'
Читаєте зараз
Ізраїль вчиться воювати на війні в Україні: міністр оборони розповів секрети

Ізраїль вчиться воювати на війні в Україні: міністр оборони розповів секрети

Markiian Oliiarnyk
ЦАХАЛ
  • Для ЦАХАЛу найціннішим є досвід ведення війни на оперативному рівні.
  • Один із ключових прорахунків росіян — невідповідність між фантазіями Путіна та можливостями армії РФ.
  • Від початку вторгнення в Україну Ізраїль займає прозахідну позицію, але намагається підтримувати контакти з обома сторонами.

Велика війна між Росією та Україною оголила головні вади військово-політичного керівництва країни-агресорки. Вона виявилася нездатною адекватно планувати та оцінювати можливості власних дій. За перебігом боїв і стратегій спостерігає увесь світ і робить відповідні висновки: чого робити не варто і як використовувати помилки противника проти нього самого. Це, зокрема, актуально для Ізраїлю, який ще з часів відновлення своєї державності живе в оточенні ворогів.

Заборона розповідає про те, як у Тель-Авіві аналізують перебіг російсько-української війни.

Чого добилася Росія: помилки від Бені Ганца

Росіяни допустили чимало помилок на різних етапах ведення війни проти України. Загалом її перебіг, на думку міністра оборони Ізраїлю Бені Ганца, варто розділити на три рівні: оперативний, оперативно-стратегічний та загальностратегічний.

ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю) дуже уважно вивчає кожен рівень, звертаючи увагу не лише на прорахунки росіян, а й на досвід українського спротиву. Найбільш цінним з позиції військової доктрини (без політичного контексту) є саме оперативний рівень. Він охоплює можливості військ до ведення боїв у заселеній місцевості, здібності розвідки, точність ведення вогню, можливості для маневрів військової техніки тощо.

«Завжди є чому повчитися. Колись і нам доведеться воювати. І у нас є заселені райони, і у нас є важкопрохідні райони. Це один рівень військово-технічний, і армія це весь час вивчає», — зазначив голова ізраїльського оборонного відомства.

Читати більше новин в Telegram
Втрати росіян за пів року ведення великої війни проти України через помилки на оперативному рівні. Інфографіка: Заборона

На оперативно-стратегічному рівні, на думку міністра, головною помилкою Росії була неправильна постановка задач політичного керівництва, виконати які не дозволили можливості самої російської армії. «Фантазія Путіна полягала в тому, щоб за три-п’ять днів, ще до того, як світ зможе відреагувати, захопити Київ, і справа зроблена. Так не сталося. Там було велике розчарування з цього приводу. Тому коли ти ставиш завдання своїм оперативним силам, ти маєш добре розуміти, чого від них очікувати», — пояснив Ганц.

А найбільшого провалу Російська Федерація зазнала на загальностратегічному рівні, який показує виконання глобальних цілей війни. Кремль фактично досягнув кардинально протилежних результатів від того, чого очікував. Наприклад, блок НАТО не просто не відступив до кордонів 1997 року, а навпаки суттєво посилився за рахунок Швеції та Фінляндії. А Україна, хоч ‘стратегічно і поступилася частиною своїх територій’ (тимчасово), все ж змогла заручитися міжнародною підтримкою просто величезного масштабу. До того ж західні санкції завдали катастрофічних збитків російській економіці.

Ізраїль: позиція у війні РФ проти України

Від початку російсько-української війни у 2014 році Тель-Авів займав нейтральну позицію щодо військового конфлікту. Однак після повномасштабного вторгнення у лютому-2022 вона змістилася у бік прозахідної, але з певними нюансами.

Ізраїль підтримує Україну, надаючи гуманітарну допомогу, але відмовляється постачати товари військового призначення. Країна намагається підтримувати контакти з обома сторонами, а за прем’єрства Нафталі Беннета (червень 2021 — червень 2022)  навіть намагалася виступати у ролі арбітра для деескалації. 

«Загалом я вважаю, що ми зайняли добру позицію. У ціннісному аспекті ми з правильного боку, та й інструментально ми діємо вірно, висловлюючи і надаючи підтримку таким чином, який не порушує нашої можливості діяти там, де це необхідно… Напад Росії на Україну був недоречним, але ми не втручаємося у перебіг бойових дій», — розповів Бені Ганц.

Раніше Заборона розповідала про операцію «Світанок», яку Армія оборони Ізраїлю провела у Секторі Гази на початку серпня-2022 проти угруповання «Ісламський джихад», підтримуваного Іраном.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій