'
Читаєте зараз
Вчені знайшли код лікування хвороби Альцгеймера. Він захований у клітинах-зомбі

Вчені знайшли код лікування хвороби Альцгеймера. Він захований у клітинах-зомбі

Ilona Kivva
Автор:
  • Щороку у світі діагностують 10 млн нових випадків хвороби Альцгеймера.
  • Цей тип деменції поки є невиліковним та незворотним, хоча паралельно проводяться кілька досліджень, які можуть стати проривом.
  • Існуючі ліки сповільнюють хворобу: вони спрямовані на зменшення кількості білків тау та амілоїд.

Хворобу Альцгеймера можуть спричиняти зомбі-клітини, які виникають у мозку людини у процесі старіння. Велика їхня кількість призводить до запалення та порушень когнітивних функцій. Це відкриття може стати чи не найважливішим кроком до розробки дієвих препаратів для лікування цього типу деменції.

Заборона розповідає про дослідження вчених.


Препарати від лейкемії для лікування деменції: експеримент вчених

Понад 55 мільйонів людей у ​​всьому світі, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, живуть з Альцгеймером та іншими формами деменції, причому щороку діагностується 10 мільйонів нових випадків, пише National Geographic.  

Альцгеймер — це хвороба, при якій головний мозок припиняє правильно виконувати свої функції. Вона є (поки що) незворотною, тож поступово ушкоджується все більше ділянок. Найпершим фактором ризику є похилий вік. 

Дослідження 2022 року показали, що це може бути пов’язано зі збільшенням так званих зомбі-клітин — при старінні вони перестають функціонувати, але не відмирають. Натомість вони виділяють хімічні речовини, які викликають запалення та пошкоджують здорові тканини.

Читати більше новин в Telegram
Наслідки хвороби Альцгеймера. Жовтий колір показує клубки тау-білка, які є ознакою дегенеративних захворювань мозку. Блакитний колір позначає молекули, які вказують на стрес, пурпурний — це ознака пошкодження, яке неможливо відновити, а зелений — запалення, яке є результатом старіння. Синій, пурпуровий і зелений кольори у великій кількості означають, що там є зомбі-клітини. Інфографіка: National Geographic

Науковці зосередилися на цій особливості старіння мозку, аби перевірити, чи може знищення таких клітин стати новим методом лікування. В одному з експериментів на мишах перевірили дію сенолітиків — це клас препаратів, які знищують старіючі клітини, залишаючи здорові недоторканими. Дослідження показало, що тварини, яким давали препарат жили довше та були здоровішими. Тож, теоретично, ліки здатні полегшити понад 40 захворювань, пов’язаних із віком, зокрема, захистити мозок від руйнування на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера.

Оскільки більшість сенолітиків вже схвалені як лікарські засоби і широко використовуються у медицині, паралельно науковці проводять випробування препаратів на людях у вигляді експериментального лікування. Фокусуються на двох препаратах: дазатиніб — ліки від лейкемії, і кверцетин — поширена харчова добавка, отримана з рослин. Дослідження станом на початок 2023 року перебувають на ранній стадії.

Як лікують деменцію

При терапії Альцгеймера використовуються інгібітори холінестерази та NMDA-антагоністи, які сповільнюють мозкову діяльність і прогресування хвороби. У 2021 році Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA) схвалило перші за 18 років ліки іншого типу дії Aduhelm. Препарат для очищення від амілоїду — це білок, який в аномальній кількості скупчується у хворих. У Європі він так і не отримав схвалення.

Наприкінці 2022 року фармацевтичні компанії Biogen і Eisai заявили про позитивні результати ще одного антиамілоїдного препарату — леканемабу. 18-місячне дослідження за участю 1795 людей з ранньою стадією Альцгеймера показало, що препарат значно уповільнив, хоча й не зупинив, зниження когнітивних функцій і усунув великі скупчення амілоїду. FDA схвалило його у січні 2023 року. Однак також на початку руку було зафіксовано кілька смертей серед людей, які приймали його. 

Сенолітики можуть виявитися безпечнішими за леканемаб і навіть ефективнішими. Однак багато вчених вважають, що жодне лікування чи підхід не знищить хворобу, а лише допоможе її сповільнити. 

Лікування Альцгеймера: незвичні підходи

Значні недоліки в антиамілоїдних підходах призвели до пошуків інших методів, які засновані на процесах, які виникають у мозку при старінні.

Так, вчені з Імперського коледжу Лондона випробовують препарат силденафіл — Віагру. Його здатність посилювати кровообіг теоретично може полегшувати пошкодження кровоносних судин у людей з проблемами пам’яті або легкою формою Альцгеймера. 

Команда з Норвезького науково-технічного університету вивчає метод плазмотерапії. Науковці планують взяти кров у здорових спортивних людей від 18 до 40 років і ввести їхню плазму пацієнтам з ранньою хворобою Альцгеймера віком від 50 до 75 років. Приводом стали два дослідження, які показали, що:

  • кров молодих мишей може подовжити життя старших особин;
  • фізичні вправи змінюють склад крові таким чином, що здоров’я людей покращується.

Раніше Заборона розповідала про новітній метод діагностики хвороби Альцгеймера за допомогою спеціального аналізу крові. Тест має працювати навіть на найбільш ранніх стадіях захворювання, що вкрай важливо для ефективної терапії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій