'
Читаєте зараз
Табу знято: з чим і для яких завдань країни НАТО можуть відрядити свої війська в Україну

Табу знято: з чим і для яких завдань країни НАТО можуть відрядити свої війська в Україну

Svitlana Hudkova

У Північноатлантичному альянсі допускають можливість відправлення військ в Україну. Принаймні така опція обговорювалася з деякими лідерами країн-членів НАТО під час саміту на підтримку України в Парижі. І хоча після слів французького президента Емманюеля Макрона багато очільників інших європейських держав відкинули можливість відрядження армій на українську територію, у декого ця ідея все-таки знайшла підтримку.

Чи бути іноземним військам в Україні, разом з експертами розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Відрядження армій країн НАТО

Заява Макрона стала певним шоком та несподіванкою не лише для України, а й для європейських лідерів. Один за одним почали виходити звернення від очільників різних держав щодо неможливості розміщення на українській території військ будь-якої з країн НАТО. Та попри суспільний резонанс і хвилю критики, французький президент наполіг на тому, що його слова ретельно продумані та виважені. І вони знайшли підтримку серед інших країн, зокрема країн Балтії. Ба більше, видання Le Monde, посилаючись на свої джерела, повідомило, що Франція вивчає можливість дозволити спецпризначенцям та іншим військовим підрозділам перетинати кордон України. 

Сергій Кузан. Фото: Сергій Кузан / Facebook

На думку голови Українського центру безпеки та співробітництва Сергія Кузана, Київ зробив все від себе залежне, щоби підготувати військову інфраструктуру для участі іноземних громадян у захисті української держави.

«Ухвалений відповідний закон “Про військову службу і військовий обов’язок”, також є Інтернаціональний легіон, в якому проходять військову службу іноземні громадяни. Тобто механізми у нас є», — говорить він.

Читати більше новин в Telegram

До того ж дозвіл НАТО на відрядження військ необов’язковий. Тим більше що, як вважає військовий експерт, уряди та влада окремих країн самі даватимуть на це дозвіл, аби не бути прив’язаними до Альянсу та не дозволяти Росії говорити, що НАТО вступило у війну. «Тут немає жодних проблем. Французький президент у своїх адміністративних функціях має набагато більше повноважень, ніж його європейські колеги. І він може своїм рішенням відправити французькі війська в Україну», — зазначив Кузан.

Олександр Мусієнко. Фото: Олександр Мусієнко / Facebook

Та найголовніше те, що Макрон зняв табу на такі розмови. І це вже означає перехід від партнерських до саме союзницьких відносин із можливістю завести військовий контингент на українську територію, додає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

«Вочевидь є розуміння, що вже замало порушувати питання лише про пришвидшення надання Україні різних систем озброєння. Настав час питання про оформлення військової коаліції саме союзників, а не просто партнерів, для підтримки України та можливої участі в бойових діях проти агресора на українській території», — сказав експерт.

Що можуть робити іноземні війська в Україні

За словами Макрона, якщо рішення і буде ухвалено, то французькі військові не братимуть безпосередньої участі в бойових діях, але можуть бути відправлені для навчання українських військових, охорони кордону України та поліпшення протиповітряної оборони.

Це вже може суттєво допомогти українським Силам оборони, вважає Сергій Кузан.

«Разом з північними кордонами з Росією та Білоруссю маємо близько 4 000 кілометрів фронту. Також не забуваймо про південь та Придністров’я. Тобто є різні ділянки кордону, є військові об’єкти всередині країни, де могли б бути залучені французькі війська, і, відповідно, вивільнені наші підрозділи, щоби була змога проводити більше ротацій на передовій», — пояснює експерт.

Поява іноземних військ забезпечить більше захищених українських територій, каже Мусієнко. «Вочевидь ці війська будуть прибувати зі зброєю та технікою, з якимсь обладнанням, і допомагатимуть українським військовим. Нехай не в бою, хоча в Інтернаціональному легіоні ЗСУ вже воює близько 20 тисяч іноземців, і раптом легіон може поповнитися ще 20–30 тисячами добровольців», — не виключає експерт.

Та навіть якщо до України і прибудуть іноземні війська, Кузан все ж не радить сподіватися, що це будуть великі угруповання, порівнянні з українськими Силами оборони. 

«Мова не йде про якийсь великий контингент. Вся активна армія Франції — це близько 200 тисяч осіб. Можливо, кілька тисяч, якщо не сотень, може приїхати до нас під конкретну місію: для навчання наших військових чи технічного обслуговування», — сказав він.

Маніпуляція Макрона

Станіслав Желіховський. Фото: Станіслав Желіховський / Facebook 

Кандидат політичних наук, член-кореспондент Української академії геополітики та геостратегії Станіслав Желіховський вважає, що порушення питання французьким президентом варто розглядати через призму його бажання тримати лідерство на європейському континенті, за яке він конкурує з Німеччиною. Але, на думку експерта, це не означає, що війська Франції чи іншої країни НАТО дійсно перетнуть кордон з Україною.

«Варто розуміти той факт, що війська наших партнерів можуть бути введені лише тоді, коли РФ буде досягати значних успіхів на полі бою. Коли європейці побачать, що війна вже впритул наближається до їхніх кордонів. Як ми розуміємо, це фактично означає майже повну окупацію української держави. Лише за таких умов це стане можливим», — каже політолог.

До речі, сам Макрон пізніше заявив, що, попри розмови, Париж не розглядає можливість виряджання французьких військ в Україну в найближчому майбутньому.

А на думку Желіховського, заяви лідера Франції взагалі могли бути певною маніпуляцією для підштовхування країн Європи та США до ухвалення швидших рішень щодо передачі Україні усієї необхідної військової допомоги. «Це міг бути такий сигнал. Мовляв, якщо не допомагати Україні, це дасть Росії можливість отримати тактичну та стратегічну перевагу на полі бої. І якщо російська армія почне перемагати, тоді вже європейські країни будуть змушені вводити війська. Тому це могла бути певна маніпуляція: так би мовити, поки таких намірів немає, але щоби цього не сталося, потрібно виділяти більше допомоги Україні», — пояснив Станіслав Желіховський.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій