'
Читаєте зараз
Лазерна стіна: Ізраїль першим у світі поставить повний надсучасний захист від БпЛА і ракет

Лазерна стіна: Ізраїль першим у світі поставить повний надсучасний захист від БпЛА і ракет

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна планує до середини 2025 року розташувати на південних і північних кордонах сучасні лазерні ППО.
  • Які конкретно комплекси планують розгорнути, не уточнюють, але відомо, що над розробкою працює компанія Rafael.
  • У 2022 році розробку успішно протестували на здатність протидіяти БпЛА, ракетам та снарядам.

Система Iron Beam здатна протидіяти вкрай широкому спектру загроз. Також вона не вимагає серйозних витрат на боєприпаси, адже самостійне генерує лазерний промінь. При цьому дальність дії системи складає всього 7 кілометрів, тож використовувати її як повністю самостійну установку навряд будуть. Найбільш імовірним є поєднання зі славнозвісним Залізним куполом.

Заборона розповідає про посилення протиповітряної оборони країни.


Laser-ППО: план Міноборони Ізраїлю

Країна планує до серпня 2024 року поставити частковий лазерний захист. Йдеться про розміщення комплексів протиповітряної оборони у найбільш небезпечних регіонах. Він буде направлений більшою мірою на ворожі дрони, зокрема, на іранські Shahed, пише The Jerusalem Post.

Ще у січні-2022 було оголошено, що техніку спочатку поставлять вздовж кордону сектора Газа, щоб перевірити ефективність. Якщо вона покаже хороший результат, її розгорнуть на всій північній частині країни. Вже до серпня 2025 року мають встановити комплекси також у південних регіонах. Таким чином буде вибудувано повний laser-захист. Самі ж установки розвинуть — мають намір до того часу зробити їх ефективними не тільки проти БпЛА, а і проти невеликих ракет та мінометних снарядів. Якщо все вдасться, Ізраїль стане першою у світі країною, яка досягла такого рівня використання лазерних ППО.

Моделювання роботи лазерної системи ППО. Ілюстрація: Міноборони Ізраїлю

Читати більше новин в Telegram

«Я знаю, що за останні три роки був досягнутий великий прогрес, і ми вклали в це багато грошей. Ми визначили, що система лазерного захисту має численні переваги, у які нам потрібно буде багато інвестувати. Я щасливий, що вона настільки прогресувала: дуже добре спрацювала під час польових випробувань», — розповів 22-й начальник Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Авів Кохаві.

Iron Beam: що за система

Які конкретно комплекси планують розгорнути, не уточнюють, але відомо, що над розробкою працює ізраїльська оборонна компанія Rafael. Одним із найбільших незавершених проєктів підприємства є лазерні системи Iron Beam.

Це так звана зброя високої енергії (HELWS) потужністю у 100 кВт. Вона стане першою оперативною системою у своєму класі, кажуть у Rafael.

Серед переваг установок називають такі:

  • нейтралізує широкий спектр загроз із високою точністю (невеликі ракети, БпЛА, снаряди);
  • може захищати як війська, бази, так і цивільні об’єкти;
  • спричиняє мінімальну супутню шкоду;
  • перехоплення майже нічого не коштує, адже замість снарядів система сама генерує лазерний промінь;
  • інтегрується з різними платформами та системами.

Серія бойових випробувань, що пройшла у квітні 2022 року, виявилася вкрай успішною. Системі вдалося збити всі цілі: від БпЛА до ракет.

У Міноборони країни кажуть, що розгортання техніки дозволить оточити Ізраїль стіною лазерів, яка захищатиме від найбільш поширених видів загроз. Однак фактично комплекс задумали лише як доповнення до славнозвісного Залізного купола. Ідея у тому, щоб частково розвантажити потужнішу систему. Особливо ефективно (у теорії) це працюватиме під час масованих атак. Так, Iron Beam перехоплюватиме невеликі ракети і дрони на ближніх дистанціях (до 7 км), а Iron Dome — більші і небезпечніші цілі. 

Раніше Заборона розповідала про принцип побудови багаторівневої системи ППО, а також про системи комплекси Skynex, які допоможуть створити таку в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій