'
Читаєте зараз
Лікарі діагностуватимуть Альцгеймер на ранніх стадіях аналізом крові: чому це прорив

Лікарі діагностуватимуть Альцгеймер на ранніх стадіях аналізом крові: чому це прорив

Ilona Kivva
Автор:
  • Альцгеймер є поки що невідворотним прогресуючим захворюванням, однак сучасні ліки дозволяють суттєво сповільнити його розвиток.
  • Найбільш ефективним методом діагностики є забір рідини зі спинного мозку — це вкрай болюча та небезпечна процедура.
  • Науковці протестували на 600 пацієнтах новітній спосіб, який виявився ще точнішим та швидким.

Лікарі зможуть з високою точністю діагностувати хворобу Альцгеймера за допомогою спеціального аналізу крові. Тест має працювати навіть на найбільш ранніх стадіях захворювання, що вкрай важливо для ефективної терапії, але нині вкрай складно.

Заборона розповідає про революційне досягнення вчених.


Хвороба Альцгеймера: як діагностують

Це найпоширеніший тип деменції — стану, у якому головний мозок припиняє правильно виконувати свої функції належним чином. Хворобу названо на честь лікаря, який вперше її описав, йдеться на офіційному сайті Асоціації Альцгеймера.

«Мозок складається з мільярдів нервових клітин, які з’єднуються одна з одною. При хворобі Альцгеймера зв’язки між цими клітинами втрачаються. Це пояснюється тим, що білки накопичуються та утворюють аномальні структури, які називаються бляшками та клубками. Згодом нервові клітини гинуть, а мозкова тканина втрачається», — пояснюють лікарі.

Альцгеймер є прогресуючою і незворотньою хворобою. Це означає, що поступово ушкоджується більше частин мозку. Процес можна лише сповільнити — середня тривалість життя після встановлення діагнозу становить вісім років.

Читати більше новин в Telegram

Які симптоми хвороби Альцгеймера:

  • проблеми з пам’яттю;
  • мова (можуть повторюватися або з труднощами стежити за розмовою);
  • бачення речей у трьох вимірах;
  • погіршення концентрації та організаційних навичок (може бути важко ухвалювати рішення, вирішувати проблеми або виконувати послідовність завдань, наприклад, готувати їжу;
  • порушення орієнтації у просторі.

Діагностика хвороби вкрай складна, а особливо на ранніх стадіях. Хвороба характеризується аномальними скупченнями білків амілоїда і тау у мозку. Ці зміни відображаються на рівнях білків у спинномозковій рідині, тому найефективнішим методом визначення хвороби є люмбальна пункція. Це дорога і вкрай болюча та небезпечна процедура, адже існує ризик пошкодити тканини спинного мозку.

Вчені розробили аналіз крові на деменцію

Команда науковців на чолі з вченими із Піттсбурзького університету розробили новий метод діагностики хвороби Альцгеймера. Вони пропонують робити це за допомогою новітнього аналізу крові, пише The Guardian.

Тест, за словами вчених, допоможе набагато швидше, дешевше та в рази менш болісно визначати хворобу, щоб раніше розпочинати терапію.

«Багато пацієнтів, навіть у США, не мають доступу до сканерів МРТ і ПЕТ. Доступність є головною проблемою. Розробка надійного аналізу крові була б важливим кроком вперед. Аналіз крові є дешевшим, безпечнішим і легшим у проведенні, і він може підвищити клінічну впевненість у діагностиці хвороби Альцгеймера», — сказав один з учасників дослідження професор Томас Карікарі.

Науковці зосередилися на розробці аналізу крові на основі антитіл, який би виявляв особливу форму тау-білка, специфічного для хвороби Альцгеймера. 

Прототип тесту вже перевірили на 600 пацієнтів на різних стадіях хвороби. У всіх випадках Альцгеймера вдалося точно відрізнити від інших нейродегенеративних захворювань. Рівні білка також тісно відповідали тяжкості амілоїдних бляшок і клубків в мозковій тканині людей, які померли від хвороби Альцгеймера, йдеться у науковій статті, опублікованій в журналі Brain.

Наступним кроком буде системна перевірка тесту на значно більшій кількості пацієнтів з різними стадіями хвороби та симптомами. У разі успіху метод стане загальнодоступним.

Раніше Заборона розповідала про мозкові клітини, вирощені у лабораторних умовах. Це може допомогти врятувати тисячі людей, які потребують трансплантації мозку, а також створити дієві ліки від нейропсихічних хвороб.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій