'
Читаєте зараз
Камінь спотикання для НАТО. Чому Швеція вписалася за курдів?

Камінь спотикання для НАТО. Чому Швеція вписалася за курдів?

Markiian Oliiarnyk
  • Туреччина назвала свої умови, за яких вона буде готова розблокувати процес вступу шведів і фінів до Північноатлантичного альянсу.
  • Головні вимоги стосуються курдського питання: обидві країни мають припинити підтримку сирійських курдів і виступити проти них єдиним фронтом.
  • Найбільше дістається саме Швеції, яка лояльно ставиться до курдів у спробі виправити помилки минулого.

Туреччина заблокувала переговорний процес щодо вступу Швеції та Фінляндії в НАТО, аби виторгувати для себе якомога більше поступок та привілеїв. Один із найважливіших пріоритетів президента Реджепа Ердогана — ослабити курдський спротив у Сирії, який користується підтримкою Стокгольма і Гельсінкі. Мало хто знає, що колись шведи теж вважали курдів терористами і активно переслідували їх як у себе, так і за межами своєї країни.

Заборона розповідає про оновлені пункти Анкари, а також про курдське питання


Членство Швеції та Фінляндії в Альянсі: 10 вимог Туреччини

Анкара готова розблокувати процедуру вступу Швеції та Фінляндії до Північноатлантичного альянсу, якщо країни виконають 10 умов, висунутих президентом Реджепом Ердоганом, пише турецьке видання Yeni Şafak.

Серед найголовнішого — відмова Стокгольма і Гельсінкі від підтримки курдів та турецьких опозиціонерів. Повний список виглядає так:

  • обидві країни повинні підтримати Туреччину у боротьбі з терористичними організаціями;
  • ухвалити для боротьби з тероризмом необхідні правові норми;
  • припинити розширення представництв Робітничої партії Курдистану (РПК);
  • перешкоджати діяльності руху FETO, закрити афілійовані з ним сайти та ЗМІ;
  • заморозити активи, пов’язані з організаціями, які Анкара вважає терористичними;
  • депортувати до Туреччини причетних до тероризму осіб;
  • заборонити РПК і FETO проводити демонстрації;
  • ділитися розвідданими з Туреччиною;
  • зняти обмеження на постачання зброї до Туреччини.

Як зазначає Yeni Şafak, Ердоган наполягає на тому, що шведи і фіни мають виконати усі пункти без винятку, і лише тоді він погодиться продовжувати діалог щодо членства обох країн у НАТО.

Читати більше новин в Telegram

Чому Туреччина звинувачує Швецію у підтримці тероризму: думка експерта

Ердоган намагається виторгувати для себе якого більше привілеїв як від обох скандинавських країн, так і від НАТО. У своїй риториці він найактивніше звертається до наболілого курдського питання.

Найбільше претензій до шведів, адже вони найбільш лояльні до етносу, який веде боротьбу за свою незалежність на території одразу кількох сучасних держав. На думку колумніста Девіда Лепески, це є спробою виправити помилку минулого. «У вбивстві шведського прем’єр-міністра Улофа Пальме у 1986 році місцева влада звинуватила РПК [Робітнича партія Курдистану] і взялася за переслідування та затримання курдських груп у Швеції та за її межами. Туреччина активно заохочувала ці зусилля регулярними витоками інформації на підтримку теорії, що за вбивством стоїть саме Робітнича партія Курдистану», — пояснює експерт.

Прем’єр-міністр Швеції (1969-1976, 1982-1986) Улоф Пальме. Фото: Keystone/Getty Images

У ті часи Анкара бачила у шведах своїх союзників і всіма силами підтримувала переслідування. З роками правоохоронні органи Швеції почали усвідомлювати, що теорія з участю РПК стає все менш вірогідною. За словами Лепески, у 2020 році прокуратура взагалі закрила усі провадження, фактично визнавши, що курди не причетні до вбивства Пальме. 

З найбільш запеклих ворогів Швеція перетворилася на найнадійнішого друга курдського руху, що вочевидь дуже розлютило Туреччину. Станом на зараз Стокгольм активно співпрацює з Сирійськими демократичними силами (SDF), з якими турки воюють у Сирії і розглядають їх як відгалуження Робітничої партії Курдистану. Шведська делегація навіть провела кілька офіційних зустрічей з лідерами SDF, гарантувавши їм довгострокову підтримку, що в очах Туреччини є нічим іншим, як спонсоруванням тероризму. 

Раніше Заборона розповідала про укладення угод між Великою Британією, Фінляндією та Швецією щодо посилених гарантій безпеки на час процедури вступу скандинавських країн до НАТО, 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій