Читаєте зараз
Хроніка подій після теракту на Каховській ГЕС у фото

Хроніка подій після теракту на Каховській ГЕС у фото

Anastasiia Opryshchenko
Хроніка подій після теракту на Каховській ГЕС у фото

Вночі 6 червня російські окупаційні війська підірвали греблю Каховської ГЕС ― пʼяту за розміром в Україні. Теракт спричинив наймасштабнішу техногенну й екологічну катастрофу в Україні та, ймовірно, знищив червонокнижних тварин (детальніше Заборона розповідала про це тут). У зоні підтоплення опинилися тисячі людей. Частину з них вдалося евакуювати, проте робота рятівників і волонтерів супроводжувалася постійними обстрілами з боку окупантів (репортаж про небезпечну евакуацію читайте тут). Заборона розповідає, як протягом тижня змінювалася ситуація в постраждалих регіонах та показує, що відбувається зараз.


О 7:30 ранку 6 червня вода стрімко прибувала у населені пункти Тягинка, Львове й Одрадокам’янка Бериславського району, Іванівка, Микільське, Токарівка, Понятівка й Білозерка Херсонського району, а також херсонський мікрорайон Острів Корабел. 

Опівдні рівень води в акваторії Миколаєва піднявся на 18 сантиметрів. В ДСНС України повідомили, що течією змило міни, закладені навколо ГЕС, та закликали населення з обережністю перебувати на затоплених територіях.  

На ранок 7 червня з зон підтоплення (а це 20 населених пунктів Херсонської області та понад 1,9 тисячі будинків) евакуювали понад 1,5 тисячі людей. Найгіршу ситуацію фіксували на тимчасово окупованому лівобережжі Дніпра — російська окупаційна влада не організувала евакуацію населення і втекла з лівого берега. 

В ГО «Екодія» Забороні розповіли, що вода нижче зруйнованої ГЕС змила агрохімікати, вуличні туалети, смітники, вбила тисячі домашніх тварин, тож тепер все це починає розкладатися та отруює воду.

«Є загроза вторинного забруднення. З дна водосховища вже підіймається намул, який десятиріччями накопичував забруднювальні речовини. На знімках із космосу вже видно велику мутну пляму на воді — це намул, він контрастує з кольором води нижче по течії», — пояснили в організації.

8 червня рівень води почав знижуватися, проте ризик підтоплень правого берега досі лишався. Загалом у Херсонській області в зоні підтоплення опинилося близько 600 квадратних кілометрів території, з яких 30% — правий берег.

В Оперативному командуванні «Південь» опублікували відео з висоти прибережної лінії Одеської затоки, на якому видно значний ступінь забруднення внаслідок підриву греблі ГЕС: меблі, частини будинків та різноманітне сміття.

На ранок 9 червня голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив про стабільне зменшення рівня води — мінус 20 сантиметрів за ніч. На той момент рятівникам вдалося евакуювати 2352 людини та близько 550 тварин. 

Водночас армія Росії обстріляла пункти евакуації цивільного населення та волонтерів. Загинуло четверо людей, поранення отримали 11 людей, ще 13 людей вважаються безвісти зниклими.

10 червня заступник Генерального секретаря ООН із гуманітарних питань Мартін Гріффітс повідомив, що через підрив Каховської ГЕС 700 тисяч людей не мають належного доступу до питної води — як на окупованих територіях, так і підконтрольних Україні.

Підрив на Каховській ГЕС спричинив підняття рівня води в Бузькому лимані, річках Південний Буг, Інгул, Інгулець і Висунь. Через це в зоні підтоплення на Миколаївщині опинився 31 населений пункт (це 540 будівель, 856 городів, 549 господарств). Повністю відрізані під’їзди до села Афанасіївка Снігурівської територіальної громади на Миколаївщині, де проживає 379 мешканців.

11 червня «Є тенденція щодо зниження [рівня води на Херсонщині] — майже 60 сантиметрів за добу», — повідомив Директор Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Віктор Вітовецький.

Загалом із Каховського водосховища витекло понад 72% води. 

Крім цього, підрив греблі зменшив об’єм води у Північнокримському каналі — основному джерелі прісної води в окупованому Криму, тож незабаром вода взагалі перестане надходити на півострів. Рівень води у водосховищі, ймовірно, впав нижче рівня водозабору, і вода незабаром перестане надходити до Криму. Заразом руйнування ГЕС знизило доступ до прісної води в південній частині Херсонської області та північному Криму.

З підтоплених територій врятували близько 4000 людей. Найгірша ситуація, як і раніше, на тимчасово окупованій частині Херсонщини, звідки волонтери допомагають евакуювати українців під обстрілами з боку окупантів.

З тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини вдалося евакуювати 112 людей, з них 54 жінки й сім дітей. Під час евакуації з лівобережжя Херсонської області ворожим вогнем поранені щонайменше 23 людини, повідомляє Офіс генерального прокурора. «Внаслідок цього троє людей загинуло. Щонайменше 23 людини травмовано».

За ніч 12 червня рівень затоплення у Херсоні знизився на 21 сантиметр, у Миколаєві — на 6 сантиметрів.

Підтопленими залишаються 32 населених пункти на правому березі Дніпра та 14 населених пунктів на тимчасово окупованій території. Всього на Херсонщині евакуювали понад 2,7 тисячі людей (у тому числі 205 дітей та 76 маломобільних осіб).

Внаслідок підриву Каховської ГЕС понад 1 мільйон гектарів угідь в трьох областях України будуть непридатні для експлуатації в найближчі 3–5 років.

Через обміління Каховського водосховища над водою з’явилися будівлі, затоплені при його створенні. Випадків інфекційних хвороб, пов’язаних із підтопленням на півдні України, поки не зафіксовано, проте лікарні регіону готові до можливої небезпеки.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій