'
Читаєте зараз
Кабмін спростив отримання пенсій для українців: ключові зміни

Кабмін спростив отримання пенсій для українців: ключові зміни

Ilona Kivva
Автор:
  • При виїзді за кордон на ПМП виплата пенсій у більшості країн припиняється, але є винятки. 
  • В Україні для оформлення пенсійної виплати раніше треба було особисто подавати заяву у ПФУ або інший уповноважений орган.
  • Кабінет міністрів України ухвалив постанову, яка вносить дві важливі зміни у процес оформлення.

Українці можуть подавати заяви на отримання пенсійного забезпечення онлайн. Також узгоджено новий порядок здійснення виплат через Укрпошту — держпідприємство отримало можливість доставляти гроші навіть за кордон, але за двох умов.

Заборона розповідає про зміни у процедурі оформлення пенсійних виплат у 2023 році.


Пенсії у 2023 році: як подати заяву на виплату

Пенсійному фонду України та органам соціального захисту населення дозволили приймати заяви про виплату пенсії або грошової допомоги в електронній формі. Відповідну постанову ухвалив уряд.

Так, раніше податися на виплату можна було тільки після особистого звернення. Тепер можна надіслати електронну версію, але важливо, аби вона була підписана електронним підписом. Те ж саме стосується відкриття рахунку, на який надходитиме виплата, — можна звернутися у банк онлайн.

Подача заяви на отримання пенсійного забезпечення:

Читати більше новин в Telegram
  • зареєструватися на сайті ПФУ за допомогою КЕП (електронний підпис, який можна зробити у банку або онлайн через додаток банку);
  • заповнити атрибути заяви на призначення пенсії (персональні, адресні, контактні дані, відомості з документів, що посвідчують особу тощо);
  • відповісти на питання анкети-опитування для визначення документів, скан-копії яких необхідно надати;
  • прикріпити скан-копії;
  • ви отримуєте екранну форму з повною заявою на призначення пенсії. її можна редагувати, роздрукувати або підписати КЕП і відправити ПФУ.
Подача заяви на отримання пенсії. Інфографіка: Пенсійний фонд України

Також було розв’язано питання щодо виплати пенсій людям, які перебувають за кордоном. Для тих, хто отримує гроші на картку, нічого не змінилося. Якщо пенсія надходила адресно через Укрпошту, є два варіанти:

  • змінити спосіб одержання (діє з вересня-2022) — треба звернутися до сервісних центрів ПФУ, якщо людина ще перебуває в Україні і тільки планує виїзд, або відкрити картку онлайн в уповноваженому банку (можливість доступна на період дії воєнного стану). Це можна зробити через офіційний сайт або мобільний додаток банківської установи. Ідентифікація клієнта здійснюється шляхом відеозв’язку;
  • переказ через Укрпошту — можна отримати гроші міжнародним переказом, але оплатити послугу доведеться самостійно. Тобто виплати можна буде отримувати у відділенні пошти за кордоном, але тільки за наявності технічної можливості в Укрпошти здійснювати переказ коштів у країну перебування). Для цього треба відправити заяву у ПФУ поштою  з проханням надсилати гроші таким чином.

Пенсійне забезпечення: як нараховується при еміграції

Людям, які виїхали з України на постійній основі, тобто на ПМП, нарахування пенсій припиняється, але є винятки:

  • можна отримати одноразову виплату від ПФУ у розмірі суми пенсії за шість місяців;
  • продовження виплат можливе, якщо це передбачено міжнародними договорами.

Так, в Болгарії, Естонії, Іспанії, Латвії, Литві, Словаччині, Чехії, Португалії та Польщі можна продовжувати отримувати українські пенсії, але за пропорційним принципом. У такому разі кожна держава призначає та виплачує гроші за відповідний трудовий стаж, набутий людиною на її території. Тобто фактично людина отримує дві пенсії: одну за роботу в Україні, іншу —  у країні, в яку емігрувала. 

А от в Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Монголії, Румунії та Угорщині виплату пенсій українцям здійснює вже влада цих країн.

Раніше Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Головні умови — наявність необхідного робочого стажу та хоча б мінімальний період офіційного працевлаштування у дружній державі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій