'
Читаєте зараз
Науковці визначили звички, які подовжують життя: справа не тільки у спорті

Науковці визначили звички, які подовжують життя: справа не тільки у спорті

Daniil Tsarevskyi
  • Здоровий спосіб життя знижує ризик передчасної смерті на 87%. Найбільше здоров’ю шкодять паління, часте вживання алкоголю та ментальні проблеми.
  • Серйозний вплив на фізичне здоров’я також має депресія.
  • Дослідники виявили, що люди з вищою освітою в середньому живуть довше.

Стан здоров’я людини залежить від декількох факторів, серед яких генетична спадковість, стан довкілля та спосіб життя. Більшість цих факторів впливають лише опосередковано, але один можна повністю контролювати самостійно.

Заборона розповідає про звички, які можуть допомогти подовжити тривалість життя.

Фізичні вправи, дієта, сон: чому це так важливо

Згідно з тенденціями смертності, зібраними серед 719 147 людей, та факторами способу життя, оціненими серед 276 132 респондентів, фізична активність найбільше знизила ризик передчасної смерті – на 46% відсотків. 

Фахівці застосовували для дослідження рекомендації Департаменту охорони здоров’я щодо 150 хвилин помірних або 75 хвилин інтенсивних вправ на тиждень. Учасників, які досягли цього порогового рівня, класифікували як фізично активних, пише журнал The American Journal of Clinical Nutrition.

Відмова від паління посідає друге місце, адже знижує ризик смерті на 30%. Дієта, яка включає багато рослинних продуктів, знижує рівень смертності на 21%. Уникнення частого вживання алкоголю та відновлювальний сон тривалістю від семи до дев’яти годин можуть подовжити життя на 18% і 19% відповідно. Позитивний досвід спілкування знижує ризик смерті на 5%.

Читати більше новин в Telegram

В ході дослідження також розглянули фактори депресії або тривоги та опіоїдної залежності. Позбавлення від них знизило ризик летальності на 29% і 38% відповідно, при цьому опіоїдну залежність вважають менш шкідливою порівняно з відсутністю занять спортом.

Але найцікавіше – це те, до чого призведе поєднання цих сприятливих факторів. Втілення лише однієї з наведених звичок призвело до зниження ризику смертності серед респондентів у середньому на 26%. Послуговуючись шістьома звичками, учасники експерименту знизили ризик смертності на 73%. Наслідування усіх восьми розглянутих корисних звичок здатне зменшити ризик смерті на 87%.

Поради лікарів щодо здорового способу життя. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України
Поради лікарів щодо здорового способу життя. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України
Поради лікарів щодо здорового способу життя. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України

Тривалість життя та освіта: неочікуваний висновок вчених

Скоротити тривалість людського життя може не тільки нехтування власним здоров’ям. Науковці розглянули понад 600 статей, де були зібрані дані з 59 країн світу. Вдалось виявити, що до підвищення ризику смертності причетна соціальна нерівність, пише журнал The Lancet Public Health.

Читайте також

По закінченню людиною шести початкових класів ризик її смерті падав в середньому на 13%. Після успішного завершення середньої школи цей ризик знизився на майже 25%, а після 18 років отримання освіти – на 34%. 

«Вищий рівень освіти призводить до швидкого працевлаштування та більшого доходу, кращого доступу до системи охорони здоров’я. Високоосвічені люди мають тенденцію розвивати більше соціальних та психологічних ресурсів, які сприяють їхньому здоров’ю та зростанню тривалості життя», – пояснила співавторка аналізу Мірза Баладж.

Різницю також можна пояснити тим, що люди з нижчим рівнем освіти легше піддаються шкідливим звичкам (наприклад, курінню та зловживанню алкоголем). Низький рівень доходу асоціюється зі скороченням очікуваної тривалості життя аж на шість місяців. Деякі соціальні контакти вкорочують його на три місяці. Такі самі наслідки має робітниче походження, пов’язане із важкою фізичною працею, пише журнал Statista.

Раніше Заборона розповідала про ознаки міцного психічного здоров’я людини, а також про методи, які допомагають підтримувати стан.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій