Читаєте зараз
Легенда кіно Вілліс отримав діагноз: деменція. Що з людьми робить хвороба і як її розпізнати

Легенда кіно Вілліс отримав діагноз: деменція. Що з людьми робить хвороба і як її розпізнати

Ilona Kivva
Автор:
  • Брюс Вілліс навесні 2022 року оголосив про завершення акторської кар’єри через афазію, яка виявилася лише симптомом іншої хвороби.
  • Ліків, як і чітких способів діагностики, не існує. Але перебіг може сповільнити правильна терапія та препарати.
  • Якщо у родині хтось мав таке захворювання, бажано пройти генетичний тест, аби точно знати, чи ви у групі ризику. 

Лікарі поставили актору діагноз хвороба Піка. Це рідкісний вид деменції, який, на відміну від Альцгеймера, не викликає швидкої втрати пам’яті, але впливає на мовний апарат та поведінку. У хворих часто змінюється настрій та спостерігаються асоціальні прояви, мова стає незв’язною та повільною.

Заборона розповідає про рідкісне захворювання, а також про те, як його виявили у актора.


Брюсу Віллісу поставили діагноз деменція 

У голлівудського актора ще навесні 2022 року виявили афазію. Це розлад мовлення, який виникає внаслідок локального ураження кори головного мозку. Знаменитості довелося завершити кар’єру у кіно, пише BBC.

Однак порушення швидко прогресувало, тому лікарі провели повторні обстеження і з’ясували, що це лише симптом набагато серйознішої хвороби — лобно-скроневої деменції.

«Не існує методів лікування цієї хвороби. Ми сподіваємося, що це зміниться в наступні роки. Брюс завжди вірив у необхідність використовувати свій голос, щоб допомагати іншим і підвищувати обізнаність про важливі проблеми. Ми в глибині душі знаємо, що якби він міг, він би говорив, привертаючи увагу всього світу до тих, хто має справу з цією виснажливою хворобою та тим, як вона впливає на багатьох людей та їхні родини», — йдеться в заяві родини Вілліса, яку підписали дружина Емма Хемінг, колишня дружина та близька подруга Демі Мур, а також п’ятеро його дочок.

Читати більше новин в Telegram

Коротка довідка: Брюс Вілліс здобув світове визнання як актор у 1980-1990-х роках після зйомок у блокбастерах «Міцний горішок», «Шосте почуття», «Армагеддон» і «Кримінальне чтиво». За свою кар’єру він п’ять разів був номінований на Золотих глобус і у 1981 році здобув одну статуетку — за головну роль у серіалі «Детективне агентство Місячне сяйво». Також він є володарем двох нагород Emmy, одна з них за епізодичну роль у «Друзях».

Лобово-скронева деменція: симптоми

Деменція — хвороба, спричинена змінами у мозку, які викликають порушення розумових здібностей, пам’яті та опорно-рухового апарату. Вона має багато різних форм, одна з яких — хвороба Альцгеймера, розповіли у Національній службі охорони здоров’я Великої Британії (NHS).

Лобно-скронева деменція, або хвороба Піка, є рідкісною формою захворювання, яка викликає проблеми з поведінкою та мовою. Причини виникнення до кінця не вивчені, однак поки всі дослідження свідчать, що її спричиняє скупченням аномального білка в лобовій і скроневій частках головного мозку. Вважається, що вони пошкоджують клітини та перешкоджають їх правильній роботі.

Вона нерідко передається генетично. Так, приблизно у однієї з восьми людей, які мають хворобу Піка, є родичі, які страждали на це порушення.

Ознаками можуть бути:

  • особистісні та поведінкові зміни — людина може поводитись неадекватно або імпульсивно, нехтувати особистою гігієною, переїдати або втрачати мотивацію;
  • мовні проблеми – повільна вимова, складність з виговорюванням деяких звуків, неправильне використання слів чи їх дивний порядок у реченні;
  • проблеми з розумовими здібностями — людина часто і швидко відволікається, їй важко структурувати думки;
  • проблеми з пам’яттю – вони, як правило, виникають пізніше, на відміну від більш поширених форм деменції, таких як хвороба Альцгеймера.

Симптоми на останніх стадіях також можуть включати проблеми з ковтанням та втрату контролю над сечовим міхуром або кишечником.

Єдиного тесту на хворобу Піка не існує. Найперше, на що варто звертати увагу, це раптові порушення мови та поведінки. Якщо у родині хтось мав таке захворювання, бажано пройти генетичний тест, аби точно знати чи ви у групі ризику. Це не означає, що людина сто відсотків захворіє, але шанси підвищені.

Лікування також немає, але спеціальні препарати та правильна терапія можуть суттєво сповільнити перебіг. Середня тривалість життя після появи перших симптомів становить близько 8-10 років. Але це дуже індивідуально, і є випадки, коли хворі живуть набагато довше.

Раніше Заборона розповідала про синдром ригідної людини, який виявили у співачки Селін Діон. Це настільки рідкісна хвороба, що вражає одну людину на мільйон.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій