Інтернетом знову ширяться інсайти про наступ РФ на Харків та Київ: це лише страшилки? А як ні, то який план у ЗСУ?
Поки влада ніяк не прийде до фіналізації комплексної процедури мобілізації, а великі союзники затримують військову підтримку, доводиться робити те, що можливо, — зокрема будувати фортифікаційні споруди. Адже Росія очікувано готує наступальні операції — збирає угруповання, щоб спробувати відкрити нові напрямки.
За інформацією російського медіа Meduza, Путін хоче захопити Харків та\або і сакральний Київ. Чи це можливо, разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.
На Київ чи на Харків?
Як і раніше, військові експерти запевняють, що РФ не має достатньо сил та засобів для захоплення міста-мільйонника. За словами військового аналітика Владислава Селезньова, щоби взяти під контроль Харків, російській армії потрібне угруповання щонайменше у 500 тисяч осіб та окремі 150 тисяч резерву. Наразі ж, за оцінками експерта, на території Курської, Брянської та Бєлгородської областей російське угруповання складає близько 27 тисяч військових.
Чи зможуть у Росії мобілізувати необхідну кількість людей? Селезньов вважає, що зможуть. Та поки відповідних заходів не проводять. Ще варто враховувати час: щоб забрати в армію понад пів мільйона осіб, треба щонайменше чотири місяці.
«Восени 2022 року вони проводили часткову мобілізацію, в рамках якої призвали 340 тисяч осіб. Росіяни спромоглися таким чином лише поповнити втрати підрозділів, залучених на першому етапі вторгнення. Замість чотирьох армійських корпусів вийшов лише один — 3-й армійський корпус», — нагадує експерт.
Читати більше новин в TelegramЧому ж так? Бо ворог не спромігся зібрати відповідну кількість техніки, озброєння та боєприпасів, а також фахівців.
«Людський ресурс вони зберуть, але він має бути відповідно озброєний: має бути бронетехніка, артилерія, авіаційна компонента. У росіян зараз фізично немає таких ресурсів. Також потрібні командири та вузькопрофільні спеціалісти, які забезпечуватимуть діяльність армії. Йдеться про зв’язківців, фахівців з радіоелектронної боротьби та радіотехнічної розвідки, військових медиків. Це фахівці, яких протягом тривалого часу готують у вишах. Тому тут і зараз у росіян немає ресурсів для реалізації такої амбітної задачі», — вважає військовий експерт. І додає: перспектив піти на Харків, Суми чи інші міста у найближчі місяці у росіян немає.
Літній контрнаступ РФ
Наприкінці березня командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк повідомив, що Росія створює нове угруповання чисельністю понад 100 тисяч солдатів, яке може бути використане для здійснення нового наступу на одному з напрямків.
Водночас Павлюк уточнив, що саме угруповання формується не обов’язково для наступу, а й для поповнення поточних втрат. А зважаючи на те, що російські війська з кінця осені вели наступальні операції, втрати вони мали суттєві. Тож Росія, можливо, і готується до літнього наступу, та, по-перше, їм потрібно хоча б кілька місяців на відновлення, а по-друге, — десь взяти додаткові ресурси.
«Цілком імовірно, що це може статися шляхом перегрупування певних частин та підрозділів. Та звідки вони можуть забрати сили? На всій протяжності фронту у 1350 км жодної спокійної ділянки немає. Наприклад, на півдні у них діє угруповання “Дніпро”, що налічує 90 тисяч осіб. Якщо вони звідти заберуть пару десятків тисяч, це може дати нам можливість знову сунути в районі Кринків та розширювати плацдарм для майбутнього контрнаступу до Кримського перешийку», — пояснює Селезньов.
Ексспівробітник СБУ та військовий експерт Іван Ступак також вважає, що на літо 2024 року росіянам не вдасться відновитися та поповнити резерви. За його прогнозами, російські військові спробують зберегти свій наступальний потенціал максимум до кінця травня.
«Ця війна циклічна. Ми вже бачили попередній наступальний потенціал росіян: він закінчився у травні 2023 року взяттям Бахмуту. Потім почався український наступ, який тривав до жовтня. Потім знову почалася російська наступальна операція. Я не думаю, що росіяни можуть постійно перебувати у стані наступу. Як не крути, а потрібні нові люди, ротація, боєприпаси, техніка. Вже зараз на певних напрямках інтенсивність боїв знижується. Я думаю, що наступ розтягнеться ще до травня, бо наразі вони отримують високі нагороди за будь-які перемоги», — пояснює він.
Ступак також відмічає проблеми з мобілізацією в Росії. За його словами, ще у жовтні 2023 року на мобілізаційних пунктах у Москві було 500–600 добровольців на день. А станом на березень цього року їхня кількість зменшилась до 20–30.
«Ми ж бачимо, що вони активно за великі гроші залучають воювати іноземців. У них також важко з ресурсами, хоч і є можливості вийти на вулицю та без проблем схопити хоч мільйон чоловіків. Але вони також бояться за економіку, що дуже ослаблена санкціями. Вони бояться, що після чергової мобілізації їхня економіка піде слідом за російським кораблем. Але що для Кремля буде важливіше — економіка чи війна, — поки ніхто не знає», — каже Ступак.
Саме тому експерти вважають, що влітку на фронті навпаки можна буде очікувати певного затишшя. Але готуватися необхідно до всього, адже точні плани Кремля не знає ніхто.
Оборона, НПЗ, атаки по ворогу в Криму
Зважаючи на проблеми з військовою допомогою та брак людей, українські інженерні війська продовжують будувати фортифікаційні споруди по всій лінії фронту.
«Завдання номер один — стримати росіян, щоб вони на наших мінних полях втратили ще пару десятків тисяч особового складу, техніку, щоби вони зламали зуби об нашу лінію оборони. А потім будемо думати виходячи з того, чи будуть у нас ресурси: як людські, так і технічні», — говорить Іван Ступак.
Якщо Україна все ж отримає необхідну військову допомогу від США, є ймовірність проведення наступальних дій на окремих напрямках, вважає колишній співробітник СБУ. Та все ж він закликає всіх бути реалістами.Водночас Владислав Селезньов запевняє, що ЗСУ використовують всі наявні ресурси та можливості для послаблення ворога. «Ми продовжуємо руйнувати ворожий потенціал, завдаючи комбінованих ударів по російських НПЗ та військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях. І бачимо цілком успішні атаки в окупованому Криму», — зазначив військовий експерт.
Читати більше новин в Telegram