну тишу щодо просування захисників, однак воно тривало. Так, тільки 2 по 15 жовтня було звільнено більшу частину Бериславський району області, а також кілька населених пунктів у Каховському.

8 листопада ЗСУ завдали удару по складах ворога у Снігурівці і почали наступ з цього напрямку. Це населений пункт у Миколаївській області на межі з Херсонщиною (45 км на північний схід від Херсона), 11 листопада тут замайорів єдино вірний прапор. Також раніше було звільнено Давидів Брід у Бериславському районі.

Ці населені пункти були основними оборонними позиціями росіян на підступах до Херсона, тому прорив до Снігурівки дав змогу українським захисникам створити плацдарм для швидкого просування.

Снігурівка, 11 листопада. Фото: скріншот з відео бригади

Про що свідчить здача Херсона окупантами

Заяви Шойгу і Суровікіна знаменують собою початок стабільного, бойового відходу російських військ через Дніпро на підготовлені позиції на східному (лівому) березі для збереження бойової потужності російських підрозділів.

«Битва за Херсон ще не закінчилася, але російські війська вступили в нову фазу — пріоритетом є відведення своїх сил через річку в належному порядку та затримка українських сил, а не намагання повністю зупинити український контрнаступ», — пояснили у ISW.

Попри заяви вищого командування армії РФ російські війська продовжили оборону, але підготовку позицій для вступу таки почали, повідомили у ОК «Південь».  «Відхід Росії із західного берега Дніпра навряд чи є пасткою, яка має на меті заманити українські війська в бій поблизу Херсона, як припускають деякі українські та західні джерела. Було багато ознак того, що російські сили, військові та економічні активи та окупаційні елементи постійно відступають. Це свідчить про підготовку до відходу спосіб, який є несумісним з кампанією з метою обдурити», — пояснили військові.

При цьому укріплення оборонних позицій, ймовірно, пояснюється тим, що у ворога залишилося мало шляхів для відходу і вони вкрай вразливі до ударів ЗСУ.

Підтвердженням цьому можуть слугувати супутникові знімки. Так, за даними військово експерта Бенджаміна Піттета, росіяни ще 8 листопада почали рити траншеї на КПВВ «Чонгар» між Кримом і Херсонською областю. Така ж ситуація в північно-західній частині Криму, поблизу Армянська. Це свідчить про те, що російські війська укріплюють лівобережну частину Херсонщини, куди і переправляють техніку і війська. 

«Трохи північніше будуються інші позиції. У Новотроїцькому, наприклад, викопано величезну оборонну позицію. По всьому регіону можна побачити багато інших позицій. Вони будують фортецю», — зазначив експерт.

Що зроблять із Каховською ГЕС

На Дніпрі між правим та лівим берегом Херсонської області знаходиться Каховська ГЕС, яка утримує понад 18 млн кубометрів води. Росіяни, ймовірно, замінували дамбу, вважають у ISW

Скріншот: Google Maps

«Російські джерела звинувачують українські сили в обстрілі Каховської ГЕС і широко поширюють графіки, на яких зображено шлях затоплення в разі прориву дамби. Таким чином вони, ймовірно, створюють інформаційні умови, щоб підірвати дамбу після відступу і звинуватити Збройні сили України», — кажуть експерти. 

Однак руйнування греблі Каховської електростанції набагато більше нашкодить російським військам, ніж українським силам, переконаний аналітик Defense Express Сергій Згурець.

«Якщо росіяни наважаться підірвати греблю, то більше буде підтоплений лівий берег Дніпра. Саме на цій ділянці розташована велика кількість російських військ. Зокрема командування та артилерія, яка обстрілює територію України на правому березі Дніпра. Тому підрив греблі та розливання води створює більшу загрозу для російських військ», — пояснив Згурець.

Раніше Заборона розповідала про виграшну стратегію для ЗСУ зі слів військових аналітиків з Інституту вивчення війни та розвідки Великої Британії. Відповідно до схеми, Росія може залишитися без головного логістичного вузла та основної авіабази на території України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій