Читаєте зараз
СБУ повідомила про підозру Фірташу: вся схема

СБУ повідомила про підозру Фірташу: вся схема

Іван Скорина
  • Служба безпеки та Бюро економічної безпеки України оголосили про підозри олігарху Дмитру Фірташу, що знаходиться у санкційному списку України з 2021 року, та керівникам його компаній. 
  • Ця справа розпочалася з обшуків в офісах облгазів і фірм проросійського бізнесмена ще в березні 2023 року. 
  • Загальна сума збитків може становити до 18 млрд гривень. 

Схема газових компаній Дмитра Фірташа завдавала великих збитків державі щонайменше з 2016 року. Лише за 2021 рік Україна втратила через неї понад 4 млрд гривень, а загальна сума за весь період може бути у 4.5 рази більша. 

Заборона розповідає про викриття масштабного розкрадання ресурсів компаніями проросійського олігарха.


Обшуки в облгазах

Бюро економічної безпеки України в березні 2023 року провело спільні з СБУ обшуки в 16 облгазах і офісах «Регіональної газової компанії» (РГК), що належить підсанкційному олігарху Дмитру Фірташу. Розслідуючі кажуть, що держава втратила 3.5 млрд гривень через незаконну схему: кошти мали б направлятися на закупівлю газу, але натомість витрачалися на ‘покриття виробничо-технічних втрат’.

«Встановлено, що у попередні роки газорозподільчі компанії незаконно відбирали з газотранспортної системи (ГТС) природний газ, системно збільшуючи заборгованість перед державною компанією. Фактично природний газ передавався газорозподільним компаніям в обсязі, який в декілька разів нижче розміру передплаченого. Зібрані таким чином гроші виводили у тіньовий обіг на підконтрольні підприємства. У подальшому фігуранти намагались компенсувати штучно створені борги за рахунок бюджетних коштів», — йдеться у повідомленні БЕБ.

Пізніше факт обшуків підтвердила і сама компанія, закликавши владу до вирішення питань спільними зусиллями. За словами РГК, слідчі заходи здійснювались із метою отримання незаконного доступу до інтелектуальної власності, програм і рішень в галузі енергоефективності, метрології та газорозподілу, розроблених компанією.

Читати більше новин в Telegram

Розкрадання газу через компанії Фірташа

Зрештою 15 травня 2023 року СБУ повідомила про підозру проросійському бізнесмену та восьми топменеджерам компаній. Зокрема, керівникам РГК, яка управляє 20 міськ- та облгазами, що становить 70% всіх газорозподільних мереж України. Нові обшуки також відбулись у керівників компанії «Йє енергія». П’ятьом фігурантам вручили підозру заочно, адже вони переховуються за кордоном. Наразі планується оголошення їх у міжнародний розшук.

За даними Служби безпеки, схема полягала у тому, що підконтрольні Фірташу структури купували паливо у його ж компанії, але насправді отримували 30% від обсягів. Штучний дефіцит покривався за рахунок державного газу, при цьому за нього сплатили у середньому 30% від загальної вартості, а залишкові кошти переводили в тінь.

«За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів завдала державі збитків у понад 4.2 млрд гривень, а загальна сума шкоди протягом 2016–2022 років може становити понад 18 млрд грн», — повідомили в СБУ. 

Раніше Заборона розповідала про посилення покарання за хабарі в Україні під час війни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій