'
Читаєте зараз
Ізраїль розпочав спецоперацію проти Ісламського джихаду у Секторі Гази

Ізраїль розпочав спецоперацію проти Ісламського джихаду у Секторі Гази

Markiian Oliiarnyk
Залізний купол
  • Ізраїльські ВПС 5 серпня авіаударом ліквідували одного з командирів палестинських бойовиків Тайсіра аль-Джабарі.
  • В «Ісламському джихаді» заявили, що за вбивство свого ватажка обстріляють ракетами ізраїльські міста.
  • У зоні, радіусом 80 км довкола Сектора Гази, оголошено режим надзвичайної ситуації. 

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) 5 серпня 2022 року почала військову операцію проти терористичної організації «Ісламський джихад». Раніше Тель-Авів попереджав палестинських бойовиків, що вживе рішучих заходів, якщо вони не припинять погрожувати ударами по ізраїльських містах у відповідь на арешт одного з їхніх лідерів.

Заборона розповідає про чергове загострення на Близькому Сході.


Операція Світанок: перебіг подій 5 серпня 2022

Близько 16:30 за Києвом ізраїльська авіація завдала кілька масованих ударів по Сектору Гази в рамках спеціальної операції «Алот а-Шахар» («Світанок»). У Міністерстві оборони Ізраїлю повідомили, що вона проводиться проти «Ісламського джихаду», визнаного Тель-Авівом терористичною організацією. У районі 80 км довкола Сектора було оголошено режим надзвичайної ситуації на один день.

Будинок, у який влучила ізраїльська ракета внаслідок авіанальоту, 5 серпня 2022 року, Сектор Газа, Ізраїль. Фото: Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images

Ізраїльські ракети вразили три цілі: квартира у житловому будинку, автомобіль та пункт спостереження ХАМАСу. Палестинські бойовики підтвердили ліквідацію одного з командирів воєнізованого крила «Ісламського джихаду» Тайсіра аль-Джабарі («Абу Махмуда»). Окрім нього загинули щонайменше восьмеро осіб, серед яких 5-річна дівчинка, 44 отримали поранення (дані на 19:30).

Читати більше новин в Telegram

У відповідь на атаку ЦАХАЛа лідер «ІД» Зіяд ан-Нахала в інтерв’ю ліванському телеканалу Al Mayadeen пригрозив Ізраїлю помстою. «У цій битві немає червоних ліній, і я заявляю палестинському народу, що Тель-Авів буде під ударами ракет», — заявив голова організації.

В офіційній заяві «Ісламського джихаду» палестинські бойовики звинуватили Тель-Авів у розв’язуванні війни. «Ворог розпочав війну проти нашого народу, і ми всі маємо обов’язок захищати себе та свій народ і не допустити, що ворогу зійшли з рук дії, спрямовані на підрив опору та національної незламності», — цитує Al Jazeera звернення організації.  

Пізніше ізраїльське оборонне відомство опублікувало відео самих ударів.

Операція розпочалася у відповідь на погрози бойовиків напасти на ізраїльські міста через арешт одного з їхніх лідерів Басама Сааді на Західному березі. Дії терористів призвели до перекриття доріг та ізоляції палестинського населення в прикордонних районах Сектора Гази.

Палестинський пожежник бореться з наслідками авіаудару Ізраїлю по Сектору Газа, 5 серпня 2022 року. Фото: MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images

Близько 21:00 бойовики «ІД» розпочали ракетний обстріл південних районів Ізраїлю. У багатьох містах запрацювала система повітряної тривоги й активізувалися комплекси ППО «Залізний купол».

Запуск ракет палестинськими бойовиками по ізраїльських містах, 5 серпня 2022 року, Сектор Гази. Фото: Mustafa Hassona/Anadolu Agency via Getty Images

Станом на 21:50 за Києвом, Армія оборони Ізраїлю зафіксувала 80 пусків ракет з Сектора Гази. Понад 30 з них впали на території Палестинської Автономії, 46 долетіли до ізраїльських міст (33 були збиті).

Згодом ЦАХАЛ почав завдавати ударів у відповідь по інфраструктурі бойовиків у Секторі Гази, зокрема по цехах з виробництва зброї та ракет. Міністерство оборони Ізраїлю оголосило про початок широкомасштабної повітряної операції проти ісламістів.

«Наша політика однозначна — той, хто нам загрожує, буде знищений», — заявив міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц.

За даними The Times of Israel, голова оборонного відомства країни затвердив наказ про заклик до 25 000 резервістів для вирішення оперативних завдань.

