'
Читаєте зараз
КБ Південне, у нас проблеми? Переможний супутник Січ-2-30 загубився в космосі через кілька причин

КБ Південне, у нас проблеми? Переможний супутник Січ-2-30 загубився в космосі через кілька причин

Markiian Oliiarnyk
Супутник «Січ-2-1»
  • 13 січня 2022 року відбувся запуск українського супутника «Січ-2-30».
  • Одразу після запуску з апаратом виникли проблеми: нестійкий зв’язок і недостатнє енергозабезпечення.
  • Фактично відновлення роботи супутника можливе лише за збігу певних факторів, які  від України не залежать.  

13 січня ракета-носій Falcon 9 успішно вивела супутник «Січ-2-30» на навколоземну орбіту. Однак, як з’ясувалося, з українським апаратом немає стабільного зв’язку, що не дозволяє його ідентифікувати та розпочати місію з дистанційного зондування Землі. Експерти припускають, що конструктори КБ «Південного» неправильно встановили сонячні батареї, через що апарату не вистачає енергії для нормальної роботи. 

У великому розслідуванні Що стоїть за запуском українського супутника «Січ-2-30»? журналіст Заборони Олександр Гуменюк зробив ґрунтовний аналіз можливих причин та наслідків.


Січ-2-30: з апаратом немає зв’язку

13 січня 2022 року український супутник «Січ-2-30» (перша назва «Січ-2-1») був успішно виведений у космос ракетою-носієм Falcon 9, виробництва SpaceX. У КБ «Південне» повідомили, що після відокремлення апарата від носія з ним був встановлений зв’язок, однак згодом виявилося, що через деякий час його було втрачено.      

Станом на 23 січня «Січ-2-30» не був ідентифікований американською космічною службою Space Track, органом космічного контролю, що відстежує усі рукотворні космічні об’єкти, як тільки вони потрапляють на орбіту.

Як пише експерт з аерокосмічних питань Андрій Колесник, найімовірніше, із українським супутником немає стійкого або зовсім ніякого зв’язку, через що апарат не може надати американській стороні інформацію щодо своєї конфігурації. До того ж, за інформацією експертів, що мають стосунок до космічної галузі, окрім нестабільного зв’язку існують ще й інші проблеми, які не дозволяють розпочати нормальну роботу апарата.

Читати більше новин в Telegram

Проблеми Січ-2-30: пояснення КБ Південне  

27 січня, через два тижні після запуску, у КБ «Південне» нарешті прокоментували стан супутника «Січ-2-30» і підтвердили, що з апаратом немає стійкого зв’язку. «Ряд зовнішніх чинників, пов’язаних з особливостями кластерного запуску, не дозволив установити стійкий зв’язок з космічним апаратом під час критично важливих перших сеансів і забезпечити своєчасну побудову його штатної орієнтації», — йдеться в офіційному повідомленні.

Як з’ясувалося, апарату не вистачає енергії для нормального функціонування, оскільки у космосі він розмістився так, що на його сонячні батареї потрапляють лише відбиті від поверхні Землі сонячні промені або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. «Поєднання цих факторів призвело до негативного впливу на  енергетичний баланс апарата», — пишуть у КБ «Південне».

Окрім цього, у підприємстві повідомили, що очікують відновлення стабільної роботи супутника через один-два місяці. «Такий коментар видався нам дивним, оскільки все виглядає так, наче супутник не здатен нормально працювати, а його відновлення можливе лише за збігу різних факторів, що від України не залежать», — йдеться у розслідуванні Заборони.

Існує версія, що конструктори КБ «Південного» просто неправильно встановили сонячні батареї — не до Сонця, а від нього. Саме тому вони в основному живляться від світла, що відбивається від поверхні Землі. Як повідомляють джерела Заборони, президент України Володимир Зеленський дуже незадоволений ситуацією, що склалася довкола супутника, адже провал запуску підставляє його особисто. Відтак на урядовому рівні вже створено спеціальну комісію, яка шукає винних.

«Фактично нам зараз потрібно покладатись на «Боже провидіння» у питаннях роботи супутника», — цитує Олександр Гуменюк голову Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитра Наталуху.

Раніше розслідувачі Заборони вже розповідали про корупційні схеми КБ «Південного» та чому були очікування, що запуск «Січ-2-30» буде проблемним.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій