Читаєте зараз
Куп’янськ-Лиман: військовий аналітик пояснив, чому для РФ цей напрямок вкрай важливий

Куп’янськ-Лиман: військовий аналітик пояснив, чому для РФ цей напрямок вкрай важливий

Ilona Kivva
Автор:
  • Сили оборони України регулярно відбивають атаки одразу на кількох напрямках у Харківській, Донецькій та Луганській областях.
  • Росіяни дещо змінили тактику і по всій лінії фронту б’ють одночасно по кількох флангах (в основному по двох). Приміром, так діє ворог на Лиманському та Куп’янському напрямках.
  • Навіть у разі успіху під Куп’янськом просування на Харків, на думку військового експерта, малоймовірне.

Плани наступу російських військ можуть мати на меті вихід на адміністративні кордони Донецької області. Так, при просуванні по лінії Куп’янська Вузлового дозволить ворогу вийти на Ізюм, що відкриє шлях до Слов’янська і Краматорська. 

Заборона розповідає про ймовірну стратегію ворога на весну 2024 року.

Наступ РФ у Харківській і Донецькій областях: ситуація 25 березня

Генеральний штаб ЗСУ у своєму ранковому зведені 25 березня 2024 року заявив, що Сили оборони успішно відбивають атаки одразу на кількох напрямках у Харківській, Донецькій та Луганській областях:

  • так, на Купʼянському напрямку вдалось відбити атаку росіян в районі населеного пункту Синьківка Харківської області;
  • на Лиманському напрямку ворог здійснив 8 атак біля Білогорівки Луганської області та Ямполівки та Веселого у Донецькій області. Окупанти застосовували авіацію, намагаючись прорвати оборону;
  • на Бахмутському напрямку росіяни здійснили 8 безрезультатних атак в районі Богданівки, Кліщіївки та Андріївки (Донецька область);
  • на Авдіївському напрямку, вдалось відбити 10 атак в районах Бердичів та Первомайського Донецької області.

При цьому аналітики з Deep State стверджують, що окупанти просунулись в районі Новомихайлівки, що на Марʼїнському напрямку.

Новомихайлівка на мапі Донецької області. Скриншот: Google Maps

Читати більше новин в Telegram

Два на два: тактика армії Росії у березні 2024 року

Росіяни по всіх напрямках фронту б’ють одночасно по декількох флангах, в основному по двох. Саме за такою тактикою діє ворог на Лиманському, Куп’янському, Авдіївському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках, пояснив військовий експерт Дмитро Снєгирьов.

Приміром, на Маріїнському напрямку тиснуть одночасно в бік Курахового та Вугледару, а на Бахмутському: Кліщіївки та Баогданівки-Хромового.

«Вугледар вони втомилися вже штурмувати безуспішно. Ви всі пам’ятаєте ті феєричні відео спалення танкових колон поблизу. Там за рахунок відповідно і ландшафту місцевості — ешелонована оборона. Прорвати вони її не можуть і навряд чи зможуть. Тому прийняте рішення флангового охоплення українських позицій якраз з боку Мар’їнки. І один з векторів їхнього можливого просування це якраз в бік Вугледара… Богданівка-Хромове — вихід на Часів Яр. Часів Яр їм цікавий. Він прикриває рух подальший на Костянтинівку, Слов’янськ, Краматорськ», — каже аналітик.

Лиман: чому важливий для РФ 

Саме на Лиманському напрямку, на думку Снєгирьова, найближчими місяцями можливе загострення ситуації.

«Лиманський напрямок — це бої в районі Білогорівки та одночасно удар з району Веселого (Донецька область). Це намагання створити оперативне оточення українських військ в районі Сіверська. Загроза серйозна, є просування в районі Білогорівки. Бої ведуться безпосередньо в промзоні. Першу і другу лінію вони прорвали. Безпосередньо наразі вже бої на третій лінії. Залучені й резерви. Це друга загальновійськова армія і 7 бригада, другого армійського корпусу «ЛНР». Плюс новітні зразки російського ВПК, яких немає на інших ділянках фронту (САУ ‘Малка’ 203-мм калібру, ТОС ‘Тосочка’)», — каже аналітик.

Атаки по лінії Терни-Ямполівка, які регулярно здійснює ворог, можуть проводитися виходу саме на Лиман. Це стратегічний, транспортний хаб Збройних сил України та ключовий пункт оборони. 

«Досить серйозна ситуація. Є, на жаль, певні тактичні успіхи окупантів саме в напрямку Терен. Тобто в пріоритеті Куп’янсько-Лиманський напрямок. Про те, що саме він в пріоритеті окупантів, свідчить наявність і оперативних резервів, і загальна чисельність російського угрупування від 120 до 130 000, ну навіть якщо мінімум 120 000. Для розуміння: Авдіївський напрямок — це приблизно до 60 000 особового складу, тобто вдвічі менше. Плюс важкої бронетехніки 1300 одиниць. Причому на Куп’янському напрямку зосереджені найбільш боєздатні підрозділи Збройних сил Російської Федерації», — пояснив Снєгирьов.

Лиман, Куп’янськ, Терни, Ямполівка, Білогорівка на карті. Скріншот: Google Maps

При цьому Інститут вивчення війни (ISW) наголошував на організованості наступальних дій російських військ на вісі Купʼянськ-Кремінна ще в лютому 2024 року. Там підкреслювали, що ширшою метою цих атак одразу на кількох напрямках може бути вихід до східного берега річки Оскіл. В іншому випадку захоплення росіянами населених пунктів на цих напрямках матиме лише обмежене тактичне значення.

Частина річки Оскіл на карті. Скріншот: Google Maps

«Захоплення східного берега Куп’янська, Куп’янськ-Вузлового, Курилівки, Кругляківки, Борової, населених пунктів на південь від Борової та районів біля або на північ від Лиману, а також районів, де є переправи через річки, ймовірно, створить умови, які унеможливлять знаходження українських військових на східному березі р. Оскіл. Ця операція також дозволить російським силам безпечно утримувати цю ділянку фронту по річці», — йдеться в повідомленні ISW.

Сценарій 2022 року: мета ворога під Куп’янськом

Атаки на Куп’янсько-Лиманському напрямку, найімовірніше, переслідують вихід на Куп’янськ-Вузловий. У разі, якщо ворогу таки вдасться дістатися до міста, є кілька варіантів розвитку подій.

«Тут всі роблять, на мою думку, помилку. Бо говорять, що після Куп’янська, можливо, підуть на Харків. На мою думку, і за тією інформацією, яка є безпосередня з місця подій, в намірах окупантів вихід на Ізюм. І, відповідно, з Ізюма вже тиск на українські фланги, а саме — на угрупування в Донецькій області. Це ключові пункти оборони — Слов’янськ і Краматорськ Тобто вони будуть намагатися віддзеркалити події 2022 року, коли Ізюмське угрупування вважалося одним з найбільш боєздатних, чисельних і, відповідно, мало виконувати завдання щодо блокування українського угрупування в районі Слов’янська та Краматорська», — вважає Снєгирьов.

Скріншот: Google Maps

Таким чином, основні напрямки наступу російських військ можуть мати на меті вихід на адміністративні кордони Донецької області. Зробити це ворог, ймовірно, намагатиметься якнайшвидше (орієнтовно до кінця весни). Саме тоді саме тоді має прояснитися ситуація з допомогою Україні від США, а також мають виснажитися резерви ворога.

«Резервів просто не вистачить. Відповідно, вони розраховують на те, що до травня місяця не встигнуть підійти 800 000 снарядів, обіцяних коштом так званої чеської ініціативи. Постачання снарядів 155 калібру для потреб ЗСУ було анонсовано вже на квітень-травень. Тому так вони й поспішають», — переконаний аналітик.

Раніше Заборона розповідала про задачі Сухопутних сил на 2024 рік. Головне завдання — це стабілізація лінії фронту, з оглядом на плани Росії здійснити ривок.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій