'
Читаєте зараз
Різдво не 7 січня, а 25 грудня. В ПЦУ оголосили строки переходу

Різдво не 7 січня, а 25 грудня. В ПЦУ оголосили строки переходу

Markiian Oliiarnyk
Рождество
  • Глава ПЦУ Епіфаній підтримує святкування Різдва 25 грудня.
  • Українці мають прийти до цього впродовж 10 років.
  • Більшість православних церков світу святкують Різдво 25 грудня.

Православна церква України підтримує святкування Різдва за григоріанським календарем  —  25 грудня, а віряни мають прийти до цього впродовж 10 років. Наразі за сучасним григоріанським календарем 25 грудня Різдво святкує римо-католицька церква, а також більшість протестантських та православних церков світу.

Заборона розповідає про позицію ПЦУ та нагадує, чому українці святкують Різдво двічі.


Що кажуть в ПЦУ про Різдво 25 грудня?

Глава Православної церкви України Епіфаній наголосив, що особисто підтримує перехід святкування Різдва за григоріанським календарем  —  25 грудня. Про це він розповів в інтерв’ю Радіо Свободі.

Але, за його словами, сам процес має відбуватися поступово. «Будемо прогнозувати, що впродовж 10 років. А далі будемо бачити. Це важко передбачити», — сказав Епіфаній.

Митрополит Київський і всієї України  також переконаний, що у період свят наприкінці 2021 року «храми 25-го будуть порожніми, а 7-го будуть повними».

Читати більше новин в Telegram

«Це найбільше пов’язано з традиціями всередині. Ми вже говорили і аналізували. Хоча в цьому році я спостерігаю, що немає такої активної хвилі обговорення святкування Різдва Христового. В минулі два роки це було штучно створено, я пригадую, що в позаминулому році запустили мої цитати про те, що я не проти, а я насправді не проти переходу. Але щоб це відбулося правильно. Треба мудро діяти», — прокоментував Епіфаній. 

Чому Україна відзначає два Різдва  —  25 грудня і 7 січня

І православні, і католики святкують день народження Христа 25 грудня, але роблять це за різними календарями. На Заході —  за григоріанським та новоюліанським, а, наприклад, в Росії, Грузії, Сербії — за юліанським календарем.

1 січня 45 року Юлій Цезар запровадив юліанський календар, але він виявився не зовсім точним. Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Тож за 1500 років юліанський календар відстав на 10 днів. У 1582 році Папа Римський Григорій XIII запровадив більш точний календар, в якому пропустили 10 днів, щоб компенсувати відставання. Нині саме григоріанський календар ухвалений у світі як міжнародний стандарт. 

Але на новий календар перейшли не всі країни, серед яких і Російська імперія. З політичних мотивів там вважали, що католик православному не брат. Під час революції 1918 року в УНР перейшли до відліку за григоріанським календарем, який підтримували і більшовики. Однак російська церква продовжувала користуватися юліанським календарем. 

Зараз юліанський календар відстає на 13 днів. Коли католики та більшість православних усього світу святкують Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, то за юліанським настає тільки 12 грудня. Тож чималій частині український православних та греко-католиків треба чекати ще 13 днів на народження Ісуса Христа. 

Коли святкують Різдво у світі

Щороку 7 січня народження Христа святкують в таких країнах:

  • Єгипет;
  • Білорусь;
  • РФ;
  • Грузія;
  • Сербія;
  • Македонія;
  • Чорногорія;
  • Казахстан;
  • Киргизстан.

Крім України, двічі святкують Різдво в Молдові, Білорусі, Еритреї, Лівані. 

А от 25 грудня Різдво святкує римо-католицька церква, а також більшість протестантських і православних церков світу. Ця традиція спирається на сучасний григоріанський чи новоюліанський календар. Який, до речі, збігається з григоріанським до 2800 року.

Раніше Заборона розповідала, скільки відпочиватимемо в Україні у січні 2022 року та якою буде погода на зимові свята.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій