'
Читаєте зараз
Іран збив літак МАУ. У Канаді суд призначив гігантські суми компенсації родичам

Іран збив літак МАУ. У Канаді суд призначив гігантські суми компенсації родичам

Markiian Oliiarnyk
Авіакатастрофа літака МАУ
  • Верховний суд Онтаріо постановив виплатити $84 млн шістьом сім’ям жертв авіакатастрофи літака МАУ в січні 2020 року.
  • Адвокати позивачів добиватимуться конфіскації іноземних активів Ірану, якщо Тегеран відмовиться діяти згідно з рішенням суду.
  • Це перший випадок, коли сім’ям загиблих було присуджено компенсацію у цій справі.

У Канаді суд постановив, що Іран повинен виплатити компенсацію родичам шістьох осіб, що загинули внаслідок знищення іранськими військовими пасажирського рейсу МАУ PS752 у січні 2020 року. Сума компенсації становить C$107 мільйонів ($84 мільйони). За умови відмови адвокати позивачів обіцяють добитися від канадського уряду блокування та конфіскації іноземних активів Ірану, зокрема нафтових танкерів.

Заборона розповідає про рішення канадського суду щодо компенсації сім’ям загиблих в авіакатастрофі літака МАУ під Тегераном.


Авіакатастрофа літака МАУ: суд в Канаді

Верховний суд провінції Онтаріо зобов’язав Іран виплатити компенсацію сім’ям канадських громадян, які загинули внаслідок знищення іранськими військовими літака МАУ під Тегераном у січні 2020 року, пише CBC

Так, згідно з рішенням судді Едварда Белобаби від 31 грудня 2021 року, Іран повинен виплатити C$100 мільйонів шістьом сім’ям жертв катастрофи у якості компенсації за втрату родичів, а також С$7 мільйонів за моральні страждання. Усю суму, еквівалентну $84 мільйонам, позивачі повинні розділити між собою.

Рішення спирається на попереднє рішення від 20 травня 2021 року, в якому суд визнав, що знищення пасажирського рейсу МАУ PS752 було терористичним актом. Тоді сторона обвинувачення у цивільному (але не кримінальному) порядку довела, що іранські військові знали, що літак був цивільним і збили його навмисно.

Читати більше новин в Telegram

Міністерство закордонних справ Ірану засудило травневе рішення суду Онтаріо, назвавши його «ганебним». Тегеран заявив, що канадські суди не мають юрисдикції, щоб розглядати справи пов’язані з авіакатастрофою рейсу PS752, наполягаючи, що усі судові розгляди повинні проводитися в Ірані.

Це перший випадок, коли сім’ям загиблих було присуджено компенсацію у цій справі. Наразі невідомо, як саме кошти будуть стягуватися з Ірану. Адвокат позивачів Марк Арнольд заявив, що у разі відмови Тегерану від виплати компенсації він добиватиметься блокування та конфіскації іноземних активів Ірану у Канаді та за кордоном, зокрема і нафтових танкерів, щоб постраждалі змогли з них отримати свої відшкодування.

Авіакатастрофа літака МАУ: міжнародні переговори

У березні 2021 року іранський орган цивільної авіації оприлюднив звіт, згідно з яким 8 січня 2020 року іранські військові двома протиповітряними ракетами помилково збили літак МАУ Boeing 737, сприйнявши його за «ворожий об’єкт», пише Reuters. Літак виконував рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ. На борту перебувало 176 осіб, які були громадянами шести країн: Ірану, Канади, України, Швеції, Афганістану та Великої Британії.

Уряди п’яти країн (окрім Ірану), громадяни яких загинули внаслідок знищення іранцями літака МАУ, вже тривалий час намагаються добитися від Тегерану компенсації в межах міжнародного права, пише CBC. Свої претензії Ірану вони надіслали ще у червні 2021 року. У відповідь іранський уряд заявив, що не буде зустрічатися з їхніми представниками.

Країни дали Тегерану ще один шанс до 5 січня 2022 року, щоб повідомити про готовність взяти участь у переговорах. «Якщо Іран відмовиться й надалі співпрацювати з нами, то після 5 січня ми припускатимемо, що подальші спроби домовитися про репарації будуть марними й серйозно візьмемося за розгляд інших варіантів дій для розв’язання питань згідно з міжнародним правом», — цитує CBC спільну заяву урядів п’яти країн.

На думку правозахисників, найбільш релевантним способом змусити Іран співпрацювати буде передача справи про знищення літака МАУ до Міжнародного трибуналу.

Раніше Заборона розповідала про те, як у вересні 2021 року зірвалася рятувальна операція з евакуації українських громадян із захопленого талібами Афганістану. Два заплановані авіарейси скасували, оскільки у біженців були підроблені документи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій