'
Читаєте зараз
Маск подав позов на OpenAI: хто ще судиться з розробниками ChatGPT

Маск подав позов на OpenAI: хто ще судиться з розробниками ChatGPT

Daniil Tsarevskyi
  • Ілон Маск був серед перших інвесторів OpenAI у 2015 році.
  • 1 березня 2023 року бізнесмен подав до суду на розробника ChatGPT за нібито порушення старої угоди генеральним директором Семом Альтманом.
  • Компанія ще у 2018 році почала трансформацію в комерційну організацію, але залишила некомерційною раду директорів. 

Крім Маска на компанію подали до суду The New York Times, The Intercept, Raw Story та AlterNet. Всі вони вважають, що OpenAI порушила їхні авторські права. Так, розробники нібито використовували матеріали зі ЗМІ для навчання ChatGPT. Засоби масової інформації нічого за це не отримували.

Заборона розповідає про судові проблеми компанії.

Позов Ілона Маска: деталі

Розробниця ChatGPT стикається з ростом кількості судових процесів. 1 березня 2024 року Ілон Маск подав до Верховного суду Сан-Франциско позов проти OpenAI та її генерального директора Сема Альтмана.

Бізнесмен вважає, що останній порушив умови угоди, згідно з якою компанія мала лишатись некомерційною організацією, пише Associated Press.

«OpenAI.Inc. було перетворено на фактичну дочірню із закритим вихідним кодом найбільшої технологічної компанії у світі: Microsoft. Під керівництвом нової ради директорів не лише розробляє, але й удосконалює AGI [загальний штучний інтелект], щоб максимізувати прибуток для Microsoft, а не на благо людства», — йдеться в позові.

Читати більше новин в Telegram

Річ у тім, що мільярдер був раннім інвестором корпорації, коли вона була заснована у 2015 році. Він також був разом із Семом Альтманом співголовою ради директорів. У 2018 пішов: рішення аргументував необхідністю запобігти конфлікту інтересів, оскільки тоді Маск впроваджував штучний інтелект у свої машини Tesla.

Того ж року OpenAI почала трансформацію в комерційну організацію, проте залишила некомерційною раду директорів. У 2019 з інвестиціями в $1 млрд до компанії прийшли з Microsoft. В результаті технологічний гігант підписав угоду, згідно з якою мав ексклюзивні права на моделі ШІ.

Так, Маск вимагає від суду, заборонити отримувати вигоду будь-кому (включаючи Microsoft) від технологій OpenAI. При цьому вважається, що позов не матиме успіху в суді, а вимоги мільярдера не задовольнять. Професор права Джорджтаунського університету Анупам Чандер вважає, що мета Ілона — нагадати, що він є одним із засновників генеративного ШІ.

«Було б дуже тривожно, якби кожна людина, яка піклується про благодійну організацію або робить пожертвування на неї, могла б раптом подати до суду на своїх директорів і посадових осіб і сказати: ‘Ви робите не те, що я вважаю правильним, керуючи цією неприбутковою організацією’. Загалом, лише інші директори чи, наприклад, генеральний прокурор можуть подати такий позов. Я не дуже впевнена, що Ілон Маск може висунути таку заяву», — сказала професор Бруклінської юридичної школи Дана Бракман Райзер.

The New York Times та інші: чому судяться з OpenAI

Судові проблеми корпорації почались з претензій ЗМІ щодо авторських прав. Першою була The New York Times, яка подала свій позов наприкінці грудня 2023 року. Видання стверджує, що ChatGPT викрадає його роботу, видаючи людям відповіді ідентичні його матеріалам.

Також у позові скаржаться на те, що ШІ-чат помилково приписує рецензії дочірньому сайту The New York Times — Wirecutter. Це нібито загрожує репутації останнього.

Пізніше зі своїми позовами виступили цифрові новинні видання The Intercept, Raw Story та AlterNet. Вони стверджують, що тисячі їхніх історій були використані OpenAI, щоб навчити чат-ботів відповідати на запитання користувачів. ЗМІ при цьому не отримали за це ніякого прибутку.

«Надаючи відповіді, ChatGPT створює враження, що це всезнаюче розумне джерело інформації. Насправді відповіді часто базуються на захищених авторським правом журналістських творах, які ChatGPT просто імітує», — йдеться в позові.

Заяви про порушення авторських прав не обмежуються ЗМІ. Ще влітку 2023 року на компанію подали до суду кілька письменників, Вони стверджують, що їхні книги були використані для навчання моделей штучного інтелекту без їхнього дозволу. Понад 4000 авторів підписали звернення до ради директорів компанії зі звинуваченням в експлуатації.

Раніше Заборона розповідала про реальну небезпеку штучного інтелекту. Так, в OpenAI розробили модель, яка вміє розвʼязувати незнайомі математичні задачі — це близько до прориву.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій