Іран атакував Ірак і Сирію балістикою: це початок нової війни чи ні
- Після виведення масштабного контингенту у 2017 році, в Іраці залишається 2500 військових США.
- 15 січня 2024 року Корпус вартівників ісламської революції (КВІР) атакував район ракетами американського консульства.
- В результаті загинув нафтовий магнат, якого повʼязують з постачанням в Ізраїль.
Останні роки Іран регулярно атакує Ірак. Розгалужена система підконтрольних бойовиків на території країни дозволяє першому достатньо вільно себе відчувати в регіоні. Посилення регулярних атак в небезпечній близькості до обʼєктів раптово можуть призвести до масштабної ескалації.
Заборона розповідає про нові атаки на Близькому Сході.
Удари по Ербілі 15 січня: що відомо
3 січня в іранському місті Керман стався теракт, відповідальність взяла на себе Ісламська держава. В результаті двох вибухів смертників під час жалоби з нагоди річниці смерті генерала Касема Сулеймані загинуло 84 людини, ще понад 200 постраждали.
Вже 15 січня Іран завдав удару по розташуванню угруповання в Сирії, а також по району консульства США в Ербілі, столиці іракського Курдистану. Будівлі американського посольства не постраждали, пише Reuters.
Читати більше новин в TelegramГвардійці заявили, що «знищили виконавців терористичних операцій» в Ірані, але атака, ймовірно, мала і іншу мету.
Так, Корпус вартових ісламської революції (КВІР) також заявив, що нібито уразив в Іраку штаб-квартиру ізраїльської розвідки Моссад (Тель-Авів не коментує факту попадання по своїх обʼєктах). В результаті атаки четверо мирних жителів загинуло і ще шість було поранено.
Крім того, ракети також уразили будинок високопоставленого співробітника курдської розвідки. Іншою ціллю був уже місцевий розвідувальний центр.
«КВІР заявив, що атака була спрямована на розташування ворожих Ірану груп. На жаль, вони завжди використовують безпідставні виправдання для нападу на Ербіль. Регіональна столиця Іракського Курдистану — це стабільний регіон, який ніколи не становив загрози для жодної сторони. Це кричуще порушення суверенітету Курдистану та Іраку, і федеральний уряд, як і міжнародна спільнота не повинні мовчати щодо цього злочину», — йдеться в заяві Курдської регіональної ради безпеки.
В результаті нападу разом із сімʼєю було вбито нафтового магната Пешрау Дізаї. Одна з балістичних ракет прилетіла по його будинку. Бізнесмена повʼязують із постачанням нафти Ізраїлю під час війни в Газі.
Ірак та Іран: історія конфлікту
Іран та Ірак відкрито не воюють із 1990 року, коли Саддам Хусейн закінчив розпочату в 1980 році війну за нафтові родовища сусіда. Тепер остання країна регулярно виступає полем битви для просування чиїхось інтересів у регіоні. У 2022 році Іран завдав схожого удару по району посольства США в місті Ербіль. Тоді він заявив, що вразив ізраїльський шпигунський штаб і назвав це відповіддю на ізраїльські удари в Сирії, в результаті яких загинули члени Корпусу вартових ісламської революції.
Подібні «офіційні» ураження відбуваються на фоні численних атак підтримуваних Іраном бойовиків на американські обʼєкти в Іраку. Так, повʼязані з КВІР угруповання атакують бази США майже кожен день. Для нападів використовуються безпілотники та ракети. Від подібних дій тільки з 17 жовтня по 22 листопада 2023 року постраждало 56 американських військових.
«Ці удари відбуваються на тлі занепокоєння щодо ескалації конфлікту, який поширився на Близькому Сході після початку війни між Ізраїлем і палестинським ісламістським угрупованням ХАМАС 7 жовтня, коли союзники Ірану також вступили в бійку з Лівану, Сирії, Іраку та Ємену», — кажуть у Reuters.
Після того, як коаліція з США, іранських та іракських сил витіснила терористів «Ісламської держави» у 2017 році за кордон, американці зменшили свій контингент в країні до 2500 військових. Вакуум сили привів до влади проіранський уряд, який намагається балансувати між США та впливовим сусідом. Таке положення дозволило підконтрольним Ірану бойовикам відчути свободу.
У серпні 2023 року пов’язані з Іраном групи вбили курдських протестувальників у спірному північному місті Кіркук через передачу будівлі Демократичній партії Курдистану. Етнічні зіткнення на межі автономного регіону та території Іраку тривали кілька днів.
«Наслідки конфлікту та виклики реконструкції та реінтеграції можуть призвести до розпаду Іраку. Конфесійна напруга (в Ірані 60% населення шиїти, а 30% — суніти, — ред.) вразить регіон на довгі роки, можливо, переросте в конфлікт під керівництвом різних міжнародних протекторів», — застерігає про небезпеки ситуації в Іраку Council on forign relations.
Вибухи у Пакистані 17 січня
Іран менш ніж через добу після ракетних атак в Сирії та Іраку завдав авіаударів по території Пакистану. Міністерство закордонних справ Пакистану не надало подробиць, але пости у соціальних мережах вказують, що атака була зосереджена на провінції Белуджистан, яка розташована вздовж 1000-км кордону між двома країнами, пише The Guardian.
Тегеран заявив, що удари були нанесені по базах сунітського угруповання бойовиків Джейш аль-Адль.
«Іран і Пакистан вже давно мають напружені стосунки, багато в чому через діяльність сепаратистів Белуджі та інших груп бойовиків у прикордонній зоні. Однак це означало б значну ескалацію на території його ядерного сусіда», — пояснили у виданні.
Ісламабад вже заявив, що Іран порушив його повітряний простір і вбив двох дітей. Речник Міністерства закордонних справ Пакистану попередив, що інцидент може мати «серйозні наслідки» та є «абсолютно неприйнятним». МЗС Ірану не відреагувало.
Джейш аль-Адль, або «Армія справедливості» — це сунітське бойове угруповання. Тегеран вважає його терористичною організацією. У грудні-2023 воно взяло на себе відповідальність за напад на поліцейську дільницю в іранській провінції Систан і Белуджистан, там загинули щонайменше 11 правоохоронців. Угруповання називає своєю метою кращі умови життя для белуджі в Ірані.
Раніше Заборона розповідала про атаки на військові бази США в Сирії та Іраку. Іран руками підконтрольних бойовиків намагався відірвати американців від війни в Газі.
Читати більше новин в Telegram