'

Літаки і вертольоти: як і де РФ бере українські деталі для техніки

Daniil Tsarevskyi
  • Компанія «Авиа ФЭД сервис» з лютого-2022 забезпечила ВПК країни-агресорки українськими деталями на 370 млн рублів.
  • У 2018 році російська фірма потрапила під українські санкції, але деталі і надалі закуповувала. 
  • У Росії стверджують, що запчастини були придбані завчасно і зберігались за кордоном.

Чи не найбільше деталей, які отримує російський ВПК, були вироблені Харківським машинобудівним заводом та київським Радаром. Постачання, ймовірно, здійснювались через компанії, зареєстровані в ОАЕ та Киргизстані. При цьому остання з’явилася тільки у квітні 2023 року.

Заборона розповідає про схеми, завдяки яким росіяни отримують українські авіаційні деталі.

Linker: що з’ясували «Важные истории»

Російська компанія «Авиа ФЭД сервис» з 24 лютого 2022 року забезпечила промисловість країни-агресорки українськими запчастинами на 370 млн рублів. Клієнтами цієї фірми є Міністерство оборони РФ, підприємства держкорпорації «Ростех» та президентський спеціальний льотний загін «Россия», пишуть «Важные истории»

Йдеться про деталі, вироблені:

  • Харківським машинобудівним заводом «ФЕД» (120 млн рублів);
  • київським Радаром (67 млн рублів);
  • Мотор Січ;
  • заводом «Артем»;
  • Харківським агрегатного конструкторського бюро;
  • Вовчанським агрегатним заводом;
  • іншими підприємствами (останні п’ять разом — на 170 мільйонів).

Головним постачальником «Авиа ФЭД сервис» до 2014 року був харківський завод «ФЕД». Після вторгнення ворога в Україну він офіційно зупинив усі постачання (на Росію припадало близько 70% продажів). Вже у 2018 році російська фірма потрапила під українські санкції, але деталі і надалі закуповувала (навіть після початку повномасштабної війни).

Читати більше новин в Telegram

Запчастини йшли не напряму, а через зареєстровану в ОАЕ компанію Linker. Вона спеціалізується на поставках авіаційних деталей, в тому числі двигунів для вертольотів Мі–8, Мі–17 та Ка–32. Управитель компанії — Андрій Крута, який родом з Чернігова і закінчив Ніжинський університет. Власник, згідно з LinkedIn, — Алексій Пальчик з Полтави.

«Linker отримував українську продукцію, зокрема від Мотор Січ, чий директор В’ячеслав Богуслаєв у жовтні 2022 року був затриманий за підозрою в держзраді за незаконне постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації. На сайті родинної Linker компанії Amis сказано, що та — офіційний представник Мотор Січ в ОАЕ і має всі необхідні дозволи та ліцензії. Остання поставка Linker на адресу ‘Авиа ФЭД сервис’ була зроблена, за наявними у нашому розпорядженні даними митниці, у січні 2023 року», — кажуть розслідувачі.

Пальчик заявляє, що його компанія ніколи не поставляла нічого з України в Росію, але він був не готовий відповісти на запитання, чи поставляла Linker деталі «Авиа ФЭД сервис».

Бакайторг1: зв’язок з «Авиа ФЭД сервис»

Після цього поставки здійснювали через компанію «Бакайторг1» (ймовірно, є фірмою-прокладкою). Вона була зареєстрована тільки у квітні 2023 року у Киргизстані, але вже продала в Росію деталей з харківського заводу на 40 млн рублів. 

Власник російської фірми-постачальниці Александр Рєшетнік поставки українських деталей у 2022-2023 роках підтвердив, але каже, що продукція була закуплена ще до повномасштабного вторгнення і зберігалась закордоном. Він не відповів на питання, як це можливо з Байкайторг1, яка була зареєстрована тільки у квітні.

Раніше Заборона розповідала про російську ракету Калібр та про те, як Росія закупляє деталі для її виробництва за кордоном.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій