'
Читаєте зараз
Маску дозволили провести другий запуск ракети Starship: навіщо її взагалі створюють

Маску дозволили провести другий запуск ракети Starship: навіщо її взагалі створюють

Daniil Tsarevskyi
  • Space X вже 17 листопада 2023 року проведе другий тестовий запуск найбільшої у світі ракети Starship.
  • Перше випробування закінчилося вибухом космічного корабля над Мексиканською затокою.
  • Space X провела понад 1 000 оновлень у ракеті та 63 виправлення, щоб покращити безпеку та ефективності польоту.

Вдале повторне випробування стане вагомим кроком до значного здешевшання польотів у космос. Крім того, це важливий етап місії NASA Artemis, адже саме Starship має доставити астронавтів на Місяць. Політ запланований вже на 2025 рік, тож у компанії Маска вкрай обмежений час.

Заборона розповідає про новий етап розробки найбільшої ракети у світі.

Невдалий запуск Super Heavy Starship у квітні: що зміниться

Компанія Space X отримала дозвіл від Федерального управління цивільної авіації США (FAA) на випробувальний політ Starship. Це друга спроба провести запуск найбільшої у світі ракети після її вибуху 20 квітня 2023 року. 

Starship складається з 70-метрового ракетоносія Super-Heavy та космічного корабля, зі спільною із системою назвою –– Starship. Під час першого пуску вже після запалення, але до старту Super-Heavy втратив кілька двигунів. Ракета злетіла з затримкою, а коли піднялася на 39 км над Землею, почались проблеми. Так, з ладу вийшли вісім із 33 двигунів і Starship почав перевертатись у повітрі. З командного пункту було дано сигнал про самознищення — ракета вибухнула.

Планувалось, що двигуни Raptor ракетоносія Super-Heavy мали вимкнути через 169 секунд після старту і відокремити від корабля. Верхня частина мала летіти на своїх двигунах ще 6 хв і 23 секунди. Повернутися на Землю ракетоносій та корабель Starship повинні були через 1.5 год після пуску. 

Читати більше новин в Telegram

Після провалу FAA заборонила Space X проводити пробні польоти. Організація провела розслідування щодо наслідків від вибуху ракети та прийшла до висновків, що він завдав шкоди середовищу.

«Поновлення польотів космічного корабля відбудеться тільки тоді, коли бюро переконається, що будь-яка система, процес або процедура, пов’язана з аварією, не впливає на громадську безпеку. Це стандартна практика для всіх розслідувань аварій», — пояснили в організації.

Відтоді Space X зробили понад 1000 оновлень і вдосконалень, а також 63 виправлення, запропоновані FAA, що має підвищити безпеку польотів та їх продуктивність. Ракета зазнала конструкційних змін, а також вдосконалення системи самознищення. 

План нового випробування передбачає політ навколо Землі за петельною траєкторією та повернення. Під час цього випробування не передбачене збереження першого модуля ракетоносія Super Heavy –– він впаде у Мексиканську затоку незадовго після запуску. Двигуни Starship працюватимуть ще 5 хв перш ніж вийти у космос. Через 1.2 год корабель має впасти у Тихому північніше Гаваїв. Повторне використання Starship також не планується.

План другого випробування Starship. Фото: Space X

Двогодинне вікно запуску має відкритись у п’ятницю, 17 листопада о 15:00 за київським часом.

Проєкт Starship: яка мета

Starship –– це багаторазова транспортна система, яка створюється в першу чергу для космічних місій на Місяць і навіть на Марс. Вона також може використовуватись для доставляння важких вантажів на орбіту Землі і космічного туризму.

Особливість проєкту в тому, що він передбачає багаторазовість обох блоків: ракетоносія Super Heavy та корабля Starship. Це суттєво зменшить вартість польотів далі земної орбіти (ракети завжди були одноразовими). Маск очікує, що ціна одного запуску Starship становитиме до $10 млн. Для прикладу NASA до 2011 року використовувала ракету, запуск якої коштував $1.6 мільярда.

Інша перевага Starship полягає в його розмірах –– це поки найбільша ракета створена людством. Завдяки її розмірам можна суттєво розширити обмеження щодо вантажності сучасних ракет, а значить і збільшити розміри посилок, які людство доставлятиме за межі Землі.

Такі технічні особливості ракети вже зацікавили NASA, які планують використати спеціальну версію Starship для перших двох польотів на Місяць за програмою «Артеміда». Політ, у ході якого астронавтів доставлять на супутник Землі, запланований на 2025 рік.

Раніше Заборона розповідала про місію Ах-2 від Space X: вона має допомогти запустити наступницю МКС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій