'
Читаєте зараз
Майже як на Землі: NASA знайшло планету, на якій може бути атмосфера. Що це означає

Майже як на Землі: NASA знайшло планету, на якій може бути атмосфера. Що це означає

Ilona Kivva
Автор:
  • Земля — єдина відома науковцям скеляста планета, на якій є вода. Речовину знаходили тільки на газоподібних планетах, на кшталт Юпітера та Сатурна.
  • Такі планети в основному обертаються навколо червоних карликів. Це вкрай агресивні зірки.
  • NASA, ймовірно, відшукало першу скелясту екзопланету, на якій є не тільки вода, але й атмосфера.

Наявність атмосфери і води свідчить про те, що космічне тіло захищене від шкідливого випромінювання, яке викидає його зірка. Також вона має забезпечувати циркуляцію тепла. Це головні фактори того, що планета придатна для життя.

Заборона розповідає про відкриття науковців NASA.


На GJ 486 b знайшли водяну пару: звідки взялася

Планету GJ 486 b було виявлено у 2021 році. З того часу триває її вивчення. Це екзопланета, тобто вона знаходиться поза межами Сонячної системи, а саме за 26 світлових років від Землі, в сузір’ї Діви, йдеться на сайті Національного космічного агентства США (NASA).

Космічне тіло скелясте і обертається навколо зірки типу M. Його маса становить 2.82 від земної (маса Землі — стала одиниця вимірювання в астрономії, становить 5.97219×1024 кг), а один оберт навколо зірки займає 1.5 земних дня.

Цікаво! Існує кілька класифікацій зірок, але найпоширенішою є Гарвардська спектральна. Вона розділяє зірки залежно від температури і яскравості, яку вони дають — їх позначають літерами. Сім основних типів зірок включають O, B, A, F, G, K і M: за кольорами це від синього (найгарячішого) до червоного (прохолоднішого). Наприклад, М позначають червоних карликів.

Читати більше новин в Telegram

Під час одного зі спостережень за GJ 486 b науковці NASA використали космічний телескоп James Webb. За допомогою спектрального аналізу виявили поблизу космічного об’єкта водяну пару. Це може бути першою в історії знахідкою води на скелястій планеті (раніше знаходили тільки на газоподібних). Крім того, її наявність може свідчити про існування атмосфери, але вчені мають сумніви.

Річ у тім, що тіло знаходиться дуже близько до своєї зірки. Так, температура на його поверхні складає близько 430°C градусів, тож води там бути не повинно. Тому другою версією вчених є те, що пара йде від самого червоного карлика.

Це справді можливо. Пара існує навіть на Сонці — в сонячних плямах. Ці ділянки дуже холодні у порівнянні з навколишньою поверхнею зірки, тому вона концентрується саме у них. Головна зірка GJ 486 b набагато холодніша за Сонце, тому в її зоряних плямах буде концентруватися навіть більше пари. Коли планета їх перетинає, то на ній може залишитися невелика частина цієї води.

«Ми не спостерігали доказів того, що планета перетинає будь-які зоряні плями під час руху навколо зірки. Але це не означає, що в іншому місці немає плям. І це саме той сценарій, який вдрукує цей сигнал води в дані і може стати схожим на планетарну атмосферу», — пояснив співавтор дослідження Райан Макдональд.

Художнє зображення скелястої екзопланети GJ 486 b, яка обертається навколо червоної карликової зірки, що знаходиться лише в 26 світлових роках від нас у сузір’ї Діви. Ілюстрація: Джозеф Олмстед/NASA

З’ясувати істину теоретично має допомоги аналіз у середньому інфрачервоному діапазоні (MIRI). Річ у тім, що планета замкнена, тобто вона не крутиться навколо своєї осі. Отже тільки одна сторона постійно гріється. Якщо планета не має атмосфери, то найспекотніша частина дня буде безпосередньо під зіркою. Але при наявності оболонки тепло має циркулювати і розподілятися по всій GJ 486 b. Це також робить її частину теоретично придатною для життя.

«Водяна пара в атмосфері гарячої скелястої планети стала б великим проривом для науки про екзопланети. Але ми повинні бути обережними і переконатися, що зірка не є винуватцем», — резюмував головний дослідник програми Кевін Стівенсон.

Червоні карлики: що про них відомо

Зірку, навколо якої обертається GJ 486 b, називають червоним карликом. Взагалі скелясті планети найчастіше знаходять на орбіті саме таких зірок.

Червоні карлики є найпоширенішими у Всесвіті. Вони прохолодні, тому планета повинна лежати на дуже близькій орбіті, щоб залишатися теплою і мати рідку воду — це фактори, які відносять її до тіл у зоні проживання.

Водночас такі зірки дуже активні, особливо коли молоді. Вони випускають ультрафіолетове та рентгенівське випромінювання, яке може знищити атмосферу планет. 

Тож однією з найбільших загадок астрономії є те, чи зможе скеляста планета підтримувати або відновлювати атмосферу в такому суворому середовищі. Це питання вкрай важливе для майбутніх космічних місій по освоєнню та колонізації.

Раніше Заборона розповідала про космічну теорію, яка може допомогти підтвердити існування загадкового небесного тіла — Дев’ятої планети (ні, це не про Плутон).

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій