'

У Сонячній системі все ж може бути дев’ята планета: астрономи зрозуміли, як її знайти 

Ilona Kivva
Автор:
  • Теорія існування ще одного планетарного об’єкта з’явилася ще між XIX і ХХ століттями. 
  • Довгий час вважалося, що дев’ятим є Плутон. Однак у 2006 році астрономи визнали, що це взагалі не планета.
  • Пошуки ускладнює те, що гіпотетичне тіло знаходиться дуже далеко і, ймовірно, не випромінює і не відбиває світло.

Деякі космічні об’єкти на околицях Сонячної системи рухаються за дуже дивними орбітами. Траєкторію могло спотворити гравітаційне поле масивного невідомого тіла, яке може бути дев’ятою планетою. У такому разі об’єкти можуть бути її супутниками.

Заборона розповідає про космічну теорію, яка може допомогти підтвердити існування загадкового небесного тіла.


Теорія дев’ятої планети

Вважається, що у Сонячній системі вісім планет: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун (для Плутона цей статус скасували у 2006 році). Однак зібрані впродовж останнього десятиліття дані свідчать, що може існувати ще одна, пише Science Alert.

За орбітою Нептуна простягається пояс Койпера — область завширшки близько 20 астрономічних одиниць (майже 3 млрд кілометрів). Вона переповнена астероїдами і іншими об’єктами. Науковці помітили, що деякі з цих космічних об’єктів мають дуже видовжені орбіти. Створити такий нетиповий обрис руху, ймовірно, міг гравітаційний зрив, спричинений існуванням масивного тіла з власним тяжінням, наприклад, планети.

Планети Сонячної системи з урахуванням незнайдених ще тіл. Інфографіка: NASA
Орбіти транснептунових об’єктів та гіпотетичної планети Дев’ять. Інфографіка: Phys

Читати більше новин в Telegram

Однак зовнішня частина Сонячної системи знаходиться дуже далеко, і об’єкти в ній важко виявити. До того ж астрономи висунули теорію, що дев’ята планета є темним об’єктом, на кшталт, чорної діри. Це означає, що вона не випромінює світла, а через маленькі як для діри розміри, ще й не відбиває його. Тому тіло практично неможливо помітити.

Теоретичні розрахунки показали, що об’єкт, якщо він існує, у близько 10 разів масивніший за Землю та має обертатися навколо Сонця на відстані в 400-800 разів більшій за відстань нашої планети від розжареної зірки (≈149,6 млн км або одна астрономічна одиниця).

Знайти космічне тіло можна за супутниками: метод Ман Хо Чана

Всі відомі планети, крім Меркурія і Венери, мають принаймні один супутник. Вони також є у деяких інших тіл, наприклад, у Плутона та навіть у великих астероїдів.

У зовнішній частині космічної системи, тобто за Нептуном, супутники формуються двома способами:

  • з матеріалу самого материнського тіла;
  • гравітація планети захоплює метеори й інші камені, що проходять повз.

Астроном з Педагогічного університету Гонконгу Ман Хо Чан запропонував використати цю особливість, аби остаточно з’ясувати, чи існує дев’ята планета.

«Є велика ймовірність захоплення великих об’єктів дев’ятою планетою для формування супутникової системи в області між внутрішньою хмарою Оорта та поясом Койпера. Приливний ефект може значно нагріти супутники і забезпечити достатній тепловий радіопотік для спостережень. Це має спрацювати, навіть якщо вона є темним об’єктом», – пояснив Хо Чан.

Він підрахував, що космічне тіло мало притягнути до себе приблизно 20 супутників, кожен із яких має середню ширину в 140 кілометрів. Всі вони мають нерегулярні еліптичні орбіти. Це означає, що гравітаційні навантаження змінюються, коли вони наближаються та віддаляються від планети. Ці коливання або приливний ефект і нагрівають їх зсередини.

Раніше Заборона розповідала про найочікуваніші прориви у вивченні космосу та грандіозні місії, які мають відбутися у 2023 році. Може статися навіть перший політ туристів у глибокий космос.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій