Бафомет, мухи й моторошні малюнки на шпалерах: комікси Антона Резнікова «Що це в біса таке?» та «Hey, What’s Up?»

у «Рівні цензури»

У рубриці «Рівень цензури нульовий» Заборона публікує роботи одного фотографа, художника або колективу. У них показані історії, які не співзвучні з масовою культурою або наражаються на цензуру в ЗМІ та соціальних мережах. 

У цьому випуску — два комікси харківського художника Антона Резнікова «Що це в біса таке» та «Hey, What’s Up?», у яких автор протиставляє жахи українців імпотентно-пацифістичним поглядам західноєвропейського суспільства, що досі намагається потакати інтересам російського агресора.


До війни Антон Резніков працював викладачем у харківській художній студії для дітей Aza Nizi Maza. Сам Антон вважає себе вчителем — тим, хто направляє. «Моя робота з дітьми полягала у спільній творчій комунікації, — пояснює він. — У створенні проєктів або окремих робіт, які на професійному, естетичному та концептуальному рівнях претендували на повноцінне право існувати та конкурувати зі світовим мистецтвом».

У 2017 році харківський історик культури і коміксів та куратор Борис Філоненко разом з художником Данилом Штангеєвим запропонували Резнікову взяти участь у роботі над коміксом «У м’яті». Історія про життя пари у великому місті, складнощі порозуміння та тріщини у міському просторі була надрукована у 2020 році видавництвом IST Publishing — та здобула популярність. 

Резнікову завжди цікаво переосмислювати художній досвід інших авторів. «Мене радше цікавила робота з культурним матеріалом, з референсами», — пояснює автор. У своїй практиці він нерідко зіштовхує різні художні практики — їхню пластику та ідеї, які доповнюються власними переживаннями.

«Що це в біса таке» — це комікс про войовничих мух, якими керує диктатор — Моль. Художник також створив його у співпраці з Філоненком. «Він [Філоненко] записав мені кілька відеоповідомлень і скинув пару начерків, — згадує Резніков. — Мені дуже сподобалася візуальна складова: мухи, пекло, напалм… Я сказав: “Норм, я в ділі”».

Антон запропонував додати в історію Бафомета. Йому здавалося, що без нього апокаліптична фантасмагорія буде неповною. Але найголовніше в роботі (окрім демонів) — гра фокуса від деталі до загального плану.

«Hey, What’s Up?» — це інтимна сповідь про страх перед війною, що забирає рідних; історія, яку автор створив влітку 2022 року, перебуваючи на резиденції в ірландському місті Корк і хворіючи на COVID-19. Декілька днів Резніков намагався додзвонитись бабусі в окуповане Дебальцеве. Автор божеволів від хвороби та переживань. 

Пекельна уява змальовувала страшні картини, ніби війна вже почала забирати в нього сім’ю. «Пізніше бабуся все ж таки відповіла. Так в мене народилась ідея проєкту, який я потім і зробив. Це проєкт-фантасмагорія, проєкт — внутрішнє переживання трагедії, мого найстрашнішого кошмару: що я більше не побачу свою бабусю», — згадує Резніков.

Проєкт буде презентовано у квітні цього року на виставці в Единбурзі. Художник досі не розповів бабусі, що ті страшні дні водночас стали для нього дуже продуктивними. «Мені хочеться переслати їй фотки, які я зроблю з цієї першої виставки. Вона буде дуже рада, що стала натхненням, хай навіть і для досить похмурої історії».

«Рівень цензури нульовий» — це майданчик для відкритого діалогу на складні й табуйовані теми, як-от сексуальність і тілесність, стрес і депресія, війна й ідентичність. Ми не платимо гонорару за публікацію, але допоможемо зробити авторське висловлювання почутим, а також беремо участь у його оформленні. Деталі — тут.