Читаєте зараз
Кремль намагався заблокувати поставки танків для ЗСУ: розслідувачі розкрили схему

Кремль намагався заблокувати поставки танків для ЗСУ: розслідувачі розкрили схему

Ilona Kivva
Автор:
  • В німецькому парламенті є ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD), яка займає 83 із 736 місць.
  • До повномасштабного вторгнення РФ її представники регулярно їздили у Росію. Після 24 лютого вони це роблять, але не так відкрито.
  • 5 липня 2023 року депутати від партії подали позов на уряд ФРН через поставки зброї в Україну. Журналісти знайшли докази, що це була вказівка Кремля.

Москва лобіює свої інтереси через партію завдяки посередникам. Ними, серед інших, виступають прокремлівські пропагандисти. Вони отримують замовлення, передають її представникам партії, а потім звітують перед верхівкою. Це можуть бути судові позови, публічні виступи депутатів чи законопроєкти. Кожен проєкт — ціла кампанія з медійною та фінансовою підтримкою.

Заборона розповідає про результати спільного розслідування The Insider та Spiegel.


AfD: як пов’язана з Москвою

«Альтернатива для Німеччини» (AfD) — ультраправа партія, яка займає 83 із 736 місць у Бундестазі і є п’ятою за величиною. Вона почала набирати популярність навесні-2023 року і за деякими опитуваннями навіть обігнала Соціал-демократичну партію Німеччини (СДП), до якої входить канцлер Олаф Шольц.

Наміри німців щодо голосування за партії в національному парламенті Німеччини. Інфографіка: Politico

Члени AfD не приховують своєї симпатії до російської влади. Так, до 24 лютого 2022 року представники партії були частими гостями в Росії та в анексованому Криму. У грудні 2020 року делегація була на аудієнції у міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Після російського вторгнення в Україну кількість відкритих прихильників Росії зменшилася — партія, як і решта парламентських, навіть публічно засудила агресію. При цьому ще на початку лютого депутат Штефен Котре став учасником ток-шоу кремлівського пропагандиста Володимира Соловйова. А от співголова партії Александер Гауланд був запрошений Кремлем на урочисту зустріч 9 травня 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

AfD 5 липня 2023 року подала судовий позов проти власного уряду, щоб зупинити постачання зброї в Україну. Формальний привід — постачання озброєнь не погоджено з Бундестагом (німецькі закони не вимагають цього). Є докази, що це було зроблено за вказівкою та на гроші Кремля, йдеться у спільному розслідуванні The Insider та Spiegel.

Також депутати німецької партії нібито регулярно отримували від Москви тексти своїх виступів та лобіювали кремлівські ініціативи.

Вплив Кремля на Бундестаг: схема

Офіційно «Альтернатива для Німеччини» не визнає свого зв’язку з Росією. Докази були знайдені після злому листування російського пропагандиста Владіміра Сергієнка. Він називає себе політологом і часто виступає на російських та навіть німецьких політичних ток-шоу. Виявилося, що він один із тих, завдяки кому Кремль керує діями AfD.

Владімір Сергієнко. Фото: The Insider

Схема така:

  • кремлівські куратори, наближені до влади, відправляють інструкції Сергієнку;
  • він зв’язується з представниками німецької партії: видає вказівки, надає фінансову підтримку, веде постійний супровідний діалог, забезпечує юридичну допомогу, а також забезпечує зворотний зв’язок з Кремлем;
  • депутати у визначені строки виконують завдання Кремля.

«Робота уряду буде ускладнена. Ця ситуація для нас виграшна, оскільки танки в будь-якому випадку або будуть поставлені набагато пізніше, ніж планується, або буде прийнята судова заборона. Для підтримки цих дій потрібно: схвалення, медійна підтримка, фінансова підтримка. Окремо використовуються депутатські запити та відповіді наукової служби Бундестагу», — йдеться у листуванні Сергієнка з кремлівським куратором про судовий позов AfD проти німецького уряду. 

Також у переписках є дані про лист Папі Римському від політика з німецької партії та за сумісництвом президента Асоціації із захисту російськомовних у ФРН Ульріха Ойме, де той просить звернути увагу на «гоніння християн в Україні». Чернетку звернення написали у Москві, вже через Сергієнка вона потрапила до Ойме.

Гроші для реалізації планів платили також через пропагандиста. Частину він привозив у Німеччину готівкою, а решту перераховував через підконтрольну його некомерційну організацію.

Результати розслідування передали спецслужбам ФРН. Вони вже розглядають Сергієнка як фігуранта справи про шпигунство. 

Раніше Заборона розповідала про масштабне розслідування Politico, яке доводить, що РФ купує у Китаю військове спорядження та дрони.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій