'

Майже як знамениті JDAM: країна-союзниця підготувала для ЗСУ розумні бомби

Daniil Tsarevskyi
 • Велика Британія 23 квітня 2024 року оголосила про передачу Україні найбільшого збройного пакету — на $600 мільйонів.
 • У нього, крім оголошеної зброї, ймовірно, увійдуть розумні бомби Paveway IV. 
 • Україна вже мала справу з аналогами від союзників, наприклад, американською JDAM.

Paveway IV — це комплект обладнання, який робить із некерованої бомби високоточну. Дальність ураження складає до 30 км, що трохи менше ніж у звичайного JDAM, однак вони також вкрай ефективні. Основною проблемою є вага бомби, яка обмежена 250 кг, тоді як росіяни регулярно використовують КАБи вагою понад тонна. 

Заборона розповідає про нові бомби, які можуть опинитись на озброєнні ЗСУ.

Допомога Україні від Британії: що включає

Уряд Великої Британії 23 квітня 2024 року оголосив про найбільшу поставку зброї від початку повномасштабного вторгнення. Допомога буде надана на суму в $617 мільйонів. Загалом Сполучене Королівство у 2024 році передасть допомоги на $3.7 мільярда.

«Захист України від жорстоких амбіцій Росії є життєво важливим для нашої безпеки та всієї Європи. Якщо Путіну дозволять досягти успіху в цій загарбницькій війні, він не зупиниться на польському кордоні … Велика Британія першою надала ракети NLAW, першою надала сучасні танки та першою надіслала ракети дальнього радіуса дії. Зараз ми йдемо ще далі. Ми ніколи не дозволимо світу забути про екзистенційну битву, яку веде Україна, і з нашою постійною підтримкою вона переможе», — заявив премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

До збройного пакета увійде:

Читати більше новин в Telegram
 • 60 катерів, в тому числі морські рейдові кораблі, жорсткі рейдові кораблі та водолазні катери, а також морські гармати;
 • понад 1 600 ударних ракет і ракет ППО;
 • додаткові високоточні ракети дальнього радіуса дії Storm Shadow.
 • понад 400 транспортних засобів, в тому числі 160 захищених автомобілів Husky, 162 броньовані машини та 78 машин підвищеної прохідності;
 • майже 4 мільйони боєприпасів для стрілецької зброї.

Paveway IV: коротко про зброю

Україні ще 2023 року передали американське високоточне обладнання JDAM (Joint Direct Attack Munition), яке робить з некерованої бомби високоточну. Британія має аналогічну розробку — Британія Paveway IV. Її могли включити в пакет допомоги на $600 млн, пише кореспондент BBC Джонатан Біл.

Paveway IV на зовнішньому підвісі винищувача. Фото: Raytheon

Paveway IV — це комплект обладнання для бомби, яке робить зі звичайної зброї високоточну. Розробка Raytheon Systems складається з GPS, модуля інерціальної навігаційної системи та напівактивного лазера для самонаведення на кінцевій ділянці польоту. Це дозволяє підвищити точність бомбардування, а також здійснювати ефективні вильоти в будь-яку погоду. Також бомба має можливість повітряного підриву над ціллю, що розширює спектр застосування.

Основні характеристики Paveway 4:

 • вага — 241 кг, оскільки встановлюється на бомбу Mark 82;
 • максимальна дальність ураження — 30 км;
 • носії — Tornado, Eurofighter Typhoon та F-35 (ймовірно, будуть інтегровані на радянські винищувачі MiG-29, як і JDAM).

Експерти виділяють мінусом озброєння те, що вона летить на відносно не далеку відстань. Так, JDAM здатен вражати цілі в 40 км, а JDAM-ER (з крилами) — до 70 км. Інший недолік — це вага. Так, росіяни використовують для знищення українських позицій КАБи вагою понад 1000 кг. Подібну модифікацію здатен забезпечити й американський аналог Paveway IV.

«Але якщо мова йде про можливість їх доопрацювання, наприклад, шляхом додавання ракетного прискорювача як в AASM Hammer чи крил, як у JDAM-ER, то з’являється можливість їх реального використання для літаків. Зрештою британці навряд передавали б щось, що неможливо використати на полі бою. Щобільше, завжди демонстрували доволі прагматичні кроки, включно зі створенням з наявних засобів з наявних ресурсів», — йдеться в розборі Defence Express.

Раніше Заборона розповідала про законопроєкт США щодо допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Перший екстрений пакет вартістю $1 млрд нададуть вже найближчим часом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій