'
Читаєте зараз
Ізраїль планує вторгнення у Рафах: до чого це може призвести

Ізраїль планує вторгнення у Рафах: до чого це може призвести

Daniil Tsarevskyi
  • Протягом наземної операції Ізраїля в Газі, палестинців закликали евакуюватись на південь Смуги.
  • ЦАХАЛ готує фінальний етап наступу зі вторгненням у Рафах, останнє підконтрольне ХАМАСу місто.
  • В результаті бойових дій на півдні опинилось до 1.5 млн біженців.

Операція безпосередньо в Рафасі призведе тільки до загострення гуманітарної катастрофи у Газі. Єгипет не хоче пускати палестинців до себе, а поза містом може не бути безпечних місць для біженців. На додаток ізраїльські військові досі не презентували план евакуації для цивільних.

Заборона розповідає про гуманітарну катастрофу в Смузі Гази.

ЦАХАЛ: цілі операції у Рафасі

Тель-Авів 12 лютого 2024 року завдав ударів по району Шабура в місті Рафах у Смузі Гази. В результаті атаки Армія оборони Ізраїлю звільнила двох заручників, які перебували в полоні ХАМАСу з 7 жовтня. Атака відбулася в рамках підготовки до завершальної стадії наземної операції, пише CNN.

Премʼєр-міністр Ізраїлю Бенжамін Нетаньягу називає Рафах останнім бастіоном бойовиків в Газі. Річ у тім, що це єдине велике місто Смуги, яке залишається непідконтрольним ЦАХАЛу. Офіційні особи аргументують необхідність наступу тим, що в полоні бойовиків досі перебуває 134 людини.

«З погляду Ізраїля принести в жертву полонених — не варіант. Нам потрібно повернути заручників додому, нам потрібно повернути їх додому зараз. Ми можемо це зробити, ми робили це в минулому. Ми знову і знову доводили, що можемо евакуювати масу людей з небезпечного шляху», — сказав прессекретар Армії оборони Ізраїлю підполковник Пітер Лернер.

Читати більше новин в Telegram
Мапа Смуги Гази. Червоним — території, де ЦАХАЛ проводить зачистку, світло-червоний — перевага за армією оборони Ізраїля, штрих — зони евакуації для палестинців. Інфографіка: CNN

При цьому міжнародні організації та офіційні обличчя ООН застерігають Ізраїль від наступу на Рафах. На їхню думку, це може поглибити гуманітарну кризу, а палестинцям буде нікуди тікати. США навіть вимагає  розробити план з евакуації мирних жителів перед початком наступальної операції. Повідомляється, що Джо Байден роздратований ігноруваннями з боку Нетаньягу його вимог припинити інтенсивні бойові дії.

Гуманітарна катастрофа в Газі: що відбувається у лютому-2024

Ізраїльські військові заявили, що поки не мають плану евакуації мирного населення. Міжнародне право передбачає, що людям має бути гарантований безпечний прохід, вони повинні мати гарантії своєї безпеки, коли вони досягнуть місця, куди їм наказано евакуюватися. Також вони повинні мати гарантії можливості повернення додому після завершення бойових дій, пише Times.

Рафах було одним із найбільших міст Гази до початку наземної операції Ізраїля, його населення налічувало близько 280 000 людей. В результаті бойових дій на півночі Смуги, та закликів ЦАХАЛУ евакуюватись на південь, люди були вимушені перебратись сюди. Тепер населення міста складає близько 1.2-1.5 млн осіб.

«Ви не можете знайти чотири квадратні метри порожніми в Рафаху Місто настільки перевантажене, що його притулки тягнуться на вулиці, де десятки тисяч сімей були змушені створити імпровізовані укриття з пластику та нейлону. Хвороби поширюються через перенаселеність. Таких основних речей, як чиста вода та ліки, бракує. На цьому тлі про перспективу ізраїльського військового вторгнення в місто божевільно навіть думати», — каже співробітник Норвезької ради у справах біженців у Газі Юсеф Хаммаш.

Військові дії у Рафаху завадять роботі двох пропускних пунктів «Рафах» із Єгиптом і Керем Шалом з Ізраїлем, звідки міжнародні організації доставляють гуманітарну допомогу. Люди будуть обмежені південним кордоном із Єгиптом, який не хоче пускати до себе біженців. Позиція мусульманської країни настільки жорстка, що дипломати погрожують припинити перемирʼя з Ізраїлем, яке триває вже близько 40 років.

«Якщо  палестинські діти, жінки та чоловіки не будуть убиті під час бойових дій, вони ризикуватимуть померти від голоду чи хвороб. Більше не буде жодної безпечної зони для палестинців, оскільки їхні будинки, ринки та медичні служби були знищені», — заявив віцепрезидент Міжнародного комітету порятунку з надзвичайних ситуацій Боб Кітчен.

Ізраїль та Єгипет: загроза перемирʼю

Чиновники з Єгипту та американський дипломат заявили, що готові призупинити мирний договір з Ізраїлем. Усе через погрози ЦАХАЛу продовжити наступ у Смузі Гази, вторгнувшись у Рафах — останнє місто, підконтрольне ХАМАСу на території анклаву, яке знаходиться на кордоні з Єгиптом. Каїр виступає проти будь-яких дій, які змусять палестинців такати через кордон, пише Associated Press.

Мирний договір, за яким Ізраїль вийшов із раніше зайнятого Синайського півострова на користь Єгипту, але отримав дозвіл на прохід через Суецький канал, підписали 1979 року. Згідно з угодою, біля південного кордону єврейської держави утворювалась демілітаризована зона. Якщо договір анулюють, це створить додаткове напруження для Ізраїлю, який матиме знову тримати війська біля Єгипту.

«Кемп-Девідські угоди очолювали троє сміливих чоловіків, які зайняли сміливу позицію, оскільки знали довгострокові наслідки для миру та безпеки в майбутньому. Нам сьогодні потрібне таке ж лідерство, а цього зараз бракує», — сказала виконавчий директор Центру Картера Пейдж Александер.

Раніше Заборона розповідала про вимоги, які висунув ХАМАС Ізраїлю. За цих умов Ізраїль повернув би усіх заручників, але був змушений вивести війська зі Смуги.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій