Люди по-різному старіють впродовж дня: як вчені виявили незвичну особливість
- Людські клітини містять генетичний код, що допомагає організму виробляти необхідні для виживання білки.
- Час та життєвий досвід спричиняють модифікації, які зазвичай використовують для оцінки біологічного віку наших тканин.
- Науковці з Литви дійшли висновку, що показники не є сталими та можуть коливатися протягом дня.
Дослідження показало, що організм може бути умовно молодшим рано вранці та старішим в обід, якщо спиратись на показники організму. Ймовірно, у майбутньому вчені будуть змушені брати декілька зразків клітин протягом доби, щоб отримати уявлення про їхній вік. Нові дані також можуть допомогти запобігти певним хворобам.
Заборона розповідає про відкриття біологів, яке міняє погляд на старіння.
Старіння людини: дослідження у Литві
Модифікації генетичного коду в організмі людини діють як перемикачі. Вони впливають на те, як саме клітини інтерпретують інструкції цього коду, не змінюючи його. Накопичення цих так званих епігенетичних змін використовують, щоб оцінити біологічний вік людських тканин, пише Science Alert.
Команда науковців аналізувала декілька зразків крові 52-річного чоловіка, які брали кожні три години протягом трьох діб. В підсумку 13 із 17 епігенетичних годинників (біохімічних тестів, що вимірюють накопичення модифікацій у молекулах ДНК та визначають вік) показали суттєву різницю протягом дня. Рано вранці вони були умовно молодшими, а близько полудня – старшими. Їхні відмінності еквівалентні віковим змінам приблизно за 5.5 років, виявили вчені.
«Більшість досліджень старіння, які вивчають епігенетичні годинники, використовують для аналізу цільну кров. Проте експерименти в нашій лабораторії продемонстрували, що кількість підтипів лейкоцитів та їхні пропорції коливаються з 24-годинною періодичністю», – каже учасник експерименту, статистик Кароліс Концевічюс з Вільнюського університету.
Читати більше новин в TelegramПодальший аналіз різних зразків крові, взятих протягом п’яти годин у невеликої групи реципієнтів, виявив аналогічні коливання. Причина у тому, що наша кров містить різні типи білих кров’яних тілець у різний час доби. Втім, деякі вимірювання продемонстрували зміни навіть під час дослідження лише одного типу лейкоцитів.
Нове відкриття свідчить про те, що для отримання найточнішої інформації про вікові особливості людини в майбутньому братимуть кілька зразків у різний час доби. Повноцінніше вимірювання епігенетичного діапазону також дозволить робити прогнози щодо ризику вікових захворювань, кажуть литовські науковці.
Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених, що може значно вдосконалити донорство крові. Фахівці визначили ферменти, що здатні перетворювати кров всіх груп на універсальну для переливання.