Читаєте зараз
Кейс Сноудена та страта за роботу на СРСР: що загрожує автору Pentagon Leaks

Кейс Сноудена та страта за роботу на СРСР: що загрожує автору Pentagon Leaks

Yevheniia Kostina
  • Принаймні 50, але, можливо, більше 100 секретних документів було опубліковано на Discord – соціальній медіа-платформі, популярній серед геймерів.
  • Пентагон заявляє, що перегляне, як розповсюджується секретна інформація, але доручати молодим військовослужбовцям високий рівень відповідальності — нормальна практика.
  • Підзрюваним виявився 21-річний Джек Тейшейра, його затримали 13 квітня 2023 року в будинку батьків.

Витік документів спонукав Пентагон перевірити, як поширюються секретні файли та хто отримує доступ. Кількість людей, які мали доступ до цього матеріалу, була відносно невеликою. Це допомогло за кілька днів вийти на ймовірного автора Pentagon Leaks. Скоріш за все, його дії підпадають під статті закону 1917 року, 

Заборона розповідає про затримання підозрюваного у витоку секретних документів.


ФБР затримало підозрюваного у витоку матеріалів Пентагону: 13 квітня

Федеральне бюро розслідувань США заарештувало 21-річного військовослужбовця Національної військово-повітряної гвардії в Массачусетсі. Джека Тейшейру підозрюють у витоку секретних оборонних документів США, які розкрили військові таємниці та порушили відносини Вашингтона з ключовими союзниками, передає The Guardian.

Генеральний прокурор США Меррік Гарленд заявив, що підозрюваний був взятий під варту без інцидентів. Він не надав жодних подробиць розслідування чи мотивів витоку. Речник Міністерства оборони бригадний генерал Пет Райдер підкреслив, що витік інформації був навмисним злочинним актом.

Затриманий постав перед судом 14 квітня 2022 року. Його звинуватили у вилученні та передачі секретної інформації.

Читати більше новин в Telegram

Джек Тейшейра: що про нього відомо

Тейшейра (Jack Teixeira) лише у 2020 році закінчив середню школу у своєму рідному місті Норт-Дайтон, штат Массачусетс. Роком раніше він записався до Національної військово-повітряної гвардії Массачусетса, яка є резервом ВПС США, і приєднався до 102-го розвідувального крила, пише ВВС.

Підозрюваний у витоку Джек Тейшейра на фото, яке його мати опублікувала в соціальних мережах

У липні 2022 року був підвищений до льотчика 1-го класу і базувався на базі повітряної авіації Отіс НГ США в західній частині Кейп-Коду.

Згідно з його службовим списком, його офіційна посада — підмайстр Cyber ​​Transport Systems. Він працював ІТ-фахівцем у розвідувальному відділі, тому мав можливість отримати секретні документ.

Джек Тейшейра керував онлайн-групою, в яку в основному входили його однолітки з різних країн. Група обмінювлася мемами, образливими жартами та пустими балачками, разом дивилася фільми та молилася. У чаті під назвою Thug Shaker Central на Discord — соціальній медіа-платформі, популярній серед геймерів — він був відомий як «OG». Колишні члени Thug Shaker Central розповіли організації журналістських розслідувань Bellingcat, Washington Post і New York Times, що документи були надіслані з явною спробою справити враження на решту групи, а не для досягнення будь-яких конкретних зовнішньополітичних результатів. Учасники групи кажуть, що він для них був легендою.

Pentagon Leaks: закон про шпигунство

Тейшейрі загрожує тривалий термін ув’язнення, якщо його визнають винним. Чоловіку висувають звинувачення згідно з Законом про шпигунство. Федеральний закон прийнятий у 1917 році, він став основою для попередніх засуджень шпигунів і тих, хто ділився секретною інформацією з пресою та громадськістю.

«Закон про шпигунство є дуже застарілим. По суті криміналізує індивідуальний збір, розголошення або потенційне повторне розголошення інформації національної оборони. Термін ‘інформація про національну оборону’ лише розпливчасто визначений у законі, тож широко тлумачить інформацію, яка може завдати шкоди Сполученим Штатам або поставити нас у невигідне становище порівняно з іншою третьою країною», — прокоментував адвокат, який раніше обіймав посаду старшого радника відділу розвідувального права Департаменту внутрішньої безпеки Стівен Странскі.

Цей закон використовується дуже рідко, і історично в основному застосовувався до американців, виявлених у шпигунстві на користь іноземних країн. Так, у 1953 році страчено Джуліус і Етель Розенбергів, яких визнали винними в передачі ядерних секретів Радянському Союзу.

Він також застосовувався до викривачів і людей, які злили конфіденційну інформацію. Наприклад, Wikileaks Челсі Меннінг, колишнього співробітника ЦРУ Едварда Сноудена та Генрі Кайла Фрезе, співробітника розвідувального управління Міністерства оборони США, засудженого за розголошення секретної інформації двом репортерам у 2018-2019 роках.

Раніше Заборона розповідала про один з епізодів секретних документів. Там розглядалися чотири найменш імовірні сценарії розвитку російсько-української війни. Вони цікаві тим, що ‘передбачають’ смерті президентів РФ та України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій