Читаєте зараз
Казкові фотографії та традиції Різдва. Як світ святкує католицьке свято 25 грудня

Казкові фотографії та традиції Різдва. Як світ святкує католицьке свято 25 грудня

Markiian Oliiarnyk
Різдво Христове
  • З 24 на 25 грудня світ святкує так зване католицьке Різдво.
  • В Україні цей день відзначається офіційно з 2017 року і є вихідним.
  • Розповідаємо та показуємо, як відзначаються цей світлий день в різних куточках світу.

25 грудня світ відзначає так зване католицьке Різдво. Кожна країна має свої, особливі традиції святкування, але всіх об’єднує віра в світло, любов та надію. 2021 рік, як і попередній, не зміг повернути доковідні масштаби гуляння, втім, за ці два роки люди навчилися знаходити найголовніше в житті й, маємо надію, цінувати це.

Заборона зібрала цікаві факти про те, як святкують Різдво в Україні та у різних частинах світу. Також розповідаємо, як пандемія змінила багатовікові вуличні традиції у 2021 році.


Як святкують Різдво в Україні

Починаючи з 2017 року, Україна офіційно святкує Різдво Христове двічі на рік — 25 грудня та 7 січня. Згідно із законом, обидва дні є вихідними. За григоріанським календарем, тобто 25 грудня, в Україні Різдво відзначають католицька та протестантські церкви. 

Натомість Православна церква України станом на 2021 рік продовжує святкувати Різдво за юліанським календарем, який на 13 днів відрізняється від григоріанського. Предстоятель ПЦУ Епіфаній зазначив, що впродовж наступних 10 років, українці можуть перейти на святкування народження Христа саме 25 грудня. 

Різдво Христове для українців — це родинне свято, на якому вся сім’я вшановує народження Ісуса Христа. В Україні традиційно Різдву передує сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Саме святкування розпочинається напередодні Різдва Христового зі Святвечора. Для християн, які святкують за григоріанським календарем, Святвечір припадає на 24 грудня, а які святкують за юліанським — на 6 січня.

Читати більше новин в Telegram

На Святвечір українці готують 12 традиційних страв, які символізують 12 апостолів. Головна страва — кутя як символ єднання з Господом та світом померлих. Також на стіл ставлять вареники, гриби, рибу, горох, тушковану капусту, пісні пампухи тощо. У різних регіонах України склад страв може варіюватися. До Святої вечері сідають, як тільки на небі з’явиться перша зірка. Перед вечерею сім’я молиться та запалює свічку.

Кутя — головна страва Різдва Христового в Україні. Фото: Профспілка працівників освіти і науки України

Одним із важливих звичаїв святкування народження Христа в Україні є внесення дідуха (сніп пшениці чи жита), який символізує добробут. Зазвичай його ставлять в кутку столу.

На саме Різдво українці йдуть до церкви, а потім запрошують гостей на святкування. Діти та молодь протягом всього дня співають колядки. Колядники у своїх піснях прославляють народження Христа та славлять господарів, а натомість отримують продукти, гроші чи цукерки. 

Здебільшого у Західній Україні, люди на Різдво влаштовують ціле театральне дійство у вигляді вистав на релігійну тематику — вертеп. Це може бути як пересувний ляльковий театр, так і живий вертеп з акторами. Люди переодягаються в Ірода, Чорта, Трьох царів, Пастушків, Ангелів та інших персонажів біблійських легенд про народження Ісуса. 

Український вертеп. Відео: Igor Zakharenko/YouTube

З різдвяного Святвечора в українців розпочинається два тижні свят, які тривають до Водохреща 6 (19) січня. 

Як святкують Різдво в екзотичних країнах: Японія, ПАР, Перу, Гонконг

Різдво вже давно не вважається виключно християнським святом. В деяких країнах його першочергове релігійне значення дещо втратилося, а десь і взагалі його почали святкувати лише недавно. Від різних культурних особливостей залежать і традиції святкування Різдва.

Різдво в Японії

Попри те, що у Японії лише 1% населення сповідує християнство, Різдво для японців вважається один із найулюбленіших свят у році, незалежно від їхньої релігійної приналежності. Традиція святкування Різдва за західним взірцем в Японії зародилася ще у 1904 році, а стрімка популяризація цього свята почалася після Другої світової війни.

Японське Різдво називається Курісумасу і відзначається так само, як і в більшості країн світу — 25 грудня. На відміну від християнських країн, де Різдво має статус державного релігійного свята, Курісумасу фактично втратило свій релігійний контекст і сприймається японцями як феєричний фестиваль.

На Різдво у великих містах встановлюють різдвяну ілюмінацію та інші традиційні західні атрибути — ялинки, фігурки Санта-Клауса, ельфів тощо. Курісумасу не має статусу державного свята й у багатьох цей день є робочим. Тож головні події, зокрема різдвяні паради, феєрверки і вечірки проводяться напередодні — увечері 24 грудня.

