'
Читаєте зараз
Коли Різдво та Святий Миколай: в ПЦУ обгрунтували дати зимових свят у 2022-2023 роках

Коли Різдво та Святий Миколай: в ПЦУ обгрунтували дати зимових свят у 2022-2023 роках

Yevheniia Kostina
  • Синод ПЦУ 19 жовтня 2022 року офіційно дозволив священникам спільно з вірними церков приймати рішення про перехід на Новоюліанський календар.
  • Це літосчислення прийняли з 1923 році взяли дев’ять з 15 помісних автокефальних церков.
  • ПЦУ пропонує громадам доправити до Синоду листи щодо того, за яким календарем вони святкують. Це допоможе ухвалити рішення про перехід\або ні.

В 2022 році Православна церква України не перейшла на майже сторічний новоюліанський календар. Відповідно, відзначати великі свята пропонується, як і в попередні роки. Тобто Миколайчик має прийти 19 грудня, а Різдво — 7 січня. Втім, настоятель і громада можуть самі вирішити, в який день проводити служби.

Заборона розповідає про рішення Священного Синоду ПЦУ та про те, як так сталося, що Україна святкує православне Різдво двічі.


Миколай Чудотворець, Хрещення: дати служб

Обговорення можливості змінити календар на новоюліанський досі триває, відповідно рішення ще не ухвалено. Дати відзначення всіх зимових свят залишаються тими ж, що і у 2021 році, пояснили в Православній церкві України.

«‎Враховуючи всі обставини (зокрема війну) та суспільний запит, Священний Синод Православної церкви України постановив, що в окремих громадах богослужіння за чином свята Різдва Христового може бути звершене 25 грудня. Це можливе лише за спільним рішенням настоятеля і громади. Таке богослужіння не заміняє служб різдвяного циклу, визначених традиційним календарем, а є лише додатковою можливістю прославити подію Христового Різдва тим, хто бажає це зробити 25 грудня», — розповіли в ПЦУ.

Читати більше новин в Telegram
Яоинка на Софіській площі в центрі Києва. 27 грудня 2021 року. Фото: Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Тож дати пропонуються такі:

  • 19 грудня – вшановуємо святителя Миколая Чудотворця;
  • 7 січня – Різдво Христове;
  • 14 січня – вшановуємо святителя Василія Великого;
  • 19 січня – свято Хрещення Господнього.

Також, у разі прийняття такого рішення та звершення богослужіння, через єпархіальні управління до Київської Митрополії має бути передана письмова інформація про число його учасників. Ця інформація вивчатиметься при розгляді реальної церковної потреби в переході на новоюліанський календар.

«‎Тож цього року продовжуємо відзначати церковні свята у звичні нам дати.

А можливі календарні зміни можуть відбутися за запитом вірних, вираженим не лише у словах, але й діях», — зазначили в Православній церкві України.

Новоюліанський календар: що це таке

У травні 1923 року у Вселенському патріархаті відбувся собор православних східних церков, скликаний патріархом Мелетієм IV. На ньому було обговорено календарне питання і прийнято рішення про реформу. Щоб усунути вади як юліанського так і григоріанського календаря, було вирішено запровадити календар, розроблений сербським астрономом, професором математики і небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем.

За новим календарем натепер живуть такі автокефальні Православні церкви:

  • Вселенський патріархат;
  • Александрійська Православна церква;
  • Антіохійська ПЦ;
  • Румунська ПЦ;
  • Болгарська ПЦ;
  • Кіпрська ПЦ;
  • Грецька ПЦ;
  • Албанська ПЦ;
  • Православна Церква Чеських земель і Словаччини.

За старим стилем живуть Грузинська, Єрусалимська, Польська, Сербська, Македонська, Російська ПЦ, а також українські церкви.

Чому Україна відзначає два Різдва — 25 грудня і 7 січня

І православні, і католики святкують день народження Христа 25 грудня, але роблять це за різними календарями. На Заході —  за григоріанським та новоюліанським, а, наприклад, в Росії, Грузії, Сербії — за юліанським календарем.

1 січня 45 року Юлій Цезар запровадив юліанський календар, але він виявився не зовсім точним. Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Тож за 1500 років юліанський календар відстав на 10 днів. У 1582 році Папа Римський Григорій XIII запровадив більш точний календар, в якому пропустили 10 днів, щоб компенсувати відставання. Нині саме григоріанський календар ухвалений у світі як міжнародний стандарт.

Дідух на ялинці у Вінниці, Європейська площа. 6 січня 2022 року. Фото: Oleksandr Lapin/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images

Але на новий календар перейшли не всі країни, серед яких і Російська імперія. З політичних мотивів там вважали, що католик православному не брат. Під час революції 1918 року в УНР перейшли до відліку за григоріанським календарем, який підтримували і більшовики. Однак російська церква продовжувала користуватися юліанським календарем. 

Зараз юліанський календар відстає на 13 днів. Коли католики та більшість православних усього світу святкують Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, то за юліанським настає тільки 12 грудня. Тож чималій частині український православних та греко-католиків треба чекати ще 13 днів на народження Ісуса Христа. 

Раніше Заборона розповідала про традиції святкування так званого католицього Різдва 25 грудня в світі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій