Читаєте зараз
Кращі за ATACMS: США працюють над потужними ракетами для HIMARS 

Кращі за ATACMS: США працюють над потужними ракетами для HIMARS 

Ilona Kivva
Автор:
  • Оборонна компанія Lockheed Martin веде два проєкти з розробки нових ракет для американських реактивних систем залпового вогню HIMARS та MLRS M270.
  • Один з них передбачає створення додаткової лінії базових снарядів GMLRS. Вони матимуть більшу дальність та покращену маневровість.
  • Також працюють над заміною снарядів до Хаймарсів — ATACMS. Оновлені ракети назвали PrSM, вони мають набагато потужніші характеристики.

ATACMS не виробляються з 2007 року, тому запуск виробництва PrSM має вкрай важливий проєкт для армії США, а також для України. Річ у тім, що вичерпність далекобійних снарядів — одна з причин, чому їх не передають українським Збройним силам. Тож поява навіть гарантій того, що вони стануть на конвеєр, вже може суттєво вплинути на рішення американського уряду.

Заборона розповідає про два масштабні проєкти Lockheed Martin.


GMLRS+: характеристики боєприпасів

Extended-Range GMLRS, які також називають GMLRS+, почали розробляти ще на початку 2010-х років. Їх задумали як вдосконалену версію стандартних боєприпасів до американських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) HIMARS та MLRS M270 (попередниця Хаймарсів).

Розміри та вага такі ж, як і у базовій версії:

  • довжина — 3.94 м;
  • калібр — 227 мм;
  • маса бойової частини — 90 кілограмів.
Запуск GMLRS з РСЗВ HIMARS. Фото: Lockheed Martin

Читати більше новин в Telegram

Головні відмінності:

  • дальність дії — її збільшили з 70 до 150 кілометрів. Заявлено, що працювати на такі відстані ракети можуть за будь-яких погодних умов;
  • маневровість. 

Такого результату досягли завдяки більшому двигуну (дальність) та перенесенню рулів керування у хвостову частину ракети (маневровість).

Перший успішний випробувальний політ провели в березні-2021, а вже 1 вересня 2023 року компанія-розробник Lockheed Martin заявила про вдале випробування снаряду в форматі Stockpile to Target Sequence (STS). Метод передбачає, що пробний пуск здійснюється з відтворенням всіх особливостей реальних умов зберігання, транспортування тощо.

Тобто це один із останніх етапів перед серійним виробництвом. Його початок, за попередніми графіками (фінальні терміни можуть відрізнятися на кілька місяців), запланований до 30 вересня 2023 року.

Важливо! Боєприпаси не мають повністю замінити стандартні GMLRS, а випускатимуться паралельною лінією. Це означає, що при покупці установок HIMARS країна-імпортер зможе замовити і ті, і ті снаряди. Приміром, Польща вже оформила передзамовлення одразу 532 ракети GMLRS+. 

«Якихось специфічних експортних умов щодо цієї ракети немає. Тому Україна цілком логічно може бути кандидатом на її отримання за програмою USAI, коли зброя замовляється [Сполученими Штатами] у виробників. Хоча звісно не означає, що такі поставки будуть у короткостроковій перспективі», — кажуть у Defense Express.

PrSM: коротко про ракети

Ще один перспективний проєкт Lockheed Martin по оновленню боєприпасів до Хаймарсів — Precision Strike Missile (PrSM). Він також перебуває на фінальних етапах випробувань.

Ракети мають стати прямою заміною снарядам до Хаймарсів — ATACMS (але з покращеними характеристиками). Тобто її призначення — ураження рухомих і нерухомих цілях на значних дистанціях. 

Розробка розпочалася у 2016 році, а перший політ відбувся у 2019 році. За цей час вдалося досягти дальності дії у 500 км (попередні летять до 300 км), але розробник заявляє, що фінальна версія битиме на відстань до 650 кілометрів. 

Одна пускова зможе нести одразу два PrSM замість одного ATACMS. Ще одна особливість — можливість знищувати морські та сухопутні об’єкти (попередниця призначена тільки для наземних атак).

Це вкрай важливий проєкт для армії США, адже виробництво ATACMS припинилося ще у 2007 році — всього було зроблено близько 3 700 ракет. Це одна з ймовірних причин, чому американський уряд не погоджує їх передачу Україні. Тобто йдеться про цінний, але вичерпний ресурс.

«Строки завершення робіт над PrSM заплановані на весну 2025 року. Відповідний прогрес над розробкою може мати певне значення для отримання Україною ATACMS. Бо одна справа мати гарантії існування заміни цих ракет на нові зразки. Зовсім інша — коли ракети для Пентагону залишаються складно відновлювальним ресурсом», — вважають експерти з Defense Express.

Раніше Заборона розповідала про прогрес з передачею ЗСУ німецьких ракет Taurus. Це крилата ракета, яка є фактично повним аналогом Storm Shadow, але з більшою дальністю польоту та дещо зміненою бойовою частиною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій