Китай спіймали на поставках зброї РФ: чи можна це зупинити
- Серед товарів, які країна-терористка купує через КНР? в основному спорядження, дрони та прилади нічного бачення. У 2023 році Росія вже імпортувала продукції на понад $400 мільйонів.
- Кінцевими покупцями виступають російські фірми-одноденки. У них нульовий або мінімальний прибуток. При цьому вони замовляють партії по щонайменше 100 000 одиниць.
- Продукцію у документах вказують як спортивні товари, кераміку тощо.
Російська Федерація декларує китайську зброю та спорядження як товар подвійного призначення, oj досі практично не фігурує у західних санкціях. Зупинити такі поставки можна, тільки посиливши заборони для країн на продаж такої продукції.
Заборона розповідає про масштабне розслідування Politico. Одне таке вже призвело до перекриття одного зі шляхів.
Імпорт у Росію з КНР: шляхи поставок
Росія закуповує через Китайську Народну Республіку сотні тисяч касок, бронежилетів, безплотних літальних апаратів та окремих приладів до них. Так, лише з січня по липень 2023 року країна-терористка імпортувала дронів на понад $100 млн, броніків та елементів до них — на $225 млн, теплооптичних приладів — на $100 мільйонів, йдеться у розслідуванні Politico.
Журналісти проаналізували митні декларації, які укладаються між країнами та з’ясували, що товари маскують під так звані нешкідливі. Наприклад, замість бронежилета у документації вказується кераміка (керамічні плити кладуться у жилет), замість військових касок — шоломи для страйкболу і так далі.
Читати більше новин в TelegramДля здійснення поставок використовуються торгові посередники, дистриб’ютори і фірми-одноденки (виступають кінцевими покупцями).
«Декларації дозволяють кінцевому покупцеві засвідчити, що продукти є справжніми, і, по суті, роблять можливим імпорт товарів без прямої згоди виробника. Якщо товар продається через посередника, виробник може навіть не знати, що його товар їде до Росії. Однак реєстр доступний для пошуку, тому все ще легко знайти кінцевих покупців китайського комплекту», — пояснили у виданні.
Найчастіше у документації зустрічаються такі фірми-імпортери:
- Silva — компанія зі штаб-квартирою у східносибірському регіоні Бурятії. Була зареєстрована у вересні-2022 і за весь рік мала нульовий дохід. При цьому у січні-2023 вона подала декларації з описом замовлень на 100 000 бронежилетів і 100 000 касок, виробником яких є китайська компанія Shanghai H Win;
- Rika — російська компанія у січні-2023 задекларувала партію шоломів від компанії Deekon Shanghai, яка має спільну адресу з Shanghai H Win. Вже у березні було закуплено також партію бронежилетів із Shanghai H Win. Окрім захисного спорядження, журналісти знайшли угоди на термооптичне обладнання (нічні приціли) з Китаю на $11 мільйонів;
- Legittelekom — зареєстрована у Москві як транспортно-експедиторська компанія. Фігурує як покупець 100 000 одиниць шоломів і 100 000 костюмів верхнього одягу від Deekon Shanghai;
- Pozitron — базується у Ростові-на-Дону. Компанія імпортувала нібито страйкбольні шоломи та кераміку (читати каски і бронежилети) на понад $60 млн. Закупили товар у китайської фірми Beijing KRNatural. Pozitron також придбав низку дронів у китайської транснаціональної компанії SZ DJI Technology Co. Серед зазначених моделей є ті, що вже були помічені в Україні, наприклад, Mavic 2 Enterprise Advanced від DJI або легкий дрон Mini 2. Офіційно основним видом діяльності ТОВ «Позитрон» є купівля-продаж спортивних товарів та тканин;
- Gigantshina, Vozdukh, «Небесная механика» — між фірмами розпорошені замовлення на дрони від DJI та її дочірніх компаній. «Небесная механика» до повномасштабного вторгнення була офіційним дистриб’ютором китайської компанії в Росії.
Ukrainian soldiers stress test a Russian 6B47 Kevlar helmet pic.twitter.com/PW278Lxmab
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 27, 2022
«На перший погляд, опис товару в деклараціях і митних документах здається досить нешкідливим. Так, страйкбольні шоломи призначені для пейнтболу, а не для військового використання. Однак це звичайна практика — позначати товари подвійного призначення [можна використовувати як для ВПК, так і для цивільних цілей, приміром, такими є деякі комп’ютерні чипи] як цивільні, коли вони насправді призначені для бойових дій», — кажуть експерти з міжнародної торгівлі, з якими поспілкувалося Politco.
Таким чином РФ обходить західні санкції, у яких чітко прописані заборони на продукцію для військових цілей. Річ у тім, що товари подвійного призначення продавати Росії можна — заборону накладено тільки на деякі окремі вид, наприклад, ті ж чипи.
Єдиний спосіб зупинити приховані поставки — посилити режим санкцій, остаточно включивши таку продукцію у перелік забороненої. Прецедент вже є: у березні-2023 Politico викрило компанію під назвою Tekhkrim, яка імпортувала китайську штурмову зброю, позначаючи її як мисливські рушниці. Сполучені Штати відреагували і наклали санкції — тепер за діяльністю фірми пильно стежать.
Раніше Заборона розповідала про ланцюги поставок деталей для російської зброї. Отримати комплектуючі напряму держава-агресорка не може, тому для закупівель використовуються підставні фірми і головна компанія-прокладка.
Читати більше новин в Telegram