Різдвяні декорації та ілюмінація у Токіо. Відео: I Will Always Travel for Food/YouTube

Ще однією цікавою відмінністю японського Різдва є те, що воно не вважається родинним святом — цей статус закріпився за Новим роком. Тому Курісумасу зазвичай відзначають у компанії друзів або з коханою людиною. Для закоханих японське Різдво є одним із найбільш романтичних свят у році, як аналог західного Дня святого Валентина. За рівнем важливості його ставлять в один ряд з днем народження, річницею знайомства чи навіть весілля.

На Різдво японці традиційно готують запечену курку і різдвяний бісквітний торт — курісумасу-кекі. Як правило, його покривають величезною кількістю збитих вершків та шоколадним кремом. Курісумасу-кекі прикрашають зверху вишеньками, полуничками, шматками шоколаду і різдвяними цукровими фігурками.

Японський різдвяний бісквітний торт — курісумасу-кекі. Фото: Eat Japan/Facebook

На Різдво у Японії не заведено дарувати подарунки, окрім двох випадків: маленьким дітям від батьків і обмін між закоханими.

Різдво в Південно-Африканській Республіці

Різдво в Південно-Африканській Республіці припадає на початок курортного сезону. В цей час в країні дуже багато туристів, які, як правило, зустрічають різдвяні свята та Новий рік на пляжах. Різдво в ПАР має статус державного свята, тому в усіх цього дня вихідний. Традиційну ялинку у спекотній Південній Африці, як правило, заміняє різдвяна пальма або баобаб, яку також прикрашають іграшками та гірляндами. Ялинки там теж є, але спеціально вирощені. Їх продають у супермаркетах, але коштують вони доволі дорого і дозволити собі їх можуть далеко не всі.

На різдвяну службу до церкви південноафриканці ходять опівночі. Дорогою до церкви вони несуть в руках запалені свічки і співають колядки (як міжнародні, так і свої традиційні). А на різдвяних парадах та фестивалях завжди виступають артисти, які показують вистави і танцюють під африканські народні мотиви.

Південноафриканські дівчата репетирують традиційний танець на честь Різдва. Фото: Mahmur Serdar Alakus/Anadolu Agency/Getty Images

Різдвяне меню в Південній Африці дещо відрізняється від традиційного європейського, хоча й вважається один із найбільш канонічних в Африці. Окрім звичних м’ясних страв (індички, шинки, ростбіфу, барбекю), південноафриканці готують на Різдво свій традиційний домашній хліб. Зазвичай цим займаються жінки у переддень Різдва після заходу сонця. Тісто обов’язково потрібно замішувати за годинниковою стрілкою. За повір’ям, у процесі приготування м’яке тісто вбирає в себе позитивну енергію жінки, що готує, й передає її тим, хто буде їсти свіжоспечений хліб.

Ще однією традиційною південноафриканською різдвяною стравою є всесвітньовідомий мальвовий пудинг. Його начиняють абрикосовим джемом і заливають вершковим кремом. Подають гарячим з порцією білого морозива.

Традиційний південноафриканський мальвовий пудинг. Фото: Jon Mountjoy/Wikimedia 

В деяких регіонах ПАР (але не у всіх) на Різдво подають справжніх комах. Особливо смачним делікатесом вважаються гусениці у фритюрі.

Різдво в Перу

Різдвяні свята в Перу проходять зазвичай так само, як і в інших християнських країнах, які довгий час перебували під впливом католицької Іспанії. Втім деякі традиції все ж вирізняють перуанське Різдво серед інших, завдяки впливу культур корінних народів.

Для перуанців дуже важливим є не лише саме Різдво, а й вечір за день до нього, який називається Ноче Буена. До церкви вони йдуть раніше, ніж в інших латиноамериканських країнах, а за різдвяний стіл сідають опівночі 25 грудня. Традиційно в більшості перуанських родин на святковий стіл подається індичка. Сім’ї, які не можуть собі її дозволити, відзначають свято іншою традиційною для бідних регіонів Перу стравою — солодким хлібом з сухофруктами.

На Різдво більшість церков організовують для дітей сиріт і бідних пенсіонерів благодійну вечерю, де обов’язково подається чашечка гарячого шоколаду, а також солодощі. У великих містах проходять традиційні різдвяні паради у народних перуанських вбраннях.

Різдвяний парад в Куско, Перу. Фото: Vlad Podvorny/Flickr

До обміну подарунками на Різдво перуанці ставляться дуже привітно, на відміну від японців, а ось традиційний Санта Клаус там не такий поширений. Річ у тім, що в цей період у Перу стоїть літня спека і носити важкий громіздкий традиційний червоний костюм стає дуже незручно.  

Візитною карточкою перуанського Різдва є традиційний фестиваль під назвою Таканакуй. З мови кечуа це перекладається як «дві людини б’ють одна одну». Взагалі цей фестиваль не пов’язаний з народженням Ісуса Христа, але його традиційно проводять 25 грудня.

Ця традиція зародилася в регіоні Куско й передбачає проведення справжніх кулачних боїв. Й хоча для туристів таке видовище може видатися доволі жорстоким, для перуанців воно символізує очищення й можливість залишити усі проблеми та негативні емоції у старому році. 

Зустрітися у двобої може будь-хто з будь-ким, якщо між ними є хоч якісь негаразди (це може бути навіть літня теща про молодого зятя тощо). Є кілька важливих правил: не кусатися, не тягти за волосся, не добивати лежачого і після бою обов’язково обійняти опонента, що засвідчить про відсутність будь-яких образ між ними.

Фестиваль Таканакуй в Перу. Відео: Takanakuy Perú Oficial/YouTube
Різдво в Гонконзі

Зважаючи, що Гонконг протягом тривалого часу перебував під контролем Британії, різдвяні традиції у ньому збереглися, як правило, британські. У Гонконзі є кілька англіканських церков, в яких служби проводяться англійською мовою, а для усіх інших християнських храмах — китайською. Як правило, різдвяні богослужіння китайською та англійською мовами відбуваються в різний час доби.

У Гонконзі є одна цікава традиція: обов’язково потрібно розіслати усім рідним і друзям різдвяні листівки. Якщо цього не зробити, то можна легко зіпсувати з ними стосунки. Зазвичай їх купують у магазинах, однак деякі мешканці Гонконгу полюбляють робити їх самостійно за допомогою стародавніх китайських ремісничих технік.

Гонконзький різдвяний стіл фактично нічим не відрізняється від британського — індичка, салати, солодощі. Місцеві мешканці, як правило, святкують Різдво у сімейному колі, а потім вирушають розважатися у місто. Гонконг славиться своїми торговельними центрами, клубами та різдвяними парадами.

Різдвяна ілюмінація на хмарочосах Гонконгу. Фото: johnlsl/Flickr

Різдвяний шопінг вже став ще однією традицією Гонконгу. Щороку з 5 грудня до 1 січня у місті проходить феєричний Winterfest. Його проводять у двох районах: центральному та Чимшацуй. Це величезний зимовий фестиваль, на якому можна відвідати сотні різдвяних і новорічних магазинів, а також тематичні парки та інші атракціони Гонконгу. Також у місті є спеціальна вулиця, на якій напередодні Різдва можна купити лише різдвяні ялинки.

Традиції в Європі: Омікрон залишив без гуляння

До появи штаму Омікрон Європа і весь світ готувався відзначати Різдво за багатовіковими традиціями, втім, звісно, зі стриманими обмеженнями. Але варіант вірусу спричинив закриття улюблених ярмарків місцевих мешканців й туристів. Наприклад, велике розчарування любителів Різдва викликала новина про те, що 2021 року не буде Christkindlesmarkt, найочікуванішої події в Нюрнберзі, що ще з 17 століття ставав святковим ринком.

Різдвяний ярмарок у Нюрнберзі. Фото: Christkindlesmarkt/Facebook

Щоб стримати поширення нового варіанту коронавірусу Omicron у Нідерландах з 19 грудня 2021 року посилили карантинні обмеження. На період різдвяних свят і до 14 січня 2022 року всі магазини, що продають товари не першої необхідності, а також інші громадські місця будуть зачинені. Нові правила стосуються ресторанів, перукарень, спортзалів та музеїв. Школи у Нідерландах припинять свою роботу до 9 січня 2022 року. Жителям рекомендують за можливості залишатися вдома і приймати не більше двох гостей одночасно.

Ірландія запровадила комендантську годину о 20.00 з 19 грудня по 30 січня 2021 року. Вона діятиме для закладів гостинності, щоб уповільнити поширення нового штаму Омікрон. Заклади Ірландії мають працювати зі зниженою наповненістю. Наприклад, для критих закладів норма становить 50% місткості. У зверненні до нації прем’єр Ірландії Майкл Мартін зауважив, що якщо не зупинити поширення нового штаму COVID-19, він може становити реальну загрозу для лікарень країни.

У Німеччині федеральний та земельні уряди домовилися про посилення карантинних обмежень на Новий рік, втім загальнонаціональний локдаун на Різдво не впроваджуватимуть. Але, наприклад, у Мюнхені скасували різдвяний ярмарок, через велику кількість госпіталізацій серед інфікованих на коронавірус. Всі новорічні обмеження набудуть чинності з 28 грудня 2021 року.

В цілому в країні на період новорічних свят будуть зачинені клуби, а футбольні матчі проходитимуть без глядачів. Продаж феєрверків та їхнє використання буде заборонено. Для невакцинованих громадян святкування можливо в колі одного домогосподарства із двома гостями. Вакциновані люди зможуть відзначити свята у компанії 10 осіб. Жодних масових новорічних заходів не буде. 

Швейцарський гвардієць стереже різдвяну ялинку у Ватикані. Фото: FILIPPO MONTEFORTE/AFP via Getty Images

У Франції 6 грудня 2021 року прем’єр-міністр Жан Кастекс оголосив про закриття нічних клубів та закликав поширювати використання масок у школах, щоб зменшити зростання нових випадків коронавірусу.

Раніше Заборона розповідала про те, що в Україні хочуть запровадити ще одне національне свято — День українського борщу. А пісний борщ, до речі, у багатьох українських сім’ях подається на Різдво як одна з 12 обов’язкових страв.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій