Читаєте зараз
Крипта досягла дна. Трейдер №1 спрогнозував банкрутство бірж

Крипта досягла дна. Трейдер №1 спрогнозував банкрутство бірж

Markiian Oliiarnyk
  • З листопада 2021 року до кінця червня 2022 року ринкова вартість криптовалют впала на $2 трильйони.
  • Деякі малі криптовалютні біржі з близько 600 фактично опинилися на межі банкрутства.
  • Більшість із них стали заручниками власної гонитви за надприбутками, коли ринок крипти був на своєму піку.

Історичне падіння Bitcoin у середині червня 2022 року може бути не найгіршим потрясінням криптовалютного ринку. Засновник криптофірми FTX і найбагатший інвестор у цифрові активи Сем Банкман-Фрід прогнозує, що масове банкрутство криптобірж ще попереду. Більшість із них будували свою бізнес-стратегію з розрахунком на постійне зростання ринку і вони виявилися зовсім не пристосованими до обвалу цін.

Заборона розповідає про реалії ринку крипти за слова передового криптоінвестора. 


Неплатоспроможність криптобірж: пояснення Сема Банкман-Фріда

Серйозна хвиля обвалів малих криптобірж наближається на тлі загального падіння ринку цифрових валют, пише Forbes. Кілька з них уже дійшли до межі, коли не можуть розплатитися зі своїми клієнтами та кредиторами.

«Деякі біржі третього рівня вже неплатоспроможні, але поки про це не говорять… Є компанії, які зайшли занадто далеко, і їх недоцільно підтримувати через суттєві діри у балансі, проблеми з регулюванням або через те, що від бізнесу залишилося занадто мало, щоб його рятувати», — цитує найбагатшого криптотрейдера видання Forbes.

Сем Банкман-Фрід відомий тим, що часто займається порятунком збиткових фірм. Так, наприклад, через свою криптокомпанію Alameda він надав $750 мільйонів кредиту цифровим платформам BlockFi та Voyager Digital. Але мільярдер ризикує не повернути свої інвестиції. Як пише Forbes, на одному лише Voyager Банкман-Фрід може втратити $70 млн, а все через те, що компанія реально виявилася на межі банкрутства — її акції торгуються за копійки, а ринкова капіталізація впала до $62 млн з $3 мільярдів, які фіксувалися у 2021 році.

Читати більше новин в Telegram
Сем Бфткман-Фрід, засновник та СЕО FTX Cryptocurrency Derivatives Exchange. Фото: Sarah Silbiger/Bloomberg via Getty Images

Під час ейфорії зростання цін на криптовалюту біржі продовжували підвищувати ставки, щоб залучити клієнтів щедрою прибутковістю. Так, BlockFi або Voyager наобіцяли своїм клієнтам доходи понад 12% на рік. Виплати вони здійснювали шляхом стягнення набагато більших відсотків з позичальників або шляхом використання цих грошей у децентралізованих фінансових програмах DeFi. Це добре працювало, коли ринок криптовалют зростав, а коли він почав стрімко падати, ця бізнес-стратегія обернулася катастрофою.

Втрати криптовалютного ринку на 29 червня 2022 

Від листопада 2021 року по кінець червня 2022 року ринкова вартість криптовалют скоротилася на майже $2 трильйони. Ринок здригнуло закриття у травні 2022 року двох провідних цифрових активів: Luna з капіталізацією в $40 мільярдів і стейблкоїна TerraUSD з капіталізацією на $16 млрд.

Вони виявилися проблемними активами, що ще на початку року завдало великих збитків криптоінвесторам. Так, наприклад, біржа Coinbase, яка є найбільшим конкурентом компанії FTX, заснованої Банкман-Фрідом, у першому кварталі-2022 втратила $432 мільйони, а її акції впали на майже 90% від рекордного максимуму.

Закриття проєктів Luna/Terra сильно вдарило по головній криптовалюті світу біткоїну, який у червні торгувався нижче $20 000 за токен, що є найнижчим рівнем з грудня 2020 року. А це, своєю чергою, потягнуло до низу цілу купу дрібніших цифрових валют. Зокрема сильно дісталося криптомайнерам, чиї акції, зокрема Marathon Digital Holdings і Riot Blockchain, впали на понад 60% від початку року.

Раніше Заборона розповідала про провал запуску криптовалюти Diem від компанії Meta Марка Цукерберга, після чого у Facebook та Instagram змінилися правила розміщення реклами цифрових активів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій