Країна-союзниця могла таємно передати ЗСУ БТР-амфібії з миротворчих місій
- В Україні помітили БТР, про поставку яких офіційно не заявляла жодна держава-партнерка.
- ХА-180 є дуже потужною повнопривідною машиною, яка має високу прохідність навіть у мокрому піску чи в’язкому ґрунті.
- У 80-х роках ці броньовики активно використовували у миротворчих місіях ООН. Зараз вони знаходяться на озброєнні в НАТО.
Збройні сили України отримали потужні бронетранспортери ХА-180, Pasi. Їх виробником є Фінляндія, але також знаходяться на озброєнні й інших країн-союзниць, зокрема Естонії. Техніка здатна перевозити більше військовослужбовців, ніж більшість навіть сучасних броньовиків.
Заборона розповідає про основні характеристики БТР, які передали українським воїнам.
Бронетранспортер Sisu: характеристики
Розслідувачі проєкту Ukraine Weapons Tracker помітили в Україні бронетранспортер ХА-180, також відомий як Pasi або Sisu. Про постачання таких БТР для українських воїнів офіційно не заявляла жодна країна, але, судячи з камуфляжу, техніку могла передати країна-виробник Фінляндія.
Бронетранспортер було розроблено у 1983 році спеціально, щоб замінити застарілі БТР-60П, які знаходилися на озброєнні фінської армії. Спочатку техніка призначалася виключно для внутрішнього використання, але виявилася ідеальною для миротворчих операцій сил ООН, тому її почали експортувати також у Норвегію, Австрію, Ірландію та Швецію для військ, які діяли в зонах конфлікту, пише Military Today.
Всього було випущено понад 1200 машин усіх модифікацій. Близько 400 і досі перебуває на озброєнні фінської армії. Решта були списані або знаходяться у військах чотирьох країн-учасників місій ООН. Також броньовики придбала Естонія.
Читати більше новин в TelegramЦе високопотужна машина на колісному шасі 6×6 військової вантажівки Sisu SA-150 (звідси і одна з назв). Вона оснащена дизельним двигуном Valmet 611 DSBJA з турбонаддувом потужністю 236 кінських сил. Здатна розвивати швидкість до 100 км/год по шосе, а також долати водні перешкоди зі швидкістю до 9 км/годину. Має повний привід і хорошу прохідність. Цей БТР є повною амфібією і на воді приводиться в рух двома водометами.
Особливістю є те, що броньовик здатен перевозити більше військових, ніж інші навіть сучасні машини. У класичній моделі XA-180 може вільно перебувати до 14 десантників у повному екіпіруванні (літня форма) або близько 10 у зимовій формі. А от у версії ХА-185 (перша модифікація) — до 16 військових. Для порівняння, більшість БТР вміщує 5-8 солдатів у екіпіруванні.
Нетиповим як для БТР є і компонування Pasi: двигун розташований позаду водія з лівого боку. Броня доволі міцна і у різних варіаціях техніки може бути від 6 до 12 міліметрів. Дно корпусу має покращений протимінний захист. Передні вікна куленепробивні. У бойових умовах вони додатково прикриваються захисними люками.
XA-180 має на озброєнні 12.7-мм важкий кулемет на кільцевій установці (у деяких замінений на дві башти з меншими кулеметами). Автомобіль має кілька отворів для вогню, тож військові у кабіні також можуть стріляти зі зброї.
Раніше Заборона розповідала про наймасовіші у світі бронетранспортери М113, які країни-союзниці постачають Україні, та про те, чим вони дуже корисні ЗСУ.
Читати більше новин в Telegram