'
Читаєте зараз
Може вбити у 7 разів більше, ніж COVID: що за хвороба стала однією з тем у Давосі

Може вбити у 7 разів більше, ніж COVID: що за хвороба стала однією з тем у Давосі

Daniil Tsarevskyi
  • Серед тем, що обговорять на Всесвітньому економічному форумі в Давосі — потенційна смертоносна хвороба Х.
  • Це збудник пандемії, який вчені можуть знайти в майбутньому. Потенційно, він може вбити до 50 млн людей. Стільки ж загинуло від іспанки.
  • Крім невідомого вірусу, є ще кілька патогенів, які можуть спричинити небезпечну пандемію.

Збудником пандемії скоріш за все буде вірус, який передасться від тварин і розвинеться у середовище, яке сприятиме швидкому та тривалому поширенню. Водночас вчені не виключають можливість спровокованої пандемії, коли вірус витікає при аварії в лабораторії або біотероризмі.

Заборона розповідає про потенційну смертоносну пандемію майбутнього.

Хвороба Х: що за вірус

Х — це назва для невідомого вірусу, який потенційно може спричинити наступну пандемію. У листопаді 2022 року Всесвітня організація охорони здоровʼя скликала групу з понад 300 вчених, щоб визначити галузі, що вимагають виділення ресурсів та проведення наукових досліджень та розробок (НДДКР), зокрема для створення вакцин, засобів діагностики та лікарських препаратів. 

Хвороба стала окремою темою Всесвітнього економічного форуму у Давосі, оскільки уряди країн не спішать фінансувати відповідні дослідження (попри потенційну небезпеку).

Гучний інфопривід викликав зворотну реакцію в мережі. Так, колишня помічниця голови пресслужби Міністерства фінансів США Моніка Кроулі у Х (Twitter) заявила, що голови держав обговорюватимуть обмеження свобод, а користувачі в мережі припускають, що пандемія буде спланованою.

Читати більше новин в Telegram

«Працівники медичних професій та сфери охорони здоров’я завжди проводили експерименти та вправи для підготовки до пандемії. Ці вправи виконують життєво важливу функцію визначення сильних і слабких сторін, а також висвітлюють ключові аспекти реагування, які заслуговують на подальше вдосконалення. Припущення про те, що ці навчання та зустрічі є частиною якоїсь змови, означає заважання реальній меті заради нігілістичних ідей — підірвати готовність до пандемії та нахабного потурання», — сказав у відповідь старший науковий співробітник Центру безпеки охорони здоров’я Джонса Гопкінса Доктор Амеш Адалджа. 

Деякі експерти вважали, що COVID-19, викликаний гострим респіраторним коронавірусом 2 (SARS-CoV-2), відповідав визначенню про Хворобу Х. Однак майбутня пандемія скоріш за все буде ще більш смертоносною. 

«Це може звучати як наукова фантастика, але хвороба X — це те, до чого ми повинні підготуватися. Несподівані спалахи інфекційних хвороб неодноразово похитували довіру до лікарів і були сюрпризом до медичного світу», — каже головний виконавчий директор Коаліції з інновацій у сфері готовності до епідемій Річард Хатчетт.

Майбутня пандемія: прогнози вчених

Головна небезпека від хвороби Х в тому, що достеменно невідомо, що саме стане її збудником. Очікується, що захворювання передаватиметься від тварини до людини і походитиме зі сприятливого для тривалої передачі середовища. Проте вчені також розглядають сценарії спровокованої пандемії, коли вірус вивільниться через аварію в лабораторії або акт біотероризму, пише National Library of Medicine.

Читайте також

Вірус потенційно може призвести до 50 млн смертей в усьому світі. Це стільки ж, скільки життів забрала пандемія іспанського грипу в 1918-1919 роках.

«У певному сенсі нам пощастило з Covid-19, попри те, що він призвів до смертей у всьому світі. Річ у тім, що переважній більшості інфікованих вдалося одужати. Уявіть, що хвороба X є такою ж заразною як кір із рівнем смертності від Еболи (67%). Десь у світі це відтворюється, і рано чи пізно комусь стане погано», — стверджує голова Робочої групи з питань вакцин Великої Британії Кейт Бінгем.

Пандемії майбутнього: що може спровокувати

Наступну велику пандемію можуть спровокувати наступні віруси:

  • Крим-Конго геморагічна гарячка — геморагічна лихоманка є гострим вірусним геморагічним захворюванням, яке може спричиняти кровотечу з отворів тіла. Рівень смертності від цієї хвороби, яка поширюється кліщами та тканинами інфікованих тварин під час і після забою, становить близько 30%;
  • COVID-19;
  • Ебола та Марбургський вірус — родина вірусів, які викликають геморагічні або криваві лихоманки, які зазвичай супроводжуються кровотечею з отворів тіла та/або внутрішніх органів. Сімейство складається з п’яти штамів Ebola на додаток до Marburg — надзвичайно схожий вірус, який потрапив у заголовки газет під час спалаху в Екваторіальній Гвінеї на початку цього року. Ебола в середньому вбиває близько 50% хворих, хоча рівень смертності коливається від 25% до 90%. Показники смертності від Марбурга подібні;
  • лихоманка Ласса — гострим вірусним геморагічним захворюванням. Але при смертності в 1% випадків це набагато менш смертоносно. Переважна більшість інфікованих лихоманкою Ласса — 80 % — не мають симптомів;
  • Вірус Зіка — інфекція під час вагітності може призвести до народження немовлят із вродженими вадами розвитку, а також до ранніх пологів і викидня. У більшості інфікованих не розвиваються симптоми. В іншому випадку спостерігається висип, лихоманка, кон’юнктивіт, біль у м’язах і суглобах, нездужання та головний біль протягом двох-семи днів;
  • Вірус Ніпа — характеризується респіраторним захворюванням і важкими симптомами, схожими на грип, і можуть прогресувати до енцефаліту — запалення мозку — разом з іншими неврологічними симптомами та смерть. Вбиває від 45% до 75% людей, яких інфікує;
  • Лихоманка долини Рифт — викликає масове спустошення худоби та може передаватися від тварин іншим тваринам, а також людям. Зараження відбувається через кров. Приблизно в 3% випадків розвинеться важке захворювання, і менш як 1% помре. Часто симптомів немає, але іноді розвивається раптовий початок лихоманки, схожої на грип, біль у м’язах, суглобах і головний біль. Також можливі ригідність шиї, чутливість до світла, втрата апетиту та блювота. Такі випадки можна прийняти за менінгіт;
  • Близькосхідний респіраторний синдром (MERS) — другий у світі виявлений смертельний коронавірус. Його виявили у 2012 році в Саудівській Аравії, він спричинив 800 смертей;
  • тяжкий гострий респіраторний синдром (ТОРС) — перший коронавірус, який викликав пандемію (2002 рік). Симптоми включають головний біль, болі в тілі, легкі респіраторні симптоми, можливу діарею, можливий сухий кашель і пневмонію в більшості випадків. SARS захворіло майже 8100 людей і вбило трохи менше 10% з них з 2002 по 2003 рік;

Раніше Заборона розповідала про лихоманку денге. Комарі, які її переносять, почали активно розмножуватись через глобальне потепління і хвороба мала вже мала перше місце у світі за швидкістю поширення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій