'
Читаєте зараз
Як у світі відреагували на вбивство саудівського журналіста? Детально

Як у світі відреагували на вбивство саудівського журналіста? Детально

Сергій Сурепін

2 жовтня зник саудівський журналіст Джамаль Хашоггі. Це сталося після того, як він пішов у генконсульство своєї країни в Стамбулі. 20 жовтня влада Саудівської Аравії повідомила, що журналіст загинув у результаті «бійки» в саудівському консульстві в Стамбулі – спочатку влада категорично заперечувала свою причетність до зникнення й можливої загибелі журналіста. Zaborona.com розповідає, як на цей інцидент відреагували у світі – від політиків до великих корпорацій.

Хто такий Джамаль Хашоггі

Саудівський журналіст, який співпрацював з The Washington Post і критикував владу Саудівської Аравії. За словами джерел турецьких ЗМІ, його могли вбити в будівлі консульства й потім позбутися його тіла. У розпорядженні влади нібито є аудіозаписи, на яких чути його допит, тортури і вбивство. Також раніше стало відомо, що фрагменти тіла саудівського журналіста знайшли в Туреччині.

Восени 2017 року Хашоггі залишив Саудівську Аравію, побоюючись переслідувань через свої погляди, і переїхав до США. Він став найвідомішим політичним експертом щодо подій в арабському світі для найбільших медіа у Великій Британії та США.

Реакція Річарда Бренсона

Читати більше новин в Telegram

Англійський мільярдер Річард Бренсон йде з посади голови компанії Virgin Hyperloop One. Таке рішення пов’язують із конфліктом компанії з владою Саудівської Аравії після вбивства журналіста. Про своє рішення Бренсон оголосив після того, як влада Саудівської Аравії відмовилися інвестувати мільярд доларів у космічні компанії Virgin Orbit та Virgin Galactic і розвивати проект Virgin Hyperloop One.

Photo: theverge.com

Причиною нібито стала критика з боку Бренсона. Засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон повідомив також, що призупинить роботу двох туристичних проектів у Саудівській Аравії.

Реакція Google

Американська корпорація відмовилася брати участь у міжнародному економічному форумі Future Investment Initiative в Саудівській Аравії. У форумі повинна була взяти участь гендиректорка Google Cloud Діана Грін.

Компанія повідомила, що її поїздка до Саудівської Аравії скасована, але не уточнила причини цього рішення.

Реакція Німеччини

Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив, що він не бачить підстав для експорту зброї в Саудівську Аравію: «Немає підстав для позитивного рішення щодо постачання зброї до Саудівської Аравії. Насамперед, має бути завершено розслідування обставин смерті саудівського журналіста Хашоггі».

Він також скасував свою поїздку в Ер-Ріяд.

Реакція Трампа

Президент США Дональд Трамп сказав, що підтвердження Саудівською Аравією загибелі журналіста Джамаля Хашоггі заслуговує довіри: «Я вважаю, що це хороший перший крок, це великий крок».

Photo: news.sky.com

Трамп похвалив владу Саудівської Аравії за швидке розслідування. Водночас він вважає загибель журналіста неприйнятною, але відмовлятися від постачання озброєння Ер-Ріяду він поки не має наміру. Також Трамп вимагає від турків аудіозапис із доказами вбивства журналіста Хашоггі.

Реакція МВФ

Директорка Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард не буде присутня на інвестиційній конференції в Саудівській Аравії. Таке рішення було прийнято через вбивство журналіста.

«Раніше запланована поїздка керівного директора (МВФ) у регіон Близького Сходу відкладається», – заявили в прес-службі.

Реакція фондового ринку

Котування фондового ринку Саудівської Аравії впали на 7% після того, як президент США Дональд Трамп почав погрожувати «суворим покаранням» за вбивство журналіста. Трамп зазначив, що не хоче розривати оборонні контракти із Саудівською Аравією, оскільки це позбавить частину американців робочих місць.

«Я не хочу ставити під удар робочі місця в США. Є інші способи покарати їх», – сказав американський президент. У відповідь Саудівська Аравія заявила про контрзаходи на можливі санкції: «Королівство цілком відкидає будь-які загрози або спроби зачепити його заявами про введення економічних санкцій».

Реакція президента Туреччини

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що вбивство Хашоггі було спланованою акцією, але звинувачувати кого-небудь поки передчасно: «Треба дочекатися закінчення цього розслідування. Ми не будемо нікого звинувачувати передчасно. Я подзвонив королю Саудівської Аравії й погодився створити спільну робочу групу, яка розпочала роботу з розслідування вбивства».

За його словам, розслідування має очолити Туреччина, а підозрювані в скоєнні вбивства – екстрадовані з території Саудівської Аравії. Він нагадав, що Ер-Ріяд підтвердив «випадкове вбивство» Хашоггі на території консульства й затримання 18 підозрюваних. Ердоган додав, що Туреччина продовжить розслідування, а підозрюваних мають судити в Стамбулі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій