'

Камерун першим у світі запровадив вакцинацію від малярії: як її взагалі лікують

Daniil Tsarevskyi
  • У 2022 році у світі на малярію захворіло 249 млн людей і 608 000 померло.
  • Хвороба страшна ускладненнями, які викликають ураження мозку, печінки, легенів та анемію.
  • Камерун першим у світі провів вакцинацію від малярії препаратом Mosquirix.

Вакцина має низку недоліків, а її ефективність складає лише 36%. Однак навіть такий показник дозволить запобігти більш ніж одній із трьох смертей. Ще 20 країн хочуть запровадити подібну програму, що очікувано, адже на Африку припадає 95% захворювань у світі.

Заборона розповідає про програму вакцинації від малярії та про те, що це за хвороба.

Щеплення в Камеруні: чому тільки у 2024 році

ВООЗ схвалив вакцину від малярії Mosquirix (RTS,S) ще два роки тому. Тоді експерти визнавали її недосконалість, але вважали, що використання дозволить суттєво зменшити кількість важких інфекцій та госпіталізацій. 22 січня 2024 року Камерун першим у світі почав вакцинацію проти смертельної хвороби, пише BBC.

Розробка препарату зайняла 30 років досліджень, а випробування вакцини успішно пройшли у Кенії, Гані та Малаві між 2019 та 2021 роками. Показники ефективності склали 36%, що означає гарантований порятунок більше ніж одного з трьох життів інфікованих. 

Влада Камеруну пропонує щеплення безплатно всім немовлятам до 6 місяців. Для повної вакцинації пацієнтам потрібно чотири дози. Таку кількість доз діти отримають до двох років.

Читати більше новин в Telegram

«Вирішальне значення для успіху вакцини матиме комунікація з громадськістю. Треба переконатись, що їй довіряють, що люди повертатимуться за усіма чотирма дозами для своїх дітей. Важливо, щоб розуміли, що максимальна ефективність буде досягнута у поєднанні з іншими засобами, як-от сон під сіткою, яка оброблена інсектицидами [препарати для захисту від комах]», — вважають експерти з охорони здоровʼя.

Глобальний альянс вакцин GAVI стверджує, що ще 20 країн хочуть запровадити подібну програму цього року. Проте, вакцини Mosquirix на всіх не вистачить — для розподілу доступні тільки 18 мільйонів доз до 2025 року.

Питання може вирішити друга вакцина, яку ВООЗ схвалив у жовтні 2023 року. Оксфордський університет розробив препарат R21, а Інституту сироватки Індії готовий випускати до 100 млн доз на рік. Для її використання необхідно буде пройти регуляторні схвалення.

Малярія: що за хвороба

Малярія — це гостре гарячкове захворювання, яке викликається паразитами Plasmodium. Вони передаються людям через укуси інфікованих самок комарів Anopheles. Зараження можна запобігти, а сама хвороба лікується. Однак без вчасного діагностування та правильного лікування захворювання стає смертельним, повідомляє ВООЗ

У 2022 році у світі заразилось на малярію 249 млн людей і 608 000 померло. На Африку припадає 95% випадків і 96% смертей в усьому світі. Щороку від хвороби на континенті помирає близько 600 000 людей. Близько 80% — це діти до пʼяти років. 

Існують профілактичні засоби:

  • одяг, який максимально прикриває тіло;
  • репеленти — засоби від комах, в тому числі комарів;
  • оброблені інсектицидами сітки, які запобігають укусам, поки люди сплять, і вбивають комарів, коли вони намагаються харчуватися. Спосіб найпрактичніший для мандрівників.
  • обприскування приміщень — нанесення інсектициду на поверхні, де комарі мають тенденцію відпочивати, наприклад, на внутрішні стіни, карнизи та стелі будинків, інших побутових споруд.

Найдієвішим вважається лікування спеціалізованими препаратами. Іноді їх навіть прописують для запобігання захворюванню. Подібним чином роблять для туристів. Найбільш поширений препарат — делагіл (хлорохін). 

Перші симптоми малярії зʼявляються через 10-15 днів після укусу інфікованого комара та включають лихоманку, головний біль, сильне потовиділення та слабкість. Лікування варто починати в перші 24 години після прояву ознак. Воно відбувається тільки в умовах стаціонару, за допомогою антималярійних препаратів, як-от: хінгамін, делагіл, хлороквін. 

Найстрашніше під час хвороби — це ускладнення, тому лікування спрямоване запобіганню анемії, ураженню печінки, легенів, мозку, серцевої недостатності та іншим.

Важливо! Необхідно нагадувати лікарю при кожній хворобі протягом 3 років після повернення, що ви перебували у тропічних країнах.

Раніше Заборона розповідала про так звану хворобу Х, яка може стати причиною нової пандемії. Вірус може призвести до 50 млн смертей у всьому світі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій