Кремль розкачує тему про українську брудну бомбу: аналітики пояснили навіщо
- Брудні бомби ще ніколи не використовували при збройних конфліктах.
- Франція, Велика Британія та США назвали звинувачення брехливими.
- Росія, ймовірно, почала кампанію з розповсюдження фейку після інтерв’ю президента України.
У Російській Федерації поширили фейк, нібито Україна готує провокації із застосуванням радіорозсіювальної зброї. Це вибухівка, яка здатна розпилити радіочастинки у вигляді порошку на невеликій території, тобто це фактично саморобна радіоактивна бомба. Подібні вкиди можуть бути частиною плану Кремля щодо тиску на Захід.
Заборона розповідає про заяву Шойгу щодо української брудної бомби, що це таке і навіщо РФ використовує подібні фейки.
Шойгу заявив про радіоактивну зброю в Україні
Міністр оборони Російської Федерації у телефонних перемовинах з очільниками оборонних відомств США, Франції, Туреччини та Великої Британії заявив про нібито підготовку Україною провокації із застосуванням на власній території зброї, яка може спричинити радіаційне забруднення — брудної бомби.
Уряди трьох держав-союзниць відреагували спільною заявою, у якій рішуче відкинули звинувачення Сергія Шойгу.
«Наші країни чітко дали зрозуміти, що всі ми відкидаємо відверто брехливі звинувачення Росії про те, що Україна готується застосувати брудну бомбу на власній території. Світ розгляне будь-яку спробу використати це звинувачення як привід для ескалації. Ми також відкидаємо будь-який привід для ескалації з боку Росії», — йдеться в комюніке.
Читати більше новин в TelegramМіністр оборони України Олексій Резніков назвав закиди РФ елементом кремлівської тактики.
«Брехня щодо брудної бомби, яку начебто готується застосувати Україна, – це елемент вже звичної стратегії, коли російські злочинці намагаються превентивно звинуватити у своєму злочині жертву агресії. Після 24 лютого Росія відкрито погрожує застосуванням ядерної зброї. Навесні вона свідомо провокувала катастрофу на Чорнобильській АЕС, а зараз шантажує світ катастрофою на Запорізькій АЕС. Її ракети створюють небезпеку для інших атомних об’єктів України», — сказав очільник відомства.
Українські ядерні об’єкти відкриті для МАГАТЕ: тож можна переконатися, що звинувачення РФ неправдиві.
Зазначимо, що Росія, ймовірно, почала кампанію з розповсюдження фейку після інтерв’ю президента України канадським каналам CTV та CBC. Державне російське інформаційне агентство «РИА Новости» опублікувало матеріал, у якому йдеться, що офіційний Київ нібито готує на території своєї країни провокацію, пов’язану з підривом брудної бомби або малопотужного ядерного боєприпасу, аби звинуватити у цьому Росію.
У розмові з журналістами Зеленський прокоментував заклики у російських ЗМІ вдарити по центру прийняття рішень в Києві, тобто по Банковій.
«Якщо меседж звучить, що буде удар по центру ухвалення рішень, то відповідь світу повинна бути наступною: “Дивись, якщо ти удариш по Банковій, то буде удар там, де ти знаходишся – той, хто дає завдання вбивати людей. Якщо ти так зробиш, то через секунду, вже попри результати твого удару, буде удар по центру ухвалення рішень у тебе”», — сказав президент.
Що таке брудна бомба
Радіологічний розсіювальний пристрій (RDD) або брудна бомба — це по суті звичайна вибухівка, до якої приєднується ємність з радіоактивними речовинами у вигляді порошку або гранул, пояснили у Центрі з контролю та профілактики захворювань США (CDC).
«Коли детонує динаміт або інша вибухівка, вибух переносить радіоактивний матеріал у навколишнє середовище. Основна небезпека брудної бомби — це вибух, а не радіація. Він може спричинити серйозні травми та матеріальні збитки. Лише люди, які перебувають дуже близько до місця вибуху, будуть піддаватися достатній для негайного серйозного захворювання радіації», — кажуть експерти CDC.
Таку зброю ще ніколи не використовували при збройних конфліктах, тому її ефективність лише теоретична, розповів професор політології Тулейнського університету Крістофер Феттвайс.
«Ідея про те, що українці використають брудну бомбу на власній території, є божевільною. Мені здається, що це один із тих плодів уяви Путіна, які він любить викидати і показувати на RT. Для українців не було б сенсу робити щось подібне. Навіть намагатися налаштувати громадську думку проти росіян, бо чому б хтось вірив росіянам?» — сказав Феттвайс.
Путін намагається стримати підтримку України Заходом — ISW
Заява Сергія Шойгу є частиною давньої інформаційної кампанії РФ, вважають у Інституті вивчення війни (ISW).
Так, Кремль неодноразово робив подібні вкиди через ЗМІ та у якості нібито офіційних заяв, наприклад:
- у квітні Міністерство оборони Росії заявило, що США нібито готують провокації для звинувачення Збройних сил Росії у застосуванні хімічної, біологічної або тактичної ядерної зброї;
- у своїй промові перед вторгненням 24 лютого Путін заявив, що Україна готується до ядерного нападу на Росію;
- російські пропагандисти-співучасники поширюють дезінформацію, що західні держави підтримують розробку Україною ядерної зброї.
«Заклики Шойгу і посилення російськими державними ЗМІ фальшивих погроз про бомби мають на меті залякати західні держави, щоб вони припинили або обмежили підтримку України. Адже Росія стикається з продовженням військових невдач і ймовірною втратою західного Херсона до кінця [2022] року. Путін намагається змусити Україну прийняти його умови та стримати подальшу підтримку України Заходом за допомогою ядерної зброї», — пояснили військові аналітики.
Водночас, за словами експертів, Кремль навряд чи готує справжній ядерний удар під фальшивим прапором, щоб підтвердити власні фейки.
Раніше Заборона розповідала про прогноз авторитетних військових аналітиків щодо швидкого звільнення Херсонської області Збройними силами України.
Читати більше новин в Telegram