Іноземні компанії можуть перенести офіси з Росії в Казахстан: Токаєв зробив пропозицію
- Кожна друга з майже 1400 іноземних компаній призупинила свою діяльність або повністю пішла з російського ринку.
- Президент Казахстану доручив своєму уряду створити умови для їхньої релокації.
- Потенційно свої представництва у Казахстані можуть відкрити такі світові гіганти, як Cisco, Nike та Ikea.
Казахстан хоче запросити до себе великі міжнародні компанії, які через напад Російської Федерації на Україну вирішили покинути ринок країни-агресорки. Йдеться про відкриття офіційних офісів та представництв. Це дозволить казахам значно розвинути свою економіку, а компаніям — зберегти фінансові інтереси у Центральній Азії.
Заборона розповідає про плани Казахстану щодо розширення співпраці з іноземними корпораціями.
Релокація бізнесу з РФ: заява Токаєва
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 14 липня 2022 року доручив уряду створити сприятливі умови для перенесення до країни представництв іноземних компаній, що пішли з Росії.
«Ми є свідками глобальної боротьби за інвестиційний капітал. Кожна друга з майже 1400 великих закордонних компаній призупинила діяльність або повністю пішла з російського ринку. Уряду слід створити сприятливі умови для їхньої релокації в Казахстан. Це дасть нам хороші можливості для нарощування виробництва товарів середніх та верхніх переділів», — йдеться у повідомленні пресслужби казахського лідера.
Так, Токаєв уже видав указ підготувати пул інвестиційних проєктів у сфері обробної промисловості та опрацювати його з потенційними інвесторами. Однак поки що ця робота ще ведеться у форматі нарад і зустрічей. «У частині конкретних результатів поки що мало чим можна похвалитися. Нових проєктів по суті немає», — зазначив голова держави.
Читати більше новин в TelegramМіністр цифрового розвитку, інновацій та аерокосмічної промисловості Казахстану Багдат Мусін 28 червня розповів, що чимало бізнесів з ІТ-сфери вже релокувалися до країни. Серед них є також і російські технокомпанії: Playrix і Nexters (розробка ігор), Tinkoff Bank (онлайн-банкінг), InDriver (сервіс для пасажирських перевезень), Level Travel (онлайн-бронювання турів).
Топ-3 компаній, які можуть зайти у Казахстан
Продукти деяких великих міжнародних бізнесів представлені на ринку Казахстану не безпосередньо від виробника, а через локальних дистриб’юторів. Ще багато великих компаній не мають своїх офіційних філіалів, представництв чи дочірніх компаній у країні. Це суттєво змінює структуру економічних відносин: за такою схемою податки платять не вони, а підрядники. До того ж так компанії економлять на утриманні штату працівників, офісів та супутніх витратах. Але й заробляють менше, адже значну частку від продажу забирають собі дистриб’ютори.
Заборона пропонує ознайомитися з трьома великими західними компаніями, які вирішили повністю відмежуватися від Росії і потенційно можуть відкрити свої офіційні представництва у Казахстані.
1. Cisco Systems
Про повний вихід з російського ринку і закриття усіх представництв у країні-агресорці, зокрема три офіси у Москві, Санкт-Петербурзі та Новоросійську, американський виробник телекомунікаційного обладнання оголосив 23 червня 2022 року.
У Казахстані Cisco не має ані філіалу, ані офіційного представництва. Натомість поширює свою продукцію через авторизованих партнерів, таких як Marvel Kazakhstan, Ruba Technology та КомпТек CA. Компанія також продає освітні курси для молодих IT-спеціалістів через партнерські проєкти, серед яких Nazarbayev Intellectual Schools та Казахська академія інфокомунікацій.
2. Nike
Про згортання свого бізнесу у РФ світовий бренд спортивного одягу також оголосив 23 червня, більш ніж через три місяці після призупинення ділової активності в Росії. «[Компанія] Nike ухвалила рішення покинути російський ринок. Наш пріоритет — забезпечити повну підтримку наших співробітників, одночасно відповідально скорочуючи наші операції в найближчі місяці», — цитує заяву компанії видання Reuters.
У Казахстані Nike має мережу брендованих магазинів, але контролюються вони не самою компанією, а локальними бізнесменами, які придбали франшизу. Також продукція продається через мережі офіційних партнерів, як-от Kaspi, Sportmaster тощо.
3. Ikea
Шведська торгова мережа, яка займається продажем меблів та товарів для дому, вирішила повністю припинити свою діяльність у Росії 15 червня. Причиною назвали проблеми з логістикою, які виникли через санкції, утім більшість експертів схиляється до думки, що йдеться радше про репутаційні ризики. Компанія заявила, що продовжуватиме виплачувати зарплатню працівникам до кінця літа 2022 року, після чого закриє усі торгові точки і звільнить штат.
Як і великі компанії, згадані вище, Ikea досі не відкрила офіційного представництва у Казахстані, аргументуючи це тим, що не бачить перспектив для розвитку у регіоні. Проте в країні повідкривалося багато рітейлерів, які завозять продукцію з-за кордону (раніше постачали і з Росії також).
Раніше Заборона розповідала про світові бренди, які, попри щоденні вбивства мирних українців, з початку вторгнення свідомо намагалися всидіти на двох стільцях і не розривати економічних зв’язків з РФ.
Читати більше новин в Telegram