Ізраїльсько-палестинські війни: історія протистояння

Конфлікт між Ізраїлем та Палестиною триває вже понад 70 років, але його зародки сягають коріннями значно давніших часів, коли зародилася концепція сіонізму. Її суть полягає у тому, що євреї є повноцінним народом, який має отримати свою власну державу. І не будь-де, а на території, яка ще до нашої ери належала їхнім пращурам з Юдейського царства.

Проблема у тому, що ці землі багато століть населяли мусульмани-палестинці, які також вважають їх своєю батьківщиною. Коли євреї почали переселятися у Палестину, між представниками обох народів розгорялися дедалі більші суперечності. Через їхню непримиримість після у листопаді 1947 року ООН вирішив розділити територію Палестини, віддавши частину юдеям, решту залишивши мусульманам, а Єрусалим зробивши спільним.

Мапи територій Палестини та Ізраїля у різні періоди історії. Фото: Geographic Guide

Представникам арабського світу цей план зовсім не сподобався, що призвело до початку Палестинської війни (1947-1949), яку ще називають війною за незалежність Ізраїлю. Проти єврейської держави виступили одразу кілька арабських країн. Зрештою у цьому протистоянні мусульмани програли, а армія Ізраїлю змогла захопити частину палестинських земель та східний Єрусалим.

Наступна велика війна, також відома як Шестиденна, почалася в 1967 році. Тоді вже створений ЦАХАЛ розбив сили Єгипту, Сирії, Йорданії та Іраку, що дозволило Ізраїлю повністю захопити Єрусалим, Сектор Гази, Синайський півострів та деякі території Сирії.

Ізраїльські танкісти під час Шестиденної війни. Фото: David Rubinger/CORBIS/Corbis via Getty Images

Через шість років між Ізраїлем та арабськими державами знову розгорілася війна, яку історики ще назвали війною Судного дня (1973). Але євреї знову перемогли, і це збройне протистояння стало останньою спробою антисіоністської коаліції відновити єдину Палестину силовим шляхом.

Далі палестинцям за відродження своєї державності довелося воювати самостійно. Але паралельно з цим вони користувалися підтримкою ісламістських організацій та урядів окремих країн. Так почалася перша палестинська інтифада (1987-1993) — повстання арабів, метою якого була боротьба проти ізраїльської окупації територій, завойованих під час Шестиденної війни. На його початку був заснований палестинський ісламістський рух ХАМАС, який багато разів вступав у зіткнення із ЦАХАЛом. Зрештою інтифада завершилася підписанням угоди в Осло 1993 року, в результаті чого була створена Палестинська автономія, куди ввійшов Сектор Гази та деякі райони Західного берега Йордану.

Палестинські демонстранти виступають за відродження своєї держави під час першої інтифади, 22 січня 1988 року, Наблус, Західний берег Йордану. Фото: SVEN NACKSTRAND/AFP via Getty Images

Як з одного, так і з іншого боку було багато противників цього документа, що обернулося протестами та терактами. Наприклад, прем’єра Ізраїлю Іцхака Рабина застрелили в Тель-Авіві через два роки після укладення домовленостей.

У 2000 році розгорілася друга інтифада, яка ще називається інтифадою Аль-Акси (на честь мечеті на Храмовій горі у Єрусалимі. Внаслідок зіткнень загинуло кілька тисяч палестинців та євреїв. Але свої плоди рух приніс — у 2005 році Ізраїль повністю вивів свої війська з Сектора Гази що значно знизило напруженість у регіоні. Також це дозволило ХАМАСу трансформуватися з ісламістської організації у політичну партію й навіть перемогти на виборах 2006 року в Палестинській автономії, де править і донині.

Після здобуття ХАМАСом влади обстріли ізраїльської території відбуваються регулярно. Ізраїль відповідає зачистками, під час яких гинуть не тільки бойовики, але й мирні жителі. У 2017 році палестинська організація оголосила третю інтифаду після рішення США визнати Єрусалим ізраїльською столицею. Останнє серйозне загострення між ХАМАСом і Ізраїлем відбулося у травні 2021 року. Тоді бойовики здійснили масований ракетний удар (було запущено понад тисячу снарядів) по єврейських містах.

У Секторі Гази діє також ще одна терористична організація — «Ісламський джихад» (повна назва «Рух ісламського джихаду Палестини»). Це угруповання вважається маргінальним серед палестинців, на відміну від того ж ХАМАСу, який користується народною підтримкою. «ІД» фінансується і забезпечується Іраном і фактично є його проксі-формуванням, що налічує 5000-6000 бойовиків.

Раніше Заборона розповідала про ескалацію у Нагірному Карабасі 3 серпня 2022 року: азербайджанські війська провели спеціальну операцію, внаслідок чого ними були зайняті стратегічно важливі висоти гірського хребта.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій