Читаєте зараз
Ізраїль перекине більше військ до кордону з Ліваном: що це означає

Ізраїль перекине більше військ до кордону з Ліваном: що це означає

Анастасія Могилевець
  • Війна на Близькому Сході триватиме, допоки ХАМАС не припинить контролювати Газу.
  • Ізраїль перекине війська до північного кордону з Ліваном для протидії терористичній групі «Хезболла», яку контролює Іран.
  • Тель-Авів проти того, щоб Палестинська національна адміністрація контролювала Газу замість ХАМАСу.

Війна на Близькому Сході, яка почалася з 7 жовтня 2023 року після нападу терористів руху ХАМАС на Ізраїль, триває. Мета Ізраїлю — не лише повна ліквідація ХАМАСу, але й розгортання військ біля кордону з Ліваном, де тривають бої з підконтрольним Ірану терористичним угрупованням Хезболла. Влада Ізраїлю вже евакуювала жителів з населених пунктів біля кордону з Ліваном. 

Заборона розповідає про етап, на якому перебувають бойові дії в Секторі Гази та пояснює, чому Ізраїль може готуватися до війни з Хезболлою.

Інтенсивні бої в Газі: заява Беньяміна Нетаньягу

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних бойових дій проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця. Однак війна триватиме до втрати бойовиками контролю над палестинським анклавом, пише Reuters.

На запитання, коли завершиться фаза інтенсивних бойових дій проти ХАМАСу, Нетаньягу відповів, що це станеться «дуже скоро». Однак після завершення активної фази ізраїльські військові продовжать працювати в Газі. Нетаньягу наголосив, що не хоче закінчувати війну і залишати ХАМАС таким, яким він є. 

Він також підтвердив, що не підтримує передачу Гази під контроль Палестинської адміністрації, яка базується на Західному березі річки Йордан. Зрештою, Нетаньягу послідовно виступає проти створення палестинської держави.

Читати більше новин в Telegram

Ліван: плани Ізраїлю

Після закінчення інтенсивних бойових дій у Газі Ізраїль зможе розгорнути більше сил уздовж північного кордону з Ліваном, де загострилися бої з терористичним угрупуванням «Хезболла», яке підтримує Іран. 

«Після завершення інтенсивної фази у нас буде можливість перекинути частину сил на північ. І ми це зробимо. Насамперед з оборонною метою. А по-друге, щоб повернути наших (евакуйованих) жителів додому», — сказав Нетаньягу. Він додав, що евакуйованих жителів планують повернути дипломатичним шляхом. Якщо ж дипломатія не спрацює, то «ми зробимо це іншим шляхом. Але ми повернемо (жителів) додому», — наголосив Нетаньягу.

Багато ізраїльських міст поблизу кордону з Ліваном, як зазначає Reuters, були евакуйовані під час бойових дій. Зокрема, ще в жовтні 2023 року влада Ізраїлю евакуювала місто Кір’ят-Шмона, де проживали приблизно 20 000 людей. 

Також було евакуйовано жителів ще 28 селищ, розташованих у радіусі 2 км від кордону з Ліваном. Це відбулося через зростання кількості перестрілок на кордоні Ізраїлю та Лівану на тлі нападу терористів ХАМАС із Гази.

Водночас США вважають, що будь-який ізраїльський військовий наступ на Ліван може викликати реакцію Ірану на захист Хезболли, через що американські війська будуть змушені посилити ізраїльську систему протиповітряної оборони. голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал ВПС США Чарльз Браун каже, що Іран був би більш схильний підтримати Хезболлу, ніж терористичне угрупування ХАМАС у Газі, «особливо якби відчув, що Хезболла перебуває під серйозною загрозою».

«Хезболла»: суть конфлікту з Тель-Авівом

Протистояння Ізраїлю й Хезболли тягнеться ще з часів ізраїльсько-ліванського конфлікту, який тривав у період з 1968 до 2006 року. У цей період у військових сутичках брали участь Ізраїль, Ліван, Сирія та Організація визволення Палестини, а також різні ополчення, що перебували на території Лівану. Ключовою в цьому конфлікті була «Організація визволення Палестини» (ОВП): вона вербувала бойовиків з-поміж родин палестинських біженців, яких вислали або які втекли у зв’язку зі створенням у 1948 році держави Ізраїль. 

В 1978 році Ізраїль вторгся в Ліван і відтіснив ОВП на північ, але організація продовжувала боротьбу проти Ізраїлю. Це сталося після того, як бойовики з «Організації визволення Палестини» вчинили різанину в ізраїльському місті Хайфа. В 1982 році Ізраїль знову вторгся в Ліван і силоміць вигнав звідти ОВП. Через три роки Ізраїль відійшов із більшої частини Лівану, але утримав під своїм контролем захисну буферну зону завширшки 12 миль за посередництвом Армії Південного Лівану, яка була супутницею Ізраїлю.

1985 р. ліванський радикальний шиїтський рух Хезболла, який у 1982 році заснувала Революційна гвардія Ірану, закликав до збройної боротьби за припинення ізраїльської окупації ліванської території. Організація  вела партизанську кампанію проти ізраїльських сил, які окупували Південний Ліван, та їхніх помічників — бійців Армії Південного Лівану.

Коли громадянська війна в Лівані, яка тривала з 1975 до 1990 року  закінчилася, Хезболла відмовилася роззброюватися. Далі в регіоні тривали війни, конфлікти та спецоперації, а, отже, протистояння між Ізраїлем та Хезболлою продовжувалося та супроводжувалося прикордонними зіткненнями та повітряними атаками.

Серйозне загострення між Ізраїлем та «Хезболлою» сталося 8 жовтня 2023 року. Тоді терористи «Хезболли» запустили керовані ракети й артилерійські снаряди по окупованих Ізраїлем позиціях на фермах Шебаа (невеликій території на перетині кордону між Ліваном, Сирією та Ізраїлем) під час війни Ізраїлю та ХАМАС. Ізраїль відповів ударами з безпілотників і артилерійським вогнем по позиціях Хезболли поблизу Голанських висот і кордону Лівану, відтоді спалахнув конфлікт між бойовиками та Ізраїлем, який триває дотепер.

Крім того, важливу роль у цій війні відіграє Іран. Ця країна не лише підтримує Хезболлу, але й проголосила своєю метою ліквідацію єврейської держави.

Раніше Заборона розповідала про те, як Ізраїль вже погрожував наземною операцією проти «Хезболли». ЦАХАЛ хоче, аби Хезболла відкинула війська до річки Літані, що приблизно в 20 км від кордону. Влада Ізраїлю стурбована, що з боку Лівану може відбутися така ж атака, як із Сектору Гази у жовтні-2023.